Star Trek: Deep Space Nine: The Fallen

23.11.2000

Hra čerpá ze stejnojmenného TV seriálu, který se vysílal v letech 1993-99. Její děj nás zavádí do doby, kdy vesmírná stanice Deep Space 9 je v rukou Cardassianů. Provádí se zde pokusy s neznámým rudým krystalem, které se vymknou kontrole. Poté je stanice obsazena Bajorany a Federací. Velitel Sisko, trpící sny o třech tajemných krystalech, začne hledat odpovědi na otázky svých snů.

K dispozici jsou tři rozsáhlé kampaně za kapitána Benjamina L. Siska, majora Kiru Nery’s a nadporučíka Worfa. Každá z kampaní za tyto postavy se vždy drobně liší, ať už úkoly, směrem cesty a stylem boje. Společné mají to, že v nich pokaždé alternativně nahlížíte na příběh za některou ze zmíněných postav a doplňujete si tak příběhovou mozaiku. Zbraní má uvedená trojice hrdinů dostatek, občas se i drobně lišících, což přispívá ke větší variabilitě akce.

Na úplném začátku si můžete vyzkoušet trénink, kde se naučíte pár základním dovednostem. V průběhu hraní budete dávat hlášení o stavu mise a komunikovat s týmem, přichytávat se za různé trámy, rohy předmětů a podobně, čímž je přeručkujete, abyste se mohli dostat na hůře dostupná místa, překonat propasti a podobně. Dojde i na používání respirátoru, fazéru a trikodéru, tedy předmětů důvěrně spjatých se světem Star Treku.

Žánrově jde o čistokrevnou akční adventuru z pohledu třetí osoby, v níž si užijete plnění řady rozmanitých úkolů, likvidace mnoha typů nepřátel, řešení hádanek, pečlivý průzkum lokací, kradmější a akčnější způsob procházení jednotlivých misí, plus řadu dalších věcí - pro tento žánr typických.

Star Trek: Deep Space Nine: The Fallen běží na enginu ze hry Unreal Tournament.

Tři rozdílné herní kampaně za tři postavy. Siska, Kiru a Worfa nabídla tato slušná third person akce na Unreal enginu. Vytvořená podle stejnojmeného TV seriálu, poměrně věrohodně ztrávňuje hrdiny a lokace z něj známé, že není ani nutné seriál samotný znát. Díky třem odlišným postavám (a de facto i kampaním) se vyplatí si hru projít natřikrát a udělat o ní názor na to, za jakou postavu se hraje nejlíp. U mě to je Sisko a Worf, kteří nabízejí dlouhý a odlišný herní zážitek. Špatná není ani Kira, za ni je ale hra poměrně krátká. Po dohrání jsem zjišťoval zda je i nějaký ten neoficiální přídavek, a kupodivu je. Jmenuje se Convergence a dle ohlasů je na tom stejně, ne-li líp jako původní hra.

Pro: Prostředí Star Treku, tři odlišné kampaně, neoficiální přídavek Convergence.

Proti: Krátká kampaň za Kiru, nutnost nespustit poplach v pár misích a nekompatibilita českého překladu s některými verzemi hry.