Mutarium

1997

Děj hry nás zavane do budoucnosti, kdy budete nejdřív bojovat s teroristy. Následují zlí mimozemšťané a aby to nebylo tak jednoduché, tak lidští odpadlíci pomocí stroje času uniknou a vy je musíte pronásledovat. Získávání peněz je tradiční. Postavíte důl co nejblíže rafinérii a náklaďáčky začnou pracovat. Jedna změna oproti jiným hrám ve své době byla, a to že můžete své bojové jednotky kombinovat (na podvozek namontujete raketové, laserové či kulometné věže atd.).

Já vím, že obouvat se do ostatních komentářů není zrovna nejkorektnější, ale nějak mi to nedá... Co jste to za bačkory? Jaká téměř nehratelná obtížnost? První level je trochu tuhý - pravděpodobně jej neprojdete napoprvé - a později se taky najde několik, které je třeba nejprve trochu natrénovat, ale o tom to je. Jaká nehratelná obtížnost, kde že...

Souhlasím, že grafika byla slabší, ale na hratelnosti, výrazně odlišné od C&C té doby, to ale také neubralo. Zvuky to mělo, pro mě dodnes charakteristické pro Mutarko.

Pro: kompletace vlastních robotů, herní tempo, obtížnost

Proti: grafika

Asi nejvytvrdlejší strategie, kterou jsem kdy hrál. Alespoň podle toho, že většina lidí se nikdy nedostala ani přes první level - tudíž jsem tvrdší než většina hráčů, páč já první level udělal, heč:)

Upřímně řečeno, jsem byl z Mutária vždycky trochu rozpačitý. Na jedné straně mi lichotilo, že je hra ryze česká, že má možnost stavět si vlastní roboty a na tehdejší dobu i docela zajímavé intro, na straně druhé mě neskutečně štvalo, jak byla nevyvážená a nadržovala AI, jak bylo intro a celý "příběh" od sebe odtržené a jak měla neskutečně ošklivou grafiku....

Každopádně, kdybych ji nedostal k Excaliburu, asi (určitě) bych si ji nekoupil...a ani dnes nemám chuť zkoušet, jestli bych ten první level dal ještě jednou...
Mutarium jsem taky dostal k Excaliburu jako dítě a byla to první RTS, kterou jsem hrál, takže se mi líbila. Obtížnost je sice vyšší, protože vaše AI je tak tupá, takže musíta každýmu robotovi dávat rozkazy zvlášť, ale aspoň jsem se naučil mikrovat už v ranném věku :D
První mise je opravdu těžká, pokud nevíte jak na to. Pokud víte, tak hra tak těžká není. Je to asi tím, že jsme byli leví. Stačí využívat chyb AI soupeře. Prince of Persia 1 jsem taky nemohl dohrát bez cheatů za 1 hodinu x let a loni jsem si ho pustil přes dosbox po 10 letech a dohrál to komplet na druhý pokus (pravda je, že jsem si skoro všechny levely pamatoval nazpaměť)

Trik na první misi - postavte 6 robotů s kanónama dvojče, dejte je do linie s agresivitou 0 a vždy pošlete 1 na vylákání pár jednotek a vraťte se k bázi, opravte se po střetu a takhle opakujte. Pokud vezmete jednotky a hned přejedete mosty, tak se na vás vrhnou všechny jednotky teráků.

Pokud ke hře nemáte vztah, tak vás ale asi nezaujme.
Hra pro hardcore emare s brutalni radosti ze sebeposkozeni

Hru jsem dohral tak do pulky, pak bohuzel nekdo smazal save a uz jsem si rekl, ze mam rad svoje nervy. Doopravdy temer nehratelna obtiznost a jedine co me drzelo u hry bylo skladani megasuper nadupanych vrazdicich robotu, ktere nepratelska obrana stejne vzdycky na 2 rany sesmahla :D Grafiku si nepamatuju = byl to asi hrozny shit... Zvuky? No... asi to nejake melo, pro zdravi jsem je vypnul. A ted si nejsem jisty, nebyl tam problem se Savy? ze se dalo jen na zacatku mise ci tak?

PS: Hra pouze pro zoufalce se SM zamerenim, RUCE PRYC!

Pro: je to cesky :D

Proti: Vsechno ostatni

Naprosto si pamatuju kdyz byla tahle hra v Excouliberu. Sedel sem u kamose pustili spustili hru, prezili intro a neudelali ani prvni misi :) moc rad bych si tu hru vyzkousel v tyhle dobe a zjistil jestli sem v tech desili nebo kolika letech byl opravdu tak levej:D
-2 +3 −5