Men of War: Assault Squad

25.02.2011

Men of War: Assault Squad se od svých předchůdců liší v tom, že je především zaměřen na (kooperativní) multiplayer. Po kampani se slehla zem a místo ní je možno hrát Skirmish mód, který také přináší nové postupy.

Na mapě bojiště je rozmístěno několik strategických bodů, jejichž zabírání zrychluje možnost nákupu posil a odemyká nové jednotky, o které je možné požádat. Na výběr je z pěti stran - USA, Německo, Japonsko, SSSR a Commonwealth. Hra nabízí bojiště v Evropě, Africe a konečně i v Pacifiku.

Došlo také k vylepšení chování družstev, panceřování tanků, průraznosti munice, AI (která nyní pořádá promyšlenější protiútoky) a zavedení jednotek Hrdinů.

Tak hned ze začátku musím podotknout , že Faces of War a Men of War mě hodně bavily (singleplayer), protože hra k sobě skloubila dohromady mé oblíbené hry – Company of Heroes a Commandos. K tomu kuchtíci z Best Way přidali i povedené a zajímavé mise, kdy „taktika“ byla jediná správná cesta a díky malé skupině ovládatelných jednotek, které měli i svůj vlastní inventář, se každý voják cenil a jeho ztráta někdy vedla i k loadu předešlé pozice.

No a teď tu máme nový díl s podtitulem Assault Squad, samozřejmě i ten jsem musel vyzkoušet. A to víc co jsem byl natěšený, o to víc jsem byl zklamaný. Ze singleplayerových misích a kampaně se staly tkz. Skirmishy (viz popis hry ) – pouze mapy s vlajkami, kde jediným cílem je obsadit tyto pozice a samozřejmě je také udržet (po vzoru série Battlefield). Takže každá strana si posílá své jednotky podle získaných bodů a že nám nějaký "vojáček" umře nás už vůbec bohužel nezajímá. Tím hra bohužel ztratila to svoje kouzlo. Ano, čekal jsem příklon k multiplayeru, jak autoři dlouho před vydáním oznamovali, ale že nakonec bude singleplayer jen takovým „doplňkem“ jsem opravdu nečekal.

Když už je slabý singleplayer, tak multiplayer to musí vyrovnat. Hru lze hrát poprvé i co-op, kdy rozhodně spolupráce s člověkem přeci jenom trošku zvedá hratelnost výše. Poprvé lze nyní hrát i za Japonce a vyzkoušet si tak nové mapy z tichomoří. Hra obsahuje i Editior (známý už z Men of War), se kterým lze snadno a rychle vytvářet mapy, popřípadě i scénáře s úkoly nebo si loadnout již předem vytvořené mapy, vylepšit si je a přidat jednotky podle libosti. Editor je podle mě velký plus hry, protože člověk se na tom dokáže dobře pobavit :-)

Men of War: Assault Squad rozhodně není dokonalý ani špatný, ti co čekali dobrý singleplayer z minulých dílu budou stejně zklamáni jako já, ovšem ti co se nemohli nabažit multiplayeru z minulých dílu budou v tomto případě naopak potěšeni. Mě nezbývá než jen doufat, že další připravovaný díl Men of War: Vietnam bude opět obsahovat dobrý a zábavný singleplayer a vrátí tuto sérii opět k dokonalosti.

Pro: Multiplayer poprvé v co-op, editor, hra za Japonce, pár vylepšení oproti předchozím dílům

Proti: Singleplayer :-(

Série Men of War přišla s novým datadiskem a předchozí hry včetně FoW a CoH mě bavily dlouhé hodiny. Na Assault Squad jsem přišel náhodou, takže jsem byl překvapen jak dokážou jednoduše zakonplexovat novinky do hry. Hodně mě bavilo taktické dobývaní "pointů" a když jsem si je přivlastnil, tak jsem postupoval rychle vpřed. Dostával jsem za to odměny jako lepší tanky, děla a to mě nutilo dobývat dál.
Grafika patří mezi starší a nijak mě nenadchla, ale to u strategií bývá, o grafiku při tomto žánru nejde! Soundtrack mě fascinoval, poslouchám ho pořád a stále mě baví :)

Další novinka jsou Japonci, respektive.. hra za Japonce. Mají lepší výbavu než Commonwealth a to nepíšu o jejich "velkém počtu". Hra za ně mě přišla stejnorodá jako u jiných frakcí.

90%

Pro: soundtrack, dobyvatelská novinka hry,vynucený postup ve hře, Japonci

Proti: grafika - bohužel, bugy ve hře

Další z dílů MEN OF WAR , tentokráte s podtitulem Assualt Squad .

Singleplayer - je krátký a místy až moc nezábavný , kde je za cíl obsadit pozice označené vlajkami a za každou obsazenou pozici výhody , buď tanky (od lehkých , po těžké) , děla , nové typy jednotek a další věci , kde mě to vyloženě nebavilo, ale vše to spravuje Multiplayer a Kooperace.

Hra si zaslouží 85 %

Pro: multiplayer v Co-op , kampaň za Japonce , editor , AI nepřátel

Proti: Singleplayer a už nic zásádního .