Pony Island

04.01.2016

Pony Island je hrou, která uspěla na poli nezávislých titulů díky Steam Greenlight. Rozhodně není hrou pro slabé povahy. Zpočátku klidně působící 2D hru s motivem koníčků urychleně vystřídá teror.

Hra není totiž jen o konících, nýbrž o útěku z šíleného a ďábelského herního automatu, jenž byl navrhnut samotným ďáblem, aby uvěznil duše živých. Hra poté připomíná rozbitou herní mašinu plnou chybových hlášek, bugů a jiných vypečeností.

Pony Island si pohrává s myšlenkami hráče, kdy jej třeba přinutí myslet si, že odeslal zprávu kamarádovi. A když už hru konečně dohrajete, začnou se třeba i ve vás budit pochyby, jestli je už opravdu všemu konec a hra je doopravdy vypnutá.

Jsem blb a do diskuze jsem se podíval až téměř po měsíci.

@Ronik (20.01.2017 22:03): Já to plánoval už původně to mít ve spoileru, jen jsem na to nějak zapomněl.

@Bellerofontes (20.01.2017 22:41): Chápu, že není úplně fér u malého indie titulu chtít, aby nutně obsahovala něco víc, jen teda netuším jak jinak vyjádřit pocit, že na Pony Island dost pravděpodobně zapomenu v následujících měsících. Ale díky za reakci, sice jsem se snažil vyhnout přímému popisu mechanismů, ale očividně se mi to úplně nepovedlo.

"Ještě jsem tedy úplně nedohrál - tuhle velmi blízko finiši mi hra spadla a zatím jsem neměl chuť to zapínat zpátky (kor protože se tak stalo právě ve chvíli, kdy si se mnou hra konečně začala sama hrát), ale brzo to dohraju."

Když si čtu tenhle příspěvek od j.calling.2bada z diskuze, mám škodolibou radost, že nejsem sám, s kým hra vyjebala takto bravurním způsobem. Nebudu to moc rozpitvávat, abych nespoileroval, ale sakra - tahle hra má pár fakt chytrých a skvěle udělaných momentů! V určitých aspektech je to hodně podobné Undertale a osobně se mi to líbilo ještě o trochu víc (možná kvůli absenci hypu, kdy jsem vlastně nic velkého nečekal), takže je velká škoda, že Pony Island tak trochu zůstal ve stínu této hry.

Hlavní plus je, že tu není žádná "vata", žádné repetetivní souboje či činnosti, neustále se něco děje a hratelnost se mění jak na kolotoči. Nejprve skáčete s poníkem přes překážky, načež se dostanete do velmi dobře udělané hackovací puzzle minihry (škoda že jí nebylo víc!), kde si přidáte "pony laser" a můžete jít likvidovat protivníky. Později se dostanete dokonce i ke starším verzím hry, které satan smazal a můžete se tak projít po výborné textové či (méně výborné) 3D verzi hry.

Hru lze dokončit do 2 hodin, což je pro mě asi jediný zápor. Ani na sekundu jsem se nenudil a chtěl bych víc. A to se mi nestává často.

Pro: skvělé nápady, dynamická hratelnost, stylový audiovizuál, hackovací minihra

Proti: krátké, vypisování textů po písmenkách zdržuje

Snažit se zařadit Pony Island do nějaké zavedené kategorie, může způsobit bolehlav. Jasan, je tam trošku primitivní plošinovky, nějakej ten rébus, i trošku z toho hidden objects by se tam našlo. Ale ta hra není ani jedno z toho, ba ani kombinací výše vypsaného. Myslím, že by se dost dobře dalo podobným hrám založit kategorie „vyjebávakčy“, odpusťte ten výraz. Ale přesně to ta hra dělá. Vyjebává s hráčem od začátku do konce. Téměř vždy je o krok před vámi. A to je sranda, pokud se umíte zasmát sami sobě.

Původně jsem chtěl hru přirovnat k tradičnímu boření čtvrté stěny, které známe z filmů i her dost, ale tohle není ten případ. Hra až na jednu situaci respektuje vás, jako hráče a soustředí se pouze na vás, jako herní postavu. Pony Island ale přeci jen něco boří. Boří vlastní zavedená pravidla a pravidla ve hrách obecně. A v tom je její pointa a to jí jde dost dobře.

Ono když se nad tím zamyslíte, ta hra se svou atmosféru dost podobá prvnímu Portalu, kdy poprvé uvidíte díru ve zdi a začnete prozkoumávat útroby Aperture Science. To byl pro Portal epický twist, kdy jste si uvědomili, že vlastně nehrajete „jen“ logickou hru.

Pony Island je experimentální hříčka, kterou sice dohrajete za dvě, maximálně tři hodinky, ale má svoje osobité kouzlo, vtip, je originální a co se jí musí uznat, párkrát mě dostala v momentech, kdy jsem to opravdu nečekal. Škoda toho nevyužitého potenciálu v závěru.

Pro: originalita; humor; vyladěný pony gameplay;

Proti: nevyužitý potenciál meta závěru;

Pony Island je jiný a není o ponících. Pro jakéhokoliv potenciálního hráče je nejlepší si o hře nezjišťovat jakékoliv informace, jelikož tak přichází o překvapení na, kterých Pony Island vyloženě staví.

Překvapení je reprezentováno zejména konstantní změnou typu hratelnosti. V jádru existují dva dominantní, které doplňuje řada menších. Změny přichází v rychlém sledu, takže každá pasáž nezabere příliš mnoho času a tudíž ani nevadí, že zejména ty kratší ani nejsou nijak propracované (u 3D verze to bylo hodně na hraně). Druhou podvratnost přidává v boření čtvrté zdi – tj. adresováním přímo hráče (přiznávám, že zprávy skrze Steam mě dostali).

Jenže kromě těch pár momentů, kdy si s váma Pony Island hraje, toho o moc více nenabízí. Samotný příběh je naprosto nedůležitý a banální. Navíc je otázkou, nakolik je hra ve skutečnosti podvratná. Podobné prvky totiž zpracovalo i několik AAA titulů (např. Metal Gear Solid 2) A vzhledem k tomu, že schází jakékoli vymezení proti čemukoliv, tak se z hry ve výsledku stává prázdná jednohubka.

Pro: neustále se měnící hratelnost, která nutí hráče přemýšlet jinak

Proti: ve skutečnosti prázdné

Příjemná jednohubka z žánru creepy glitchy meta-her. Trochu ji kazí to, že "meta-faktor" je jasný prakticky od začátku, a přehnané satanistické symboly úplně všude jsou spíš k smíchu než creepy. Prospělo by jí pomalejší budování atmosféry, nebo alespoň oddálení toho "aha" momentu. Hlavní herní náplní jsou dvě "minihry", skákací a logická. Ani jedna není sama o sobě extra zábavná, ale dohromady s "creepypasta" narativem, náznaky lore a kompaktní délkou hry to tvoří poměrně funkční celek.