Star Wars Jedi Knight: Mysteries of the Sith

01.02.1998

Štyri mesiace po Dark Forces II vychádza datadisk Mysteries of the Sith. Hráč sa tu ujíma kontroly nad Marou Jade, ktorá sa učí na Jediho pod vedením Kylea. Krátko po začiatku Kyle odchádza preskúmať chrám Sithov. Po splnení niekoľkých misií pre Nový republiku musí Mara pátrať po Kyleovi, ktorý medzitým záhadne zmizol. Nakoniec ho objaví a zistí, že prepadol Temnej strane Sily, a pokúsi sa ho priviesť naspäť k svetlu.

Na datadisk obsahuje veľké množstvo nových možností, viac misií, niekoľko nových zbraní, nové multiplayer módy, vylepšený 3D engine, čo z neho prakticky robí skoro novú hru. Zmenou bola i absencia hraných sekvencií, ktoré nahradili in-game animácie.

Datadisk je samostatne spustitel'ný.

Naprosto klasický datadisk své doby, kdy autoři všechny dobré a špatné stránky původní hry mnohem víc umocnili. V původní hře jste hráli za jednu postavu. Tady rovnou za dvě. Líbil se vám komplexní design Jedi Knightu? Tak tady je mnohem komplexnější. Respektive pořád skvělý. Akorát jsou úrovně větší, spletitější a celkově náročnější. Najít cestu dál je někdy dost o nervy. K tomu je hra hodně tmavá a je potřeba si často svítit.

Taky je to dost těžší. Zvlášť v posledních dvou úrovních, kdy nemůžete používat střelné zbraně a jste odkázáni jen na dost humpolácký meč. Jak já se vztekal při soubojích s kočkami. Každá mě před jejím zdoláním zabila snad desetkrát. A když jsou dvě, tak je to skoro dílo náhody je trefit. A to jsem si v půlce hry ztěžoval, že je tady málo soubojů na meče a tím pádem meč nevyužitý. Jak to není meč na meč, tak to s mečem není úplně ono.

Líbili se vám adventurní prvky? Tady jich je mnohem víc. Dokonce si takhle můžete zkazit misi aniž byste umřeli. Jako třeba, když vystrašíte chlápka dřív, než mu zavřete dok, aby nemohl odletět. Nebo různé rébusy. Jednu misi jsem musel opakovat kvůli špatně zvolené cestě. Zavřeli se za mnou vrata a já už se nemohl vrátit zpátky, abych aktivoval jiná vrata. Celkově je tohle super zpestření žánru.

U zbraní přibyla jedna nová pistole a pár nových schopností v síle. Nic, co by stálo pořádně za to. Velké zklamání je pro mě úroveň animací. Degradace jak hovado. Už žádní živí herci a jejich grafika je horší než samotný engin hry. Prostě hnus. Chápu, že na to tvůrci měli jen 3 měsíce, ale udělat to takhle je docela hustý.

Hra je na datadisk dost dlouhá a obsahuje jeden z nejoriginálnějších boosfightů co jsem u her viděl. Celkově hodně dobrý datáč.

Pro: super design úrovní, slušná délka, zpestřující hádanky, originální finální souboj

Proti: občas frustrující hledání cest, souboje s kočkama, hnusné animace

Takhle by měl vypadat každý datadisk. Přináší obsah, co by mnohdy vystačil na regulérní pokračování.
Vzpomínám si, že v tomhle dílu jsem si poprvé zabojoval s rancorem. Nebo závěr hry v chrámu sithů - vynikající momenty. Jen škoda těch enginových animací.