Polda 5

Cop

15.11.2005
03.07.2019

Podobně jako v předchozím dílu se i v tom pátém zaplete Pankrác do chaotického cestování časem. Tentokrát však pod záštitou policejního oddělení P.R.Č.A. (Policejní Rekonstrukce Časových Abnormalit), které dohlíží na správný chod lidských dějin a chrání je před veškerými alternativami, které by mohly změnit budoucnost lidstva. Poté, co je polda naverbován coby nový agent, je postupně pověřen dohlédnutím na zdárné vyhlazení Tróje, sabotážní misí v nacistickém Německu a nakonec zaskočí na výběrové řízení nového faraona do Egypta.

Duch hry se nese v klasickém poldovském charakteru potřeštěné české adventury s neodmyslitelným dabingem Luďka Soboty v hlavní roli. Změnu oproti minulým dílům doznalo především grafické provedení, které inklinuje ke komiksovému provedení.

Ajajaj!!!!! Tak Polda 5 je prozatím nejslabší ze všech dílů, aspoň pro mě.

Musím říci, že plusy se mi zde hledají těžce. Napadá mě snad jedině dabing a někdy i ,sem tam nějaký vtípek, ale to je asi úplně vše. Většina humoru už není tak vtipná, bohužel.

Mínusy??? Spousty, bohužel. Grafika je hrozná, nepřipomíná to vůbec poldu. Dále určitě občasný trapný humor, zcela nečekaně příběh a občas i to prostředí, které se k Poldovi absolutně nehodí.

Takže shrnutí?? Polda 5 je pro mě nejslabší díl série a pokud bych se někdo rozhodnul si zahrát, doporučuji sáhnout spíše po jedničce.

Pro: Dabing

Proti: Příběh, Grafika, Nevtipný humor, občas prostředí

Sobotní herní maratón Poldy je za mnou a nezbývá než si obhájit celkem pozitivní hodnocení hojně kritizovaného pátého dílu. Já si totiž vůbec nemyslím, že pětka je špatná adventura. Návaznost na předchozí díly sice moc nefunguje, vážnost čtvrtého dílu také zmizela, ale přesto jsem se u hry poněkolikáté znovu docela bavil.

Pětka přichází opět s s víceméně ručně kreslenou grafikou. Ponuré renderované lokace jsou fuč a pátý díl přináší dvě graficky velice přitažlivé lokace, jednu průměrnou a jednu dost zoufalou.

Ve stejném duchu se nese i příběhové zasažení hry. Pankrác se totiž po složení zkoušek stává časovým poldou na vesmírné stanici PRČA (haha!), poté co zde doslova vypadne z teleportu co vypadá jako zadek (hahahaha!). Ano pochopili jste, dění na stanici je otřesné, stanici obsluhují dvě sex bomby, velitel se soukromou mučírnou, je tu sexuálně frustrovaný technik, úchylný android, milion příšerných sexuálních narážek za které by se styděli i na základní škole a v jedné kapitole tu proběhnou sexuální orgie. A i hratelnost stojí za starou belu, neustálé bloudíte od jedného k druhému a zjišťujete co Vám řeknou nového, celá stanice Vám v podstatě háže klacky pod nohy.

Pokud tyhle pasáže přetrpíte, dostanete velice solidní zbytek. Pankrác se totiž vydává na mise, ve kterých je narušena zásahy z budoucnosti historie, přičemž vesmírná stanice je mimo čas a prostor aby byla schopna reagovat.

Hned první pasáž mě bavila asi nejvíce - vydáte se do Tróje, což je moje oblíbená báje, postavená snad na historickém základu. Trójané odhalili řeckou fintu s koněm, spálili ho na popel, zdecimovaní Řekové prohráli a z Tróje se stalo impérium, které zdevastovalo Evropu. Pankrác narazí na demoralizované vojskou a musí v podstatě sám zařídit dobytí Tróje. To se neobejde i bez nadpřirozena (fénix, Afrodita), úletů typu šípomet a zkrátka jsem byl nadšen.

Další pasáže už jsou standart - v roce 1915 musí Pankrác zničit plány stíhačky, která změnila první světovou válku a odletět v prototypu. A mírné SPOILERy - ve starém Egyptě nečekaně zemřel faraón a protože to nejde napravit, Pankrác se snaží splnit zkoušky, aby se faraonem stal sám. Vyústění příběhu a celé hry mě poměrně překvapilo a jsme zvědavý jak na to v šestce, kterou jsem nehrál navážou.

Hratelnost v těchto historických misích je tradiční, neobejde se bez šílené kombinace předmětů, velkého množství obrazovek a různých zlomyslností (hned v první misi zlikviduje Pankrác brutálně krysu a poté kočku). Nechybí ani typický humor série. Dá se i zařvat, ale hra Vás vrátí přesně před bod skonu. Naopak jsem si nevšiml žádného lovu na milimetrové předměty, objevujících se aktivních míst ani podobných zákeřností.

Hrálo se mi to fajn, u historických misí jsem se skvěle bavil, koukalo se na to dobře a nebýt neskutečně trapných sexuálních narážek, umocněných úchylným hlasem Soboty, byla by to parádní adventura. Pro mě mnohem lepší zábava, než ve stejném roce vyšlé Žhavé léto 3 1/2.
Tento polda mě docela zklamal.Už to nemá nic společného s původním poldou.
Grafika je docela hnusná,příběh strašně šílený a navíc podobný jako ve 4. dílu.Základna v časoprostoru ,cestování časem... To se k pankrácovi vůbec nehodí.
Humor taky nic moc. Sice jsem se někdy zasmál,ale většina vtipů byla pitomá.
Navíc je hra dost krátká a má divný konec.
Celkově si myslím že je to asi nejhorší díl poldy.

Pro: Občas se zasmějete,dabing

Proti: sci-fi příběh,trapný humor,krátké

• iOS 60
Herní výzva 2020 - 7. Neseď doma (Hardcore)
Jak začít objektivně recenzi hry z domácího prostředí se skvělým českým dabingem? To zkrátka nejde. Jelikož právě v tom se skrývá největší pozitivum celé série Polda a tohoto dílu obzvlášť. Moc, co jiného totiž nenabízí. Skvělý dabing Luďka Soboty alá Pankráce, je zkrátka něco, co domácímu hráči vykouzlí úsměv na tváři, ať už je všechno ostatní naprosto dokonalé nebo nestojí za nic. Jaký je tedy vlastně Polda po páté?
Nejprve je třeba určitě poznamenat, s jakým odstupem času, hru recenzuji (14 let) a za druhé, se jedná o především o recenzi iOS verze (která se ovšem krom jiného způsobu ovládání a implementace návodu přímo ve hře moc neliší).
Hned po začátku hry na nás "vybafne" překvapivě zajímavě stylizovaná grafika celé hry, která působí až značně komixově (přiznám se, ihned jsem si vybavil zážitek s prvním dílem Borderlands). Čtvrtý díl se s námi rozloučil prozatím posledním setkáním s profesorem Santusovem a jeho strojem času, tedy už tehdy se ze hry o detektivním vyšetřování prvních dílů pomalu stalo sci-fi. Což je tedy prvek, které nemohu říci, že vnímám příliš pozitivně. Čekali jste tedy návrat "do reality"? Čekali jste marně. Tentokrát jsme opět dostali díl propasovaný skrz na skrz sci-fi prvky. Dokonce se vrací i cestování v čase, které nás provede Trojou, první světovou válkou nebo Egyptem.
Nelze hře upřít snahu o originalitu a především velmi vtipnou pointu (ačkoliv sexiální narážky v tomto díle mohou někomu připadat až přehnané). Narozdíl od minulých dílů se takřka úplně vypustilo od různých miniher typu puzzle, prší a nahradilo je o to více logických hádanek, které ovšem ne vždy dávají zcela smysl. Příběh příliš nepřekvapí a v určitých částech hra působí až dojmem "vaření z vody".
Co nám tedy vlastně ze hry zbylo? Skvěle nadabované postavy, povětšinou humorné prvky a velmi rozdílné prostředí jednotlivých lokalit v zajímamém grafickém kabátku.
Shrneme-li všechna pro a proti vyjde nám jednoduchá rovnice, že se nejspíš bohužel stále jedná o nejslabší díl celé (dnes již 6-ti dílné!) série. Možná právě to byl také důvod, proč se detektiv Pankrác na následujících několik let z našeho života vytratil. Pro věrného českého pařana je zkrátka stejně Polda 5 pomalu srdeční záležitostí, jelikož Polda je zde s námi spoustu let, pro ostatní ale nemohu hru s klidným svědomím doporučit.

Hodnocení: 60%

Pro: Dabing, humor, příjemná komixová grafika, různorodé lokace

Proti: Občasná nelogičnost hádanek, příběh, z policejního detektiva sci-fi hrdinou

Čtvrtý díl Poldy přinesl odklon od kořenů série tím, že jeho příběh byl vážného charakteru, který se nesnažil být za každou cenu vtipný. A tento pátý díl se k těm původním kořenům zase vrací. A tak nějak mi přišlo, že si zde chtěli tvůrci vynahradit malé množství vtipů ve čtyřce, takže jich sem nacpali mnohem víc než obvykle a bohužel dost často na sílu.

Příběh přitom začíná celkem slibně, celá ta lokace na skládce vypadá dobře. Po přesunu na základnu PRČA začíná mít zajímavost příběhu sestupnou tendenci a při návštěvách různých míst jakbysmet. Bohužel se vrátila i nelogičnost řešení problémů a zmizely i mé oblíbené minihry. V mých očích pak moc nepřidá ani přítomnost hrubek v titulcích. Délka hry je také mnohem kratší, než bylo u předchozích dílů zvykem, což je vzhledem k mým výtkám možná i dobře. Když si snažím vzpomenout na něco pozitivního z hraní, tak se mi vybaví snad jen scéna, jak si Pankrác narve pětimetrové prkno do kalhot, což byl jeden z asi 2 vtipů, nad kterými jsem se pousmál.

Vizuální vzhled hry se mi zdál spíše podivný. Kombinace 2D a 3D byla už i v minulém díle, tam to bylo celkem fajn. Zde ale ještě tvůrci přidali komixový nádech, který mi sem prostě nesedí. Lokace mi pak přišly celkově nudné a hlavně staticky mrtvé, což je opravdu škoda.

Hlavním pilířem série Polda byl vždy skvělý dabing. Z původního tria pánů Soboty, Lábuse a Nárožného zde zbyl pouze prvně jmenovaný představitel Pankráce, jehož výkon mi přišel skvělý jako vždy. Horší to bylo u některých dalších rolí. Například pan Mahdal je pro mě určitě dobrým dabérem, ale bohužel mají všechny jeho postavy prakticky identický hlas. To by jistě nevadilo, pokud by se jeho postavy nenacházely kousek od sebe. Mám na mysli technika kávovaru a velitele základny. Z dialogů v podání pana Šťastného jsem zase měl pocit, že neměl vůbec ponětí o tom, s jakou intonací má mluvit. Dokonce se jednou stalo i to, že jeho hlasem promluvila jiná postava, než by správně měla. Režie dabingu má tedy u mě velký černý puntík.

Přijde mi, že se už moc nepočítalo s dalším pokračováním a podle toho taky vypadá samotný závěr. Ve výsledku se tak jedná o jediný díl série, který bych nedoporučil k zahrání. Snad jen s výjimkou fanoušků Poldy, co si chtějí projít opravdu všechny díly.