Memento Mori

Memento Mori: The Secret of Eternal Life

07.11.2008

V point and click adventuře Memento Mori se ujímáte dvojice postav, detektiva Larisy Světlovové, pracující pro Interpol a Maxe Duranda, odborníka na umění a padělatele uměleckých děl v jedné osobě. Oba jsou kvůli okolnostem nuceni spojit své síly, aby vyšetřili krádež několika obrazů v petrohradské Ermitáži. Jak se záhy ukáže, nejedná se o běžné vloupání...

Během hry budete střídavě ovládat Larisu i Maxe. Ten bude pátrat přímo v Petrohradu, zatímco zástupkyni něžného pohlaví, Larisu, čeká cestování po různých koutech světa. Memento Mori nespadá do kategorie náročných adventur, autoři se zaměřili na atmosféru a plynule se odvíjející příběh.

Příběh Maxe a Larisy pokračuje v Memento Mori 2: Guardians of Immortality.

Detektivní adventury přímo nevyhledávám, rád si však občas nějakou zahraji. Když se to tak vezme, tak pátrání po něčem je téměř všude, ale vyšetřování většinou provádí ten, kdo se k němu jen tak nachomítne a ne přímo člověk od fochu. Zápletka o zlodějích obrazů vypadala zajímavě a jak to tak bývá, postupně přibývalo otázek, nikoli však odpovědí. Nedostal jsem se tak do bodu, kdy bych si řekl, že už mě to nebaví a hru odložil. Naopak jsem chtěl hrát pořád dál, až na mě vyskočily závěrečné titulky.

Více konců, které Memento Mori má, je u adventury určitě vítaná věc a je super, že na to nemají vliv jen pozitivní či negativní odpovědi, ale i některé činnosti, které je možné odfláknout nebo zcela vynechat. Někde jsem se dočetl, že zakončení příběhu jsou čtyři, jinde šest a na jedné stránce jich udávali dokonce osm. V podstatě jde ale pouze o to, jestli Max přežije (můj případ) nebo ne a zda Laru povýší už je celkem vedlejší.

Nejlepší lokací z celé hry je bezesporu finský klášter Věčný spáč, který mi svým názvem připomněl hlavního bosse v prvním Gothicu, ale ani skotské panství není špatné. Většina ostatních lokací je na můj vkus až moc obyčejná. Některé předměty, jako je přepravka s leguánem nebo právě nalité kafe či džbán s vodou si ovládaná postava nestrčí do kapsy, jak je mnohdy zvykem, ale drží je v ruce, než je použije. To opravdu chválím.

Hrál jsem krabicovou verzi, takže jsem byl ušetřen problémů, které byly zmíněny v předchozích komentářích. Jen občas některé postavy zopakovaly část jedné věty dvakrát po sobě. Dvojku, do níž se také někdy pustím, už ale ve fyzické podobě nemám a nejspíše mít ani nebudu, tak snad mi Steam verze poběží plynule a bez padání.

Pro: hlavní zápletka, více konců, finský klášter Věčný spáč, logické umisťování/neumisťování předmětů do inventáře

Proti: spousta obyčejných lokací, chyby v dabingu

Memento Mori jsem měl nainstalováno z Level DVD na starších sestavách již několikrát, ale pokaždé hra buď padala nebo se hýbala jak slimák po obrně. Znovu jsem hru nainstaloval v rámci Herní výzvy 2018 a tentokráte již hra běžela bezvadně.

Memento Mori (Pamatuj na smrt) je česká detektivní adventura, ve které řešíte prostřednictvím dvou hlavních hrdinů - Larisy Světlovové a Maxe Durranda - tajemnou krádež obrazů z moskevské Ermitáže související se smrtí profesora Abramčikova. Během svého pátrání navštíví oba ústředí Interpolu v Bruselu, Moskvu, Anglii, Portugalsko a nakokonec i tajemný klášter ve Finsku.

Příběh je klasický, místy tejmný a napínavý, avšak zakončený rozuzlením ála Horizont události či Šestý smysl. A to je možná nejslabší prvek celé hry. Obě díla totiž měla vynikající, dlouho a postupně budovanou atmosféru, v čemž bohužel hra není nejsilnější. O dost lépe se to daří například Posel smrti.

Hratelnost je naprosto pohodová. Pravým tlačítkem myši zkoumáte a levým použiváte. Hádanky jsou logické a nehrozí žádné delší záseky. Místy jsou různé "mezihry", které nepůsobí samoúčelně či rušivě. Hra tím pádem svižně ubíhá a odhaluje svoji nepříliš dlouhou herní dobu. Dabing a hudba jsou na slušné úrovni, i když úrovně již zmíněného Posel smrti nedosahují. Grafika je na velmi dobré úrovni a hezky se na ní dívá i dnes.

Celkově lze Memento Mori lze označit za příjemnou adventurní jednohubku pro všechny věkové kategorie začínajících i zkušených adventuristů. Příběh má navíc několik různých konců, které záleží na hráčově postupu hrou, čímž přináší prvek znovuhratelnosti, což není u adventur obvyklé.

Pro: Různá zakončení příběhu, grafika, dabign.

Proti: Atmosféra je slabší, kratší délka hry.

Jelikož jsem odjakživa velký fanda adventur, nemohla jsem si nechat ujít i tuhle lákavou detektivku od českých vývojářů se slibným dobrodružným názvem Memento Mori (Pamatuj na smrt). K mému překvapení nebylo úplně snadné nalézt tuto hru v češtině, atak jsem se směle pustila do anglické verze. Jde o 3D hru, jež se zprvu odehrává ve Francii, v bytě mladé Rusky Lary (v české verzi Larisy), kterou také ovládáte a která pracuje pro Interpol. Dobrodružství začíná telefonátem velitele policie v Petrohradě, Ostankovičem, který ručí za obrazy z Ermitáže, které byly bohužel ukradeny a který Laru požádá o pomoc. Současně si také vyžádá pomoc Maxe Duranda, franc. profesora s né moc růžovou minulostí, který se do pátrání s Larou, i když trochu neochotně, pustí. Jdete tedy po stopách zloděje, tudíž navštívíte i muzeum-místo činu, poohlédnete se po informacích v Interpolu, zařádíte si v rockovém klubu, počtete v knihovně, nebo navštívíte starou tetičku s věšteckými schopnostmi a další zajímavá místa. Max se setká se svým bratrem Andréem, který je tak trochu, no.. zvláštní ;-) A bude mít co do činění s koncem příběhu! Ve hře tedy střídáte postavy Lary a Maxe. Hra vás mile překvapí lehkým ovládáním, lokacemi s hezkou grafikou, ale především dějem, co má spád. Co je však třeba vytknout je, že i když chce být hráč uvědoměn s postavou za kterou hraje, někdy je velká přemíra informací na škodu. Dlouhé debaty, či sáhodlouhé čtení databáze v PC na dobrodružství moc nepřidávají. Co mě však osobně zklamalo nejvíc, bylo nesmyslné "prozkoumávání" věcí, díky kterým se třeba desítky minut nehnete z místa. Některé předměty musí být důkladně přečteny, dvacetkrát obráceny, znovu prohlédnuty a pak (konečně!) Max či Lara (podle toho koho ovládáte) vykřiknou, že na něco přišli a vy se podle toho zařídíte. Celkově se však jedná o hru se zajímavým příběhem a ještě zajímavějším a nanejvýš překvapivým koncem! Jak jsem také zjistila, konec může být různý-dopadne buď dobře, nebo méně.. Avšak to hlavní vám na konci hry buď vyrazí dech-nebo se potrháte smíchy nad absurditou příběhu :-) No nestojí to za to si hru zahrát? ;-))

Pro: Zajímavý příběh, děj má spád

Proti: Zbytečně mnoho informací a dialogů, nesmyslné zkoumání předmětů dokola.

Spíše podprůměrný adventurní zážitek, který sice obstojí po stránce příběhu, ale to ostatní už je dost bída. 3D grafika vypadá ošklivě a vymodelované postavy působí až příliš toporně. Hlavně pak quasimodovský styl chůze Lary vypadá otřesně. S optimalizací se nikdo moc nepáral, se zapnutým vyhlazováním už 8800GTS 512 ztrácí dech, což je na adventuru docela síla. Něco málo nepříjemných bugů a gamekixů taky moc nepotěší.

Memento Mori je velmi lehká adventura s dobrým příběhem a velmi dobrým zakončením, kterou strhává ke dnu hlavně odfláknuté technické zpracování.
Pro mě osobně se jedná o zklamání roku. Dle mého hra obstojí právě a díky jen grafice, která je na adventuru opravdu nádherná, a to i přesto, že jsem zastáncem klasických, ručně kreslených adventur. Příběh mě zklamal snad nejvíc. Dvě třetiny příběhu jsou jen hloupé žvatlání o ničem a za něco stojí až část, kdy se přesunete do kláštera uprostřed finských lesů. Pokud navrch přihodíte i tu trapnou obtížnost, kdy můj největší zákys trval 10 minut a to jen kvůli tomu, že odmítám takové vymoženosti, jako je zobrazení všech předmětů na obrazovce, tak to je určitě hodno zamyšlení. Nebýt toho opravdu podařeného vyvrcholení příběhu a povedené grafiky, kterou bych ale beze zbytku vyměnil za lepší hratelnost, tak bych nedal ani těch 50%.

Pro: závěr příběhu, grafika

Proti: v prvních dvou třetinách jedna velká nuda, velmi nízká obtížnost