Star Wars: The Old Republic - Knights of the Fallen Empire

27.10.2015

rozšíření

Páté rozšíření MMORPG Star Wars: The Old Republic a třetí příběhové (prvními byly Rise of the Hutt Cartel a Shadow of Revan). Vývojáři zde kladou důraz na příběh, nabízejí nové planety k prozkoumání, nové společníky a větší možnosti ovlivňovat děj prostřednictvím rozhodnutí. Expanze zvyšuje maximální level na 65, s čímž souvisí i přizpůsobení již existujících flashpointů a operací právě tomuto levelu. Důraz je však kladen v první řadě na novou příběhovou linii.

Ta začíná uvězněním vašeho hrdiny v karbonitu a po jeho probuzení zjišťujete, že galaxie jakou jste znali, už neexistuje. Za vše může nová hrozba - Impérium věčného trůnu, které vede tajemný Valkorian. Je jen na vás, abyste sestavili alianci, s pomocí které můžete zhatit jeho plány. Nebude to jednoduché, nakolik jste přišli o vaše společníky a musíte je tak znovu najít. Nebo můžete získat na svou stranu zcela nové, včetně těch, kteří byli dosud unikátní pouze pro jistý typ postavy.

Toto rozšíření disponuje i novinkou umožňující vyvořit si zcela nový charakter na 60. levelu. Použít však samozřejmě můžete i libovolnou z vašich původních postav. Bez ohledu na to se stáváte "Outlanderem", veteránem Velké Galaktické Války a osud galaxie je na vašich ramenou. Troufáte si?

Knights of the Fallen Empire je rozděleno do 16 kapitol. Prvních 9 je k dispozici od začátku, další postupně přibudou přibližně v měsíčních intervalech. Cestou vás může provázet i legendární pistolník Nico Okarr, po droidovi HK51 a válečnici Treek, třetí speciální společník dostupný pro každého.

Tak furt lepší než ten dementní soubojovej systém z kotorů:). Tady je akorát pitomý, že ten příběhovej obsah je vybalancovanej pro úplný lemply, takže vůbec nevyžaduje, aby se člověk naučil ovládat všechny ty ability tak, jako třeba v těžších flashpointech či operacích.:/

Pánové a Dámy, pozvedněte blastery a svítivá párátka, neboť toto jest překvápko roku 2015! Po silně průměrných expanzích Star Wars: The Old Republic - Rise of the Hutt Cartel Star Wars: The Old Republic - Shadow of Revan Bioware Austin udělal z Rytířů padlého císařství něco co jsem u Bioware dost dlouho nezažil. Od Mass Effect 2 jsem nebyl ke hře tak přikován, je to již dlouho co jsem u něčeho naposledy jen seděl (11h) a nevykonával jsem základní životní potřeby. Tvůrci tvrdili, že se vrátí ke kořenům, tedy k tomu, co Bioware dělá Bioware. Omezení MMO elementu a soustředění na Single-player zážitek. A jak řekli, tak učinili. KotFE je spíš než expanzí pro MMO titul sequel k Star Wars: Knights of the Old Republic.

Vše tu bylo vylepšeno na takovou úroveň, která je hodná vyprávění epického story. Práce s kamerou je daleko dynamičtější, animace plynulejší (motion capture je využit minimálně, ale účelně), děj na obrazovce je provázán s uší lahodící hudbou a dabing je tradičně extratřída. Volby se zatím spíše projevují v konverzacích a rozdíleních animacích, což ovšem závisí i na více faktorech např. Jako za jakou hrajete klasu. V tom je jeden velký rozdíl oproti originálu. Každá třída prochází stejnou dějovou linkou a společníci jsou na určitý úsek story - alespoň pro prvních 9 epizod to platí - přidělení, což opět napomáhá skvělé dynamice. Je to jako sledovat film, více není třeba dodávat.

S patchem 4.0 přišlo dost velkých změn a mnoho z nich nepotěší zaryté MMOčkáře, avšak ze srdce nadchne nás staromilce, kteří mají rádi nepochopitelné, story driven nesmysly jakým byl Kotor.
Všem společníkům se nyní bez rozdílu classy přidělit individuální role (healer, tank a DPSkař) taktéž byl odstraněno veškeré "statistické hodnocení" pro companiony. V praxi to znamená, že vybavení až na zbraně je pouze estetické, taktéž zmizel "afection matter" u společníků. To znamená, že pro takzvaný "šuk" vám nakupování gazilionu dárků pro vaší milovanou či milovaného již nepomůže bahaha....toto je sci-fi každým coulem.

Grafika byla též vylepšena. Nasvícení a některé postavy prošly faceliftem. Takový princ Arcann je jako model vytažený z jiné hry, jelikož míra detailů na něm naprosto znemožňuje každou postavu ve hře. Level/art design je teď daleko osobitější a v jednu chvíli zabrnká na nostalgickou notu.

Ted nedostatky. Obtížnost je zatím dosti nízká a to tvrdí i takový MMO kopyto jakým jsem já. Jo, a občas se objeví nějaký technický nedostatek či chybka. Závěrem bych pochválil vyložený kotor moment, kterým je vedení rozhovorů mimo hlavní příběhovou linii. Chytrý způsob jak se vejít do rozpočtu a nevypadat při tom blbě.

V aliančním hubu v deváté epizodě jsou k dispozici všechny flashpointy a dungeony ze všech planet z originální hry.
Co vám nejvíc vadí na The Old Republic? Mně vždy nejvíc iritovalo, že se jedná o MMO-RPG. Jako fakt. Ne, že bych to hře nějak vyčítal. Jasně deklarovala o co jí jde, ale v hloubi duše jsme všichni chtěli ten třetí KOTOR, tak proč jsme prostě dostali něco úplně jiného? Nu, evidentně jsem nebyl sám, kdo takto smýšlel, protože kluci z BioWaru si vytáhli kalhoty a rozhodli se do toho začít bušit jak hluchej do vrat. No jak asi víte, nezůstal kámen na kameni, protože hra prošla takovou proměnou, že mi spadla držka až na stůl. S poctivým MMO hráčem se pak možná i ten stůl převrátil.

Tak předně, Knights of the Fallen Empire je zábava primárně pro hráče singleplayer RPG. Podezřívám autory, že konkrétní cílovou skupinou jsou zde opravdu fanoušci obou KOTORů, toužící po pokračování, protože v rámci možností dostanete v podstatě přesně to. Nemělo by nás to ale zas tolik překvapovat. Lucasfilm i BioWare obecně vždy naslouchali fanouškům a snažili se jim vyjít vstříc, což funguje dodnes, byť se o tom těžko hovoří, protože je teď kolem Star Wars hodně emocí. Zde je to ale opravdu, přesně tak, jak píšu, fanoušci MMO žánru zde byli odsunuti na vedlejší kolej a prostor dostal primárně příběh a výprava.

Císaře Sithové svou ideologií natolik znudili, že se rozhodl ušít si impérium na míru. Jeho výtvor - Zakuulská říše - tak vtrhává do známé galaxie a v čele s jeho syny Arcannem a Thexanem začíná rozsévat zkázu kardinálních rozměrů. Republika ani Sithové nemají šanci a brzy podléhají brutální moci nepřátelských sil. Někde tam na začátku invaze je i váš hrdina, který se hned při vstupu nové flotily do známého prostoru snaží seč může, ale ani on se nemůže rovnat novým silám císaře Valkorina. A právě v zajetí, když má být hrdina Republiky / Impéria předveden před císaře se začíná psát nová kapitola Staré republiky.

Už při prvním pohledu poznáte, že je něco hodně jinak. Jde to poznat prakticky okamžitě, když vás do děje uvádí klasické starwarsovské titulky ve vzoru filmů. Poté vás čeká téměř filmový úvod, kde se naplno využívá nová práce s kamerou, navozující ještě více filmovější zážitek, než tomu bylo třeba u Shadow of Revan. Tehdy byl také použit první z řady grafických vylepšení, které vývojáři na hru aplikovali. Postavy byly detailnější, animace plynulejší a některé prvky interfacu poladěné. Celkové zlepšení pak jde ruku v ruce s tím, že jste mohli - a stále můžete - začít nový příběh bez nutnosti hraní původní hry a jejich přídávků. Doslova jako kdybyste hráli sequel k původní hře, což jsem tedy osobně nikdy nevyužil, ale ta možnost mi přišla super. Několik úvodních kapitol vás nenechá vydechnout, než si najdete základnu, ze které pak lze operovat už trochu strategičtěji a která vám také bude sloužit jako jakýsi pseudo hub, kde je tak nějak všechno, co potřebujete k hraní.

Knights of the Fallen Empire je dlouhý tak akorát. Vše podstatné zjistíte, vše, co se má říct, je řečeno a končí tak akorát, aby nezačal nudit. Kapitoly jsou různě dlouhé, ale pořád se v nich něco děje, takže nad tím ani nijak nepřemýšlíte a jste jen zvědaví, co bude dál. Občas se stane, že budoucí události, zavísí na vybraných volbách v rozhovorech po vzoru adventur od Telltale: to znamená, že postava si zapamatuje, co jste řekli a ve správnou chvíli vám pak vaši volbu omlátí o hubu, což byl hodně příjemný prvek, který dává smysl, ale osobně jsem ho absolutně nečekal. Prostě samá příjemná překvapení. Jediné, co mi trochu kazilo dojem bylo znatelné snížení obtížnosti, ačkoliv později byla přidána možnost si obtížnost nastavit.

Když nad tím přemýšlím, nemám si ani moc na co stěžovat. Jistě, odsazení MMO prvků na vedlejší kolej může někomu dost ležet v žaludku, ale podle mě je to to nejlepší, co se hře za ta léta stalo. U Knights of the Fallen Empire jsem se nesmírně bavil a byť je hra stále omezená sama sebou, jedná se výborný hvězdnoválečný příběh hodný labelu The Old Republic. V době vydání, tedy v době, kdy v kinech začaly běžet sequely - konkrétně epizoda VII - jsem si moc přál, aby se nové filmy zabývali touto tématikou a nechali Skywalkery spát. Už jen podle těch krátkých CGI filmů je jasné, že taková záležitost by sklidila obrovský úspěch.... ale bohužel, o tom tak nějak nerozhodujeme. Alespoň se tedy můžeme těšit z toho, že Starou republiku nám nikdo nezkazí a my se do ní můžeme vracet kdykoliv budeme chtít.

Pro: Příběh ve kterém o něco jde, postavy, zvraty, výprava, dabing, hudba, hratelnost

Proti: Obtížnost je defaultně na dost nízké úrovni, vydávání kapitol měsíčně tehdy dost nakrklo, odstavení MMO prvků