Riven: The Sequel to Myst

09.04.1998
20.12.2005
15.12.2010
26.04.2017

Riven: The Sequel to Myst je druhým dílem adventurní série Myst, jehož příběh navazuje na závěr svého předchůdce. Stejně jako v prvním Mystu se chopíte role cizince, pro kterého má vědec Atrus naléhavou prosbu. Musíte se vydat na pět ostrovů věku Rivenu, vyřešit jejich záhady, zachránit jeho manželku Catherine a pokud možno i další obyvatele ze spárů zlovolného vědcova otce Gehna.

Pokračování veleúspěšného Mystu se nese ve stejném duchu jako první díl, na každém ostrově vás čeká spousta těžkých hádanek, po jejichž vyřešení se vám otevře cesta do další oblasti. Každý z Rivenských ostrovů má svoji specifickou atmosféru, všechny jsou pak navzájem propojeny. Zachován zůstal pohled z první osoby i způsob pohybu hráče. Pěticédéčkový kolos se prodával výborně, většina kritiků opěvovala úžasnou grafiku, atmosféru a příběh, jiní však zkritizovali zastaralost některých mechanismů.

Poté, co relativně malé studio Cyan vydělalo na Mystu jako do té doby prakticky žádní herní vývojáři, pustili se američané do pokračovaní nazvaného Riven, jenž mělo být větší, propracovanější a audiovizuálně ještě dokonalejší. A to se bratrům Millerům do poslední položky povedlo. Tam, kde dnes původní Myst zdaleka nepůsobí jako v roce 1993, se Rivenu daří i po patnácti letech udivovat. Grafické kvality prakticky nezestárly díky plnému využití předrenderovanych scén, a průlety nad pěticí ostrovů stále působí svěže, zvláště, porovnáme-li je s dobovou konkurenci.

Hlavni náplní však není obdivovaní krás architektury kultury D'ni, ale záchrana manželky Atruse, Catherine. Ta je uvězněna v době zvané Riven, pátém a také (údajně) nejlepším Gehnove veku. Po dostání se na souostroví začnou jednotlivé menší i větší ostrůvky ukazovat své – dnes již opuštěné a časem zahalené – zákoutí a taje. Zdejší, časté prolínaní přírody a mechanického pokroku dává prostor co možná nejrozmanitějším rébusům – ať už se jedna o hledaní skrytého tlačítka vedoucího do chrámu přírodních božstev, vypouštěni páry pro spuštěni železného mostu na druhy ostrov či jen podvodní hledání správné cesty v průzračně čistém jezírku. Kontakt s ostatními živými bytostmi prakticky chybí, ale nahrazují to zápisky z deníku, jenž vedou k bližšímu pochopení Gehnovych záměru. Příběh, hrající spíše výplňovou roli jako u Obsidianu či Drowned God, bez znalosti toho z Mystu na nějž přímo navazuje, patří mezi největší nedostatky Rivenu. Jistě není špatný, i skrze různé detaily a zápisky vykáže jistou propracovanost, ale s ohledem na takové The Last Express šlo v této složce hry vytěžit vice.

Po technické stránce nejde Riven jinak prakticky kritizovat, snad jen takové drobnosti, že při hraní CD verze při časté výměně disků hra sem tam spadla. To však řeší DVD verze. Pokud druhý díl série patřil v roce 1997 mezi to nejlépe vypadající v oblasti počítačových her, pak i soundtrack dosáhl podobného uznání. Není tak výrazný jako Taylorova práce na Neverhoodu nebo Holmesovo prolnutí v The Beast Within, ale i tak – zvláště po delším hraní, respektive poslechu – zaujme a funguje i samostatně (Moiety Caves). Hrací doba je plně dostačující, avšak zaleží zvláště na rychlosti řešeni jednotlivých hádanek. Obsahu, a možnosti explorace, je velké množství, a tak i v případě bezradnosti s některými hádanky je možno dále pokračovat.

Je až s podivem, jak neznáma je u nás jedna z nejpodstatnějších adventur, a také hra, která ve svém žánru nemá prakticky konkurence (přiblížil se snad jen Zork Nemesis a fantastický Myst IV, poslední opravdu vysokorozpočtová adventura). Nicméně více jak čtyři miliony prodaných kopii dokázaly popularitu hry. A nezůstalo jen u komerčního ocenění zákazníky, úspěch se dostavil i u kritiky. A nutno dodat, že po právu. Od technického zpracovaní po jednotlivé hádanky je Riven suverénní. Je tu však jeden, ale o to závažnější, problém. Obtížnost, paradoxně u takto komerčně úspěšného titulu, je nastavena nejvýše v sérii, což v překladu znamená, že bez pomoci zvenčí drtivou většinu pozdějších úkolu hráč jen tak nevyřeší.

V jedné větě povinná hra pro každého, kdo se podrobněji zajímá o videohry jako takové. A mimo toho i meditativně laděna zábava s důrazem na exploraci snového světa stvořeného z jedné knihy...

Pro: trvající audiovizuální kvality, design ostrova a puzzlů, smysl pro detail

Proti: obtížnost

Reknu to asi takto: pokud se vam (ne)libil Myst, (ne)bude se vam libit (ani) Riven. Objektivne musim rict, ze Riven vypada, hraje se a je sam o sobe lepsi hrou, nez puvodni Myst (a jeho Masterpiece Edition), ale osobne se mi lepe hral RealMyst. A i kdyz to po vetsinu herni doby neni skoro znat, Riven trpi na dnesni dobu prece jen uz celkem nizkym rozlisenim. To se projevuje predevsim v animacich. Na druhe strane jsem mel moznost hrat jen CD verzi (DVD verze neni dostupna ani na GOGu, ani v kompletni edici cele serie), treba DVD verze vypada lepe.

Riven rovnez pusobi o malicko ziveji nez Myst, kde zkratka behem hrani nenarazite na jedinou zivou bytost. To se zde meni, i kdyz domorodci mluvi neznamym jazykem. Paradoxne jsem si nekolikrat vybavil hru naprosto jineho zanru, ktera ale v mnoha ohledech Riven pripomina, totiz Unreal...

Ani u tohoto titulu se mi nevyhnuly technicke potize, kdy verze instalovana pres GOGGalaxy se vubec nechtela spustit a samostatne stazitelny instalator pro zmenu nezobrazil kurzor (jsem si vedom toho, ze intro je celkem dlouhe a jeste dele trva, nez konecne muzete zacit neco delat). Nakonec jsem byl schopen hrat pres Scummvm, i kdyz jen v unstable buildu. Welcome to 2017...