@Jumas (03.02.2022 12:35): Já to hrál právě před lety s tak debilni češtinou, že mě to od toho strašně odradilo..

Hrubky, jednou chybějící diakritika, pak tam byla, stylistický chyby, nepřeložený části textu..

Bohužel na tu angličtinu jsem v tý době fakt neměl..
@veselykralicek (03.02.2022 07:16): Hrál jsem to s češtinou, kde byly přeloženy dvě CD ze tří, a pak mi to skočilo do angličtiny :) Dal jsem tam tedy druhou, která překládala všechny texty, ale byl to koncept, kde byla vidět čísla (asi čísla řádků textu) a byla bez diakritiky. Přišla mi ale lepší, než ta neúplná. Každopádně když bylo něco vyloženě špatně, tak jsem to slyšel, ale nebylo to úplně často. Nejhorší byla ta hádanka s textem na tabulích v laboratoři. Tam jsem jednotlivá písmena nacházel vyloženě pomocí pixel huntingu, ale dalo se to.
XP -nejčastěji mi to jen padalo ale myslím že nějaký ten zásek kdy nejde ani hru shodit se mi taky stal.
Mě se cd verze na XP sekala a padala. A když jsem hrál naposledy GOG verzi, tak se hra taky občas sekla, ale nebylo to tak hrozné. Po znovu načtení pozice se to podruhé na stejném místě nikdy nezaseklo.
@FildasCZ (08.08.2016 11:57): Kompatibility i spouštění jako správce úloh jsem zkusil jako první, nepomohlo to. Po žádném neoficiálním patchi jsem nekoukal, to je pravda. Ale již jsem to smazal, uložené pozice si uschoval a vše nechal na dobu, kdy narazím na nějaké jednoduché řešení. Mezitím mám spoustu jiných her, které mi fungují bez problémů.
Hernajs, tak ve čtvrté části v cirkusu se mi hra po každých cca 5 minutách zasekne a následně musím restartovat počítač, jinak se z ní nedostanu. Což je samozřejmě dost iritující. Stalo se mi to tedy i dříve, ale ne až tak často, obvykle jednou na část. Setkal se s tím někdo? Mám nainstalované win 10, nevím, zda to s tím může mít něco společného.
Drobnosti jako hint system, ecivy, autosave, novy inventar a vylepsene ovladani. Ale samozrejme nejvetsi vylepseni je jen to, ze to muzu hrat v posteli na ipadu :)
Mam radost... investoval jsem 8 euro a koupil Steam verzi Sanitaria, stara cestina tam bezi bez problemu :) Moc se tesim, az pozbiram archivmenty a znovu hru celou dohraji. :)
Zdravim vsechny priznivce tehle nesmrtelne klasiky. Pro mne osobne je Sanitarium modla kterou jsem jiz nekolikrat dohral. Oto vic mne mrzi, ze dnes na novych win. je rozhybat Sanitarium zapeklite Mam tedy radost, ze je mozne hru znovu poridit na Steamu nebo GoGu :) Mel bych na vas lidi dotaz, jde nejak na tuhle "novou" predelanou hru nahodit znovu cestina? Mate s tim zkusenosti? PROSIM odpuste si komenty typu "vsak to hraj v anglictine" :/ Predem diky za odpoved - a popripade doporuceni nejake funkcni cestiny a postupu jak nato.
@Tulareanus (31.10.2013 23:30): ukecanost sama o sobě nevadí (viz broken sword, planescape, torment), ale musí ty rozhovory bavit. Tady některé byly vyloženě nuda a vzápětí se ukázalo, že to nebylo ani povinné... viz rodinka u cirkusu např. někteří pacoši v asylum....
[neexistující komentář]: Teda dať adventúre do mínusov ukecanosť je troška wtf. Za toho kyklopa to bolo také divné, trošku to pôsobilo wtf a od veci popri tom ako sa vyvíjal príbeh, to súhlasím, hoci to vlastne malo svoj zmysel. Ale adventúry s rébusmi alebo s neprehnaným používaním inventáru a predmetov je viacero. A určite je to plus. Hry kde hráč hoarduje kvantum predmetov to častokrát zneprehľadňujú a je to občas aj zbytočné.
Řešení bylo hodit houpacího poníka do vody a dostat se díky tomu na druhý konec mostu. What a bullshit
@Drolin (21.12.2012 17:59): Tak Bodkin ty videa určitě přeskakoval, protože ho příběh nezajímal -_-

Už jsem si na to zvyknul, koukat na to z větší dálky trochu pomáhá :) Ale stejně mi to vadí, je škoda že jsou ty videa takto zdeformována, ale holt to takhle asi museli udělat, aby se to vešlo na jedno CD (?).

Jsem ted seklý ale nechci se koukat do návodu, dá mi někdo rychlý hint? Právě jsem vykopal tělo té dcerky - Carol a dostal klíče od baráku, kde jsem vzal prázdný kanystr. Ale co s ním? Předpokládám že se musím dostat do té stodoly, ale nevím jak.
@ugraugra (21.12.2012 17:30): Nevadilo to ani Bodkinovi, takže někomu, kdo dokončil první KQ a Ultimy by toto nemělo vůbec vadit :).

Ale pravda, GK2 by mi prokládání videií asi také trochu skazilo - naštěstí však jsou na některé FMV hry no interlace patche.
@Drolin (01.02.2012 23:16): Protože mám rozepsaný komentář, tak se tu teď nechci rozepisovat, abych se v něm pak neopakoval, ale stručně řečneo ROTH je FPS zcela minimální, naopak je to co se rozmanitosti puzzlů a hádanek největší adventura, kterou jsem kdy hrál.
Znovu mám naději v adventurní žánr. Čím si ji co nejrychleji pokazit?
@Kubulus (29.01.2012 17:51): jsem se tam zaregistroval a už mám několik her v seznmu "owned" - wtf :) To je nějakej bonus za registraci? :)

už vidím, že to chce po mě číslo karty. To může být i debetní, ne jen kreditní, asi, že? :)
Co si pamatuju tak "příznivci" namluvení hry si užili v závěrečných titulcích, není nad sladkou odměnu v podobě rapu složeného z hlášek ze hry:D
Drolin: Ono to ovládání bylo i tak hodně nepřesné a postava často dělala úplně něco jiného, než jsem chtěl (či případně dělala nic, což občas byla ještě ta lepší varianta). Lezlo to na nervy a se skřípěním zubů si šlo trochu "zvyknout", ale bylo to otravné až do konce hraní.
Jab: Doporučuji léčbu šokem. Ultima VII je šestkrát delší, takže by sis na ovládání zvykl :).

(teda doufám, že mluvíš o nutnosti držet pravé myšítko při přesunu)
Ovládání je naprosto standartní Ultima-like :) Nevím, co na něm většině hráčů vadí.
Popravdě si moc neumím představit vzdálenejší adventury než Syberia s BS. BS má bohatý inventář, nacpané různorodé lokace, hodně humorný postavy a akční příběh. Syberia má nadšeného grafika/designistu ale jinak nic - suchary postavy, tak 0.1 předmětu na lokaci(vlastně 0.1 interaktivních bodů na lokaci) a tak největším zádrhelem je nevšimnutí si odbočky na křižovatce. Z příběhu zatím taky žádný zázrak nekouká.
To je veľmi subjektívne, osobne radím (napriek sťažnostiam na imo ojedinelú epizódku s nafukovaciou kačkou) The Longest Journey medzi to naj a to nielen pre postavy a príbeh, ale i prostredia, atmosféru i samotný postup hrou, ktorý je jednoznačne journey. V tomto smere naozaj výborne spracované. Broken Sword má taktiež svoje plusy hoci je to pomerne odľahčené, no i tak zábavné hranie. Prvá Syberia nie je zlá, mo dokonca celkom silný melancholicky-nostalgický feeling, trúfal by som si povedať, že až štipku magického realizmu. Doplatila však na to, že autori ponaťahovali čo sa dá, vytvorili dosť zbytočne druhý diel, ktorý je z 70% len vata, miesto toho, aby spravili jednu celistvú a o to hutnejšiu hru.
Syberia, Broken Sword, Longest Journey, nič moc. To je taký povrch toho žánru, ktoré síce neurazia ale nie je to to čo je dobré na adventúrach.

Každý mesiac vychádza pár adventúr, o ktoré mám záujem a nestíham ich ani všetky prejsť. Naposledy napr, už spomínaný Alpha Polaris, ale aj A New Beginning, Alternativa, Gemini Rue.
Syberia je přeceňovaná nuda, protože v té době žádná pořádná adventůra nevyšla.
Hrál jsem některé adventury které jsou na mém osobním piedestalu výš než BS nebo oceňuju jejich kvality ale byly pro mě neatraktivní, nicméně těch je tak na prstech jedné ruky...

Jsem z těch kteří mají radši když se většina hry odehrává v konvenčním živém prostředí a ne někde na samotce. V současnosti drtím Syberii (nebo spíš ona drtí mě), jestli napíšu někdy komentář tak asi trhnu svůj rekord minusů.

Ebb: Ještě bych doplnil tuto stránku, kde jsou také velice povedené recenze i na raritní kousky.

A tak mě napadá, nechce se někdo přidat do lets playe GAGu? :)
Drolin, súhlas s grafikou - kedže väčšine stačia fotky, a tie zrejme neprekoná nikdy nič :). A v podstate aj 3D adventúry môžu byť dobré ak budú robené atmosfericky/knižne (Darkness Within 2) a nie akčne (Amnesia).

Red: skús nehľadieť na všeobecné recenzie a screenshoty, prípadne keď už recenzie tak na stránkach o adventúrach - justadventure alebo adventuregamers a keď urobíš trochu lepší research do žánru tak zistíš že adventúr vychádza ďaleko viac a v ďaleko väčšej kvalite ako kedysi. Teda, pokiaľ nepovažuješ Broken Sword za vrchol žánru -- to potom asi nemá moc cenu rozoberať.
Což mi připomíná, že zrovna hraju Alpha Polaris a můžu jedině doporučit. Bude to mít celkově asi jenom cca 20 obrazovek, na kterých je vidět, že za nimi stojí skromnější skupinka grafiků, nicméně voice acting překvapivě profi, hned několik nových nápadů co se řešení hádanek týče, dobře napsané dialogy a rozhodně je to imerzivní. Je to postavené na Wintermutu, takže (i?) proto to podporuje jenom jedno rozlišení (1280x800), což se ale dá snést si myslím. Jedinou větší výhradu bych měl k samotnýmu hlavnímu hrdinovi, kterej je vyloženě nudnej.
Red: Jo, adventury jsou na vzestupu. Tedy ne ty v plně komerční sféře, ale především ty od indie a freeware tvůrců. A graficky budou stále na vrcholu, pokud si jako jediný žánr udrží pro většinu titulů 2D grafiku a nenahradí je odnož v čele s Fahrenheitem a Heavy Rain.
To by bylo slovo do pranice kdyby byl nějaký argument. Adventury v minulosti byly graficky, dabingově/hudebně či příběhově na vrcholu ze všech žánrů, teď se mi to zdá minimálně v prvním případě naopak, ale je to můj subjektivní pohled založený na recenzích a screenshotech - zatím jsem si nevšiml nové adventury která by mě zaujala že bych ji pořídil tak nemůžu podrobně hodnotit.
S adventúrami to až také tragické nie je. Snáď jediný žáner ktorý ide k lepšiemu posledné roky.
U vseho co sem hral, se nejak zmenil nebo zacal signalizovat kurzor po najeti na aktivni predmet na obrazovce.
Jakej bug, u adventur driv bylo uplne normalni, zes musel odhadovat kde co muzes pouzit.
Tak zatim jsem nasel Klauna a je to moc dobré. Ovladani dost kostrbaty (proc neni i klikaci?), zvlast do schodu nekdy chodim tam a zpatky :))
Jinac, ten kurzor se pri najeti na cokoliv aktivniho vazne nemeni nebo je to nejaky bug? Meni se jen u postav s kteryma muzu mluvit, ale pri smatrani po obrazovce je porad stejny a tak clovek jen odhaduje, co muze pouzit nebo klika jak debil :)
Tak jsem zvědav, jak se mi to bude líbit. Poslední dobrou adventku jsem hrál... dávno.
Red: Ono to je předně známé v USA a ani bych neřekl, že u nás byl TLE vydán (stejně jako celá řada adventur z období okolo 95-98).
Počkej až bude Last Express hidden gem, v jistém smylu je také vhodný pro hráče nepříliš preferující adventury.

Já do kategorie hidden gem řadím hry jako U.F.O.s, GAG, Elk Moon nebo Missing: Since January. Ok, vlastně mi došlo, že jde pouze o tituly distribuované gogem.
Díky, to stojí zapokus.

Kde je známá? Já o ní pořádně neslyšel. Jinak samozřejmě HG = méně prodávaný, ale kvalitní (většinou) titul na GOGu. Nic víc, nic míň.
Obtížnost je koncipována spíše pro adventuristy-začátečníky :)

Předmětů je relativně málo a plocha, na které se jednotlivé levely odehrávají je také malá. Většina úkolů je logických (žádný Opičí ostrov nebo TLJ).

(btw, takto známý titul je hidden gem? :)
Jak je to s logičností/nelogičností hádanek, předmětu atp?

Na gogu je to za 4 babky, tak nad tím přemýšlím.
Výborná hra. Pro mne špička v mnoha ohledech. Bizarní atmosféra, skvělá hratelnost a zajímavý příběh...
Tak dokončeno, hra z čista jasna přestala padat :) Kvalitní počin, jedna z těch lepších adventur - především díky na adventuru netradičnímu grafickému zpracování a povedenému předkládání příběhu.
Jelo mi to bez problémů, ale spouštěl jsem to přes 3Danalyze, kvůli grafice.
Jo, zrovna Sanitarium dokončuji a padá každou půlhodinu. Dříve mi ale také nepadalo, tak chyba bude pravděpodobně v ovladačích.
To je zvláštne. Ja som to dohral minulý november na XP. A vôbec mi to nepadalo. Teraz neviem či som lucky, alebo si s tým mal nejaký problém odvíjajúci sa od tvojho pc.
Dohrál jsem nedávno na XPčkách a pořád mi to nesnesitelně padalo, těměř po každém videu či uložení. U jiné hry bych se na to vyprdl, ale tahle stojí za to:)
Teda konečne som sa po rokoch k tejto hre dopracoval a už po pol hodine hrania môžem smelo prehlásiť, že je to rozhodne mňamka ako pre mňa stvorená! (akurát to ovládanie nie je práve najšťastnejšie)
Paul: taky jsem si kdysi dávno oblíbil demo, hrál jsem ho několikrát v odstupu let. Nakonec jsem asi si před dvěma roky zahrál celou hru, pokud si vzpomínám dobře, tak na xp a bez problému. Podle wiki byl ale v roce 2002 xp-kompatibilni re-release. Pamatuji si, že se mi líbila a bavila mě, ale kupodivu jsem dost pozapomněl o co přesně šlo, asi si to dám znovu. I díky tomu tvýmu linku na youtube. A je to socha anděla.
Mi to nedalo, musel jsem zavítat na youtube...tohle je ta animace...tak to není socha, ale anděl, hm..
Si pamatuju že jsem kdysi hrál demo, a docela mě fascinovalo...je to 10 let zpátky, ale toho tlouštíka co se snaží létat nebo chlapíka mlátícího hlavou do zdi už asi nezapomenu...nebo ta slzící socha v závěrečný animaci (dema)..

Funguje to na xp no problemo ? : )
...o co půjde...
+ k tomu pár minut hraní a máš celkem jasno. Především je to neobvyklá a zajímavá hra. A vzato kol kolem se to i velmi dobře hraje. ;-)
Vzhledem k místnímu popisu bych řekl že žádný. Ale těžko říci, já jsem rámcově hned z úvodní animace pochopil a co půjde a co je cílem.
Tak stačilo vypnout DirectDraw Akceleraci a vše běží v pohodě. :-)
Hamster: Neboj, budu to hrát jen kvůli grafice, která se mi líbí. A slibuju, že se vykašlu na Omikron nebo Outcast. :-)
Jab: Řekl bych, že se tě tvůj anděl strážný snaží ochránit před ajantisací.
Stalo se vám též někomu, že vám hra spadne vždy po prvním videu ve hře (tím míněno po tom, kdy se s "hrdinou" baví doktor na videu)? Nějak nevím, čím to je. Možná problém s přepínáním rozlišení? :-/