Pax Imperia: Eminent Domain

Pax Imperia 2

01.10.1997

Pax Imperia: Eminent Domain je pokračováním tahové strategie Pax Imperia, mixem mezi Master of Orion a Imperium Galacticou a hlavním rysem je budování vlastního galaktického impéria, tentokrát v RTS podobě.

Herní prostor sestává z několika galaxií, které jsou propojeny červími děrami a skokovými místy, jež propojují celý systém do jedné velké pavučiny. Hra nabízí veliké množství nastavení, kde si hráč předem definuje vlastnosti prostoru, který chce osídlit a ještě větší škálu prostředků, kterými bude tento prostor kolonizovat a vést k prosperitě a míru nebo totální nadvládě nad galaxiemi.

Každá planeta má rozdílné podmínky pro úspěšnou kolonizaci a nabízí rozdílné typy a množství surovin. Vedle úprav a osidlování planet je neméně důležitou složkou hry diplomacie, výzkum nových technologií a konstrukce vesmírných lodí.

O některých hrách nevím, co si mám myslet a proč vůbec vznikly. Jsou to často různé fanouškovské projekty ve stylu „uděláme něco jako...“. Pax Imperia je jednou z nich, ovšem ověnčena vznosnými jmény velkých herních korporací jako Blizzard nebo THQ. Neznav ji mnoho let od vydání mi hospodské tam-tamy donesly zvěsti o tomto dílu v reakci na diskusi „jak už mě omrzelo Master of orion 2“.

Tím by se dal komentář skoro ukončit. Máte nahráno hodně Master of Orion 2 a máte choutky? Zkuste si to. Jinak si raději dejte Oriona. Dále je to o porovnávání Pax Imperia a MoO2, protože jsou si strašně podobné.

Tato hra je v podstatě horší ve všech ohledech. Horší grafika, horší technologie i budovy, navíc i to, co vypadá slibně se nakonec ukáže jako dost nedomyšlené, nevyrovnané nebo dokonce nudné nebo bezcenné. Navíc je tu méně cílů ve hře, není tu ona legendární planeta Orion, rasy jsou takové nemastné neslané.

Přesto je hra plnokrevnou strategií, která se „dá hrát“. Je totiž založena na pseudorealtime = tzn. je možno kdykoliv zapauzovat a předělat taktiku. Musím se přiznat, že nechápu proč od doby kdy tento systém někdo vymyslel existují klasické tahové strategie a to jsem jejich příznivcem. Na strategické mapě toho ani tolik nepoznáte, ale taktické bitvy mezi vesmírnými plavidly se hrají mnohem lépe a vypadají realističtěji než v MoO2.

Už to, že je to jiné přitáhne, ale hlavní devizou je multiplayer. Přiznám se, že když jsme to hráli v 5-ti lidech po LANu, velice jsem se bavil a nějaké detaily ohledně vyváženosti jednotek mi byly naprosto šumák.

Nedovedu si představit hratelný multiplayer ve větším počtu lidí ve hře Mater of Orion, tady to šlo a byla to zábava. Takže Pax Imperia své místo na světě nakonec vybojoval. Pokud chcete hrát single, doporučuji ten MoO2, když se náhodou podaří sjednat společnost, velmi rychle se zorientujete i tady.