Při psaní bakalářky jsem značně prokrastinoval a ani u diplomky tomu nebylo jinak. Když jsem se takhle zase jednou vyhýbal tvorbě publikace, díky níž jsem obdržel svůj dosavadní titul před jménem, narazil jsem na závodní hru, která mě opravdu zaujala. A tou hrou byl právě Star Wars: Episode I - Racer, jé jak u toho se krásně nicnedělalo.

Závody kluzáků patří podle mě k tomu nejlepšímu, co první díl a možná i celá nová trilogie Hvězdných válek nabízí. Kluzáky s kokpitem, jež je tažený většinou dvěma raketovými motory spojenými energetickými držáky s fialovými blesky, vypadají úžasně a nevyzpytatelné závody jakbysmet. Koho by nelákalo si alespoň virtuálně vyzkoušet řízení těchto strojů, které se řítí neskutečnou rychlostí nebezpečnou krajinou.

Hrál jsem za Anakina a ani mě nelákalo vyzkoušet jiný stroj a pilota. Závody jsou různorodé a vylepšování kluzáku skvěle oživovalo hratelnost. Ne že by to Racer potřeboval, protože v té rychlosti se prostě ani nudit nedá. Až na pár bugů při nakupování součástek či vylepšování svého stroje jsem nenarazil na nějaký zásadní problém. Možná to mohlo být o kus delší, ale někdy v budoucnu třeba vyzkouším někoho jiného, než mladého Skywalkera a hned se herní doba zdvojnásobí.

Pro: kluzáky, piloti, závody, rychlost, prostředí Hvězdných válek

Proti: bugy, herní doba mohla být delší

Star Wars: Episode 1 - Racer je jedna z nostalgických záležitostí, ku ktorej som sa po dlhej odmlke vrátil. Prvýkrát som ju dostal do ruky spolu so Star Wars: Episode I - The Phantom Menace asi rok po uvedení Epizódy 1 do kín. Aj keď odvtedy ubehlo veľa času, hra ma napriek tomu chytila a bavil som sa pri nej rovnako, ak nie lepšie. Avšak problémy, ktoré som riešil vtedy, do istej miery pretrvali aj do súčasnosti a nabalili sa aj ďalšie.

Vtedy dávno som riešil hlavne plynulosť - hrával som to na starej šunke Pentium II a bol som rád, ak počítadlo FPS prekročilo hodnotu 20. Keďže išlo o hru narýchlo spichnutú k filmu, bola plná bugov (najmä grafických, čo jej z veľkej miery ostalo dodnes). Najviac ma ale dorazilo ovládanie - kým som prišiel na to, ako aktivovať turbo boost, tak ma skoro porazilo, lebo som nebol schopný postúpiť v hre ďalej. Však koho by napadlo, že pred aktiváciou treba podržať tlačítko sklopenie klzáku dole, že? :D Aj napriek tomu som nebol schopný sa dostať ďalej ako do polovice hry. Odmlka prišla, keď sa mi poškrabalo CD a ja som nemal zálohu. To som však netušil, že sa k hre vrátim až o 14 rokov neskôr.

Rozbehnúť Racer na modernom stroji nebolo vôbec ľahké, nie je prispôsobený na moderný hardware, ovládače a novšie OS. Veľa hráčov skončí na začiatku s tzv. Vista bugom, avšak ja som sa s ním stretol tiež, a to mám WinXP. Naštastie, vďaka trpezlivému prístupu a za pomoci niekoľkých úprav (viď Odkazy) som rozbehol hru do hrateľného stavu. To čo mi pred 14 rokmi hardvér nedovolil, som si práve teraz užil naplno: rýchlosť, dynamika, nové a lepšie upgrady, noví pretekári (len škoda, že Sebulbu a Bena Guadinarosa človek odomkne medzi poslednými). Aj keď to bola záležitosť len na cca týždeň, náramne som sa bavil. Nebyť tých bugov a zlej kompatibility s novými systémami, moje hodnotenie by bolo aspoň o 10% vyššie.

Pro: Atmosféra, dynamika, Star Wars

Proti: Bugy, zlá kompatibilita s moderným HW & SW

Stejně jako kolega Karasman, ani já hru v době vydání neměl na čem rozběhnout a jediný zážitek jsem měl z dema hraného u kamaráda a jednou také z Nintenda 64 v Carrefouru :). Byla to doba opětovného boomu hvězdných válek a já se vezl na vlně. Hru jsem dostal šanci hrát až v roce 2002 a už to nebyl takový zázrak. Přesto nejde tak docela o narychlo spíchnutou hru k filmu, jak bývá zvykem. Tratě jsou většinou velmi povedené a samozřejmě nejlepší je ta filmová (kolega popkec sice tvrdí, že je to první dostupná trať v závodě, ve skutečnosti je to jen její část a trať v plné filmové parádě je dostupná až později). Co se týče vozového parku, je to ten samý z filmu s několika přídavkama. Zamrzí nemožnost vytvoření vlastního závodníka, takže ve hře si defacto jen najímate jezdce a jejich stroje. Délka hry také není z nejdelších, ale to snad ani nikdo nečeká. Racer je kvalitní závodní hrou a nebojím se komukoliv doporučit.

Pro: grafika, zábavné tratě, dobře zpracované modely, počet kluzáků, atmosféra

Proti: nemožnost vytvoření vlastní postavy, nepřehledný systém upgradu, délka hry

Zábavná závodní hra ze světa star wars která se inspiruje závody z epizody 1. Celá hra se odehrává v rychlém tempu (700km/h není problém), do něčeho narazit má obvykle za následek zničení vaší lodi (naštěstí se ale loď opraví a můžete pokračovat). První závod je ten který jste viděli ve filmu, samozřejmě je tu ale také spousta nových tratí a lodí.

Star Wars: Episode I - Racer jsou kvalitní závody které jsou pro fanoušky SW poviností, pro ty ostatní jen příjemnou závodní hrou.

Pro: hratelnost, grafika, počet map, je to star wars

Ano , je to obycejna zavodni hra na rychlo splacnuta po vydani filmove Episode I a prakticky nic moc noveho a originalniho neobsahuje, ale to bych nesmel byt Star Wars maniak, abych ji nehral. Jeji kouzlo pro tkvi v tom, ze jsem na ni v dobe vydani nemel kompa a paril ji u kamose. Ja ridil, on me na starosty vcasne pouzivani turba, to byly zazitky.

Pro: Pohodova hratelnost.

Proti: V singlu obcas nuda.