The Wolf Among Us - Episode 5: Cry Wolf

08.07.2014
09.07.2014
10.07.2014
04.11.2014

První řada adventurní série The Wolf Among Us svazkem "Cry Wolf" dospěla ke svému konci. Na nikoho se opět nečeká, k utřídění myšlenek nám jako vždy dopomůže jen letmá rekapitulace hráčových rozhodnutí z předchozích dílů následovaná střemhlavým uvrhnutím do mnohovrstevnatého příběhu situovaného do prostředí městečka Fabletown, jehož obyvatelé jsou začarované pohádkové bytosti.

Tradičně jsou především upřeny zraky na chlapíka v rouše vlčím, Bigbyho Wolfa, přinášejícího nám svůj nezaměnitelný půvab již od pilotního dílu. Epizoda In Sheep's Clothing značně přitvrdila ve scénáři. Ten rozehrál hned několik osudů, které se dnes, ve velkolepém finále, protnou. Předchozí události Fabletownem zatřásly tak silně, že to u jedinců, majících doposud na očích růžové brýle, vyústilo v jejich definitivní sejmutí. S pomocí Bigbyho a jeho přátel jsme se konečně dopátrali pachatelů a příčin onoho zla. Vymýtit jej však bude tvrdý oříšek. A jelikož šerif nechce své blízké vystavovat zbytečnému nebezpečí, pokračuje ve vyšetřování na vlastní pěst s pomyslným terčem na zádech s cílem učinit spravedlnosti za dost tím, že se stane soudcem, porotou i katem.

Komentár je k celej prvej sérii.

Wolf Among Us hneď v úvode prekvapuje svojou vydarenou noirovou atmosférou, brutalitou, zaujímavou grafickou štylizáciou a perfektnou hudbou. Hneď ma to chytilo a hlavný (anti)hrdina tomu poriadne napomáha. Šerif Bigby (Big Bad Wolf) je jednoducho frajer, hláškuje a celkovo je napísaný tak dobre, že sa snáď ani nedá nemať ho rád :) Hra rozbieha v prvej epizóde zaujímavú zápletku so záhadnými vraždami a tak sa začína vyšetrovanie plné prekvapení a zaujímavých postáv. Niektoré rozhovory s vedľajšími postavami majú dokonalú atmosféru (parťáčka Snow White, prasa Colin, žabiak Toad, Nerissa atď.). Celkovo ma častokrát bavili rozhovory a vyšetrovanie viac ako akčné QTE pasáže, ktoré majú to mačkanie tlačítok dosť prehnané, hlavne to Q!!! (aj keď posledné dve epizódy ponúkajú naozaj parádne súboje).

Hra je rozdelená na 5 krátkych epizód (každá zhruba 1,5 h.) a hlavne druhá a tretia končia skôr ako som čakal a sú dejovo trochu slabšie. Posledné dve epizódy však preradia na vyššiu rýchlosť a dostávajú sa na úroveň prvej epizódy a občas ju aj prekonávajú.

Celkovo som spokojný, minimum adventúrneho hrania mi nevadilo, hra má vďaka tomu dobré tempo a dejovo to tiež nebolo najhoršie. Verím, že sa tvorcovia k Fabletownu vrátia druhou sériou, bola by totiž obrovská škoda, ak by sa Bigby Wolf nevrátil.

P.S.: Mal som neustále nutkanie si zapáliť :)

Pro: hlavný hrdina, zaujímavé vedľajšie postavy, hudba, grafická štylizácia, atmosféra, úvodné titulky

Proti: krátke, slabší stred, občas čudný scenár, mačkanie Q!

Tak tohle mi hodně sedlo. Jo a hodnotím všech pět epizod dohromady.
Pohádkový postavy ve světě lidí, začnou se dít vraždy, vlk šerifem… asi nemá cenu se o tomhle rozepisovat, to si každej může kdekoli přečíst.
Ale co že mi tak sedlo? Už když jsem hru poprvý pustila a viděla úvodní obrazovku (s tou hudbou k tomu), tak jsem tušila, že tohle bude stát za to. No a Bigby Wolf je prostě sympaťák – doteď bych nevěřila, že komiksová postava může bejt takhle charismatická, pak ten příběh, celkový zpracování, jaký to má tempo, dialogy mě bavily, i ty akční scény, i když na mě někdy byly až moc brutální, ale to jsem skousla. Že tam toho hraní v pravým slova smyslu vlastně ani moc není, mi bylo dost jedno. A hlavně se mi už hooodně dlouho nestalo, že by se mi od nějaký hry tak těžko odtrhávalo a že bych se tak těšila, až k tomu zase sednu.
No, celkově je to mý hodnocení spíš takový pocitový, než že bych tu hru nějak analyzovala… Ale to se taky může, ne? :) Akorát škoda, že je to poměrně krátký.
Nechci psát komentář ke každé epizodě zvlášť. Jednak by k některým nebylo co napsat, druhak jsem celou hru odehrál až v momentě, kdy byly všechny kousky venku.

O hře jsem prakticky nic nečetl a komix neznám, takže pro mě byl příběh pro dospělé, vystavěný na pohádkových postavách v reálném světě, přinejmenším překvapení. Dvě první epizody jsou dostatečně napínavé a roztlačily celý děj dostatečně silně na to, aby dojel do finále pouze setrvačností.

Bohužel né všechno bylo tak nějak vysvětleno a např. jsem vůbec nepochopil, proč musel Toad odjet na farmu, když dostal peníze, proč na mě byl Colin nasraný (?), když na farmu nemusel a hlavně co měl znamenat ten konec.

Noir atmosféra se drží hlavně v první epizodě, poté jsem měl pocit, že se celý feeling tak nějak "ohřál" a jeho sluníčkovost už nepřešla. Btw, melodie s prologu je geniální...

Herní složka je tady upozaděna snad na absolutní minimum a nejsofistikovanější akce, která se tady od hráče vyžaduje, je jen jedno otevření nádobky, vyžadující složení jednoduchého obrázku pomocí několika pootočení jeho částí.

Kdyby autoři udělali celou hru jako interaktivní film, bylo by to mnohem zajímavější. Herní část je tady absolutně zbytečná a ořezává i to málo, co se ukázalo v TWD. Nehledě na to, že epizody jsou hodně krátké a např. taková druhá epizoda skončila tak rychle, že jsem nestačil ani dopít pifko.

✰✰✰ / 5
Hru hodnotím jako celek, hodnocení po epizodách nedělám.

Wolf Among Us mi dost unikalo, kdysi v pradávných dobách jsem se setkal s prvním dílem, ale ani už nevím, proč jsem hru nedokončil. Takže bylo na čase to napravit.

První epizoda byla moc fajn, dokázala vtáhnout do opravdu zajímavého světa a začala postupně ukazovat, co hra nabízí. Hned na začátek zmíním, že komiksovou předlohu opravdu neznám a dost mi hra připomínala seriál Once Upon a Time, ale jen postavami. Jinak je fajn, že hra má temnější atmosféru a příběh. Grafika obstojí i v dnešní době, akorát horší je to s herními mechanikami. Hra je opravdu více interaktivní film a toho hraní jako takového si moc neužijete, párkrát postavu povodíte, občas si kliknete na nějaký předměty, ale více méně sledujete dialogy a vrhnete se do akce pomocí QTE.

Vůbec mne to nějak nevadilo, příběh byl totiž opravdu dobrý. Telltale umí vyprávet příběhy. Ale i tak hrá má spoustu nedostatků. Za prvé je hodně krátká. Ať se na mne někdo nezlobí, ale 15 euro za 5 epizod, kde některé se vlezou do hodiny a snad jedna má přes hodinu a půl, není úplně velké lákadlo. Když k tomu připočtete fakt, že rozhodnutí, na kterých hra stojí nemají takovou váhu, jak by si člověk přál. Ano, v některých momentech si musíte vybrat kam jít dřív, ale i tak se doberete ke stejnému konci, což je trochu smutný. Ale netvrdím, že v některých momentech jste napjatí a hra si udržuje atmosféru.

Další problém spočívá v tom, že skoro v každé epizodě je stejný vzorec průběhu. Dialogy, pak vám někdo stoupí do cesty, tak se s nim pocucháte a zase jdete v příběhu dál. Jasně, občas vstoupí do toho nějaké to rozhodnutí, ale to je právě vše. Čekal bych trochu více, je to škoda protože svět je opravdu zajímavý a zvířata mají co nabídnout. Šerif Bigby je ale skvělá postava, ostatní postavy jako např. Colin, Sněhurka nebo dokonce i Mary, která se objeví a i ostatní jsou opravdu dobře napsaný postavy a je škoda, že příběh nepokračuje dál, opravdu ten svět má co nabídnout.

Proto si myslím, že hra nedokáže zaujmout širší publikum, ale jen fandy adventur nebo interaktivních filmů. Já se bavil, ale některé momenty mne trochu nudili, občas to ztrácení tempa je škoda, ale ve výsledku to opravdu takový průser nebyl, ale Telltale umí vyprávět lepší příběhy. Každopádně hra může za to, že se určitě mrknu na ostatní projekty Telltale Games.

Pro: hlavní postava, svět jako takový, vedlejší postavy, atmosféra, komiksový feeling

Proti: cena, QTE - jsou nic moc a hodně se objevuje klávesa Q, hra je moc krátká, některé epizody jsou nudnější, absence dalších dílů

Veškeré moje obavy pramenící z neznalosti svébytného světa Fables a jeho postav se ukázaly jako liché. The Wolf Among Us vůbec není tak nepřístupná hra jak jsem si zpočátku myslel. Ba naopak. Díky scénáristickému mistrovství Telltale Games opět vznikla nadprůměrná adventura, která se zvysoka vysmívá všem adventurním archaismům a klišé.

Okamžité vtažení do děje - pořád se něco děje. Žádné zbytečné dialogy - každá věta má význam. Na puzzly rovnou zapomeňte. Bigby je skutečný detektiv (šerif) a ne somrák sbírající a následně do sebe montující nesmyslné předměty, tak jako to nedávno trapně předvedl Tex Murphy.

Adventury jsou především o příběhu, který TT umí napsat a skrz herní médium dokonale prodat. A lepší formát než interaktivní film pro ně v současnosti neexistuje (před blížícím se vstupem do virtuální reality). Pár vražd a už to jede.

Pátou episodou byl završen opět napínavý příběh plný nečekaných zvratů a velkolepého konce, který patrně nebude koncem. Nedostatky jsou stále v slabší grafice a znázornění QTE na obrazovce. Samotný formát IF však byl oproti první sezoně The Walking Dead mírně vylepšen. V budoucnu se od TT ještě dočkáme velkých věcí.