Knights of Pen and Paper +1 Edition

30.10.2012
18.06.2013
29.05.2018
30.05.2018

V tomto RPG od indie vývojářů v retro stylu s pixel-artovou grafikou, jež se inspiruje řadou titulů 90. let a odkazuje na ně, se vžíváte do role vypravěče dobrodružství pro své postavy ve stylu papírových her jako je například u nás známé Dračí doupě. Cestu k cílům zadaných questů brání hordy nepřátelsky laděných monster. Ať už je to zbloudilá duše, oživlá hromada písku či démonický rytíř, vždy mající po ruce nějaký ten speciální útok nebo odolnost, jejichž překonání je už na postavách a jejich vlastnostech.

Příběh je "vyprávěn" charismatickým hlasem, před nímž sedí několik roztodivných postav, např. geek, metalista, babička nebo poslíček s pizzou, kterým vyberete jednu z dostupných tříd, jež jsou magicky nebo bojově založené. V partě je možné mít až 5 postaviček. Základem je získávání zkušenostních bodů za plnění úkolů a úspěšně zvládnutých soubojů. Levelujícím postavičkám lze vždy vylepšit jednu ze čtyř speciálních schopností, jejichž následné používání je pro úspěch klíčové. Druhou důležitou roli hrají zlaťáky, které se nejčastěji rozkutálí za útratu u kovářů vylepšující zbroj i zbraně a také za nákup bonusových předmětů v podobě výbavy.

Při toulkách lze najít klasicky i lektvary a všemožné magické předměty k použití. Cestuje se pomocí mapy, kde se partička přesouvá z různých prostředí od pouště přes bažiny až po vysoké hory. Při přesunu dochází k hodu kostkou s rizikem přepadení záludnou havětí.

V roce 2015 vyšlo pokračování Knights of Pen and Paper 2.

Herní výzva 2021 - bod č. 2 Amerika, jak ji neznáte

Ke hře jsem přišel pouze s vědomím, že dostanu do rukou partu dobrodruhů, a že se děj odehrává ve fantasy světě. Někdy dávno jsem na tuto hru četl recenzi, ale absolutně vůbec nic jsem si z ní nepamatoval. Po zapnutí hry jsem byl docela překvapen její jednoduchostí, která mě dokázala vtáhnout a jen tak nepustit. Už je to docela delší doba, kdy jsem po vypnutí hry o ní neustále přemýšlel a měl nutkání jí zase zapnout. Tento stav mi bohužel vydržel jenom nějakých osm hodin (z celkových sedmnácti), poté jsem se spíš začal propadat do stereotypu, jdi tam, zabij toho a toho, promluv s tímhle chudákem, získej XP a jdeme na další quest.

Hra si bohužel neudržela své tempo ze začátku a také mi na konci přišel propastný rozdíl v soubojích, kdy jsem se musel vracet a zabíjet nepřátele jenom, abych získal peníze na nákup vybavení a získal novou úroveň u hrdinů. Možná to bylo mojí vlastní vinou, kdy jsem si vlastně příliš nenakoupil lepší předměty, které by mi zvyšovaly některé staty a musel jsem je dokupovat na konci právě neustálým opakováním soubojů.

Co mě velmi potěšilo bylo množství easter eggů a odkazů na další hry, filmy, seriály..., které krásně oživovaly statické obrazovky. Je to dobrý pocit, když přijdete do nové lokace, kde se objeví nový obrázek a po chvilkovém zkoumání během boje, mluvení s postavou nebo jiné činnosti si všimnete nějakého pěkného odkazu.

Pro: Jednoduchá hratelnost a pravidla, velké množství odkazů a easter eggů

Proti: Postupný přechod do stereotypu, kdy jsem se chtěl bitvám spíše vyhýbat, natahovaný konec

• Android 85
Po dokončení hry musím konstatovat, že je úžasná. Pokud jste se někdy v historii účastnili seancí Dračího Doupěte (nebo Dungeons & Dragons), tak vám přivolá zpět milé vzpomínky. Některé hlášky a vtípky postav jsou naprosto trefné, a výborně evokují tu prožitou atmosféru při hraní D&D.

Herní principy jsou jednoduché - máte jistý počet postav, každá postava má 4 schopnosti, můžete si ukořistit či koupit vybavení a jednorázové konzumovatelné předměty, můžete si vylepšovat zbraně. Souboje jsou tahová, jedna akce za tah. Je to velmi jednoduché, ale zároveň zábavné, a dostatečné pro to, abyste si užili jedno další dobrodružství v D&D.

Úkoly jsou zpracovány dobře. Je tu hlavní dějová linka, ale v každém místě máte k dispozici sadu předgenerovaných postranních úkolů, které můžete kdykoliv aktivovat a vydobít se tak více zkušeností či předmětů. Také si kdykoliv můžete vygenerovat jednorázový souboj. U něj si zvolíte, s jakými nepřáteli chcete bojovat a kolik jich má být, a to se odrazí ve vaší kořisti. Tento přístup mi přišel velmi sympatický.

Ve hře se nachází několik podzemních kobek, které vás donutí nasyslit si v inventáři plno léčivých předmětů, pokud je chcete prozkoumat celé, přežít, a zabít bosse. Opět, v duchu D&D.

Hra obsahuje sympatický humor. Po několika hodinách se začne trochu opakovat, ale alespoň nezdržuje od hraní. Hudba je více problematická, je tam pouze pár skladeb, které se tudíž ohrají poměrně rychle. Chtělo by to rozšířit repertoár.

Připomenu, že jsem hru hrál na tabletu s Androidem a ne na PC, takže ji vidím z trochu jiné perspektivy. Jedním z největších přínosů hry pro mě bylo, že je to zábavná hra co se dá příjemně hrát ve veřejné dopravě, tzn. offline a na tahy. Je to ideální hra pro tyto příležitosti na telefon nebo tablet. Pokud ji budete hrát na PC, tak asi budete očekávat propracovanější herní mechaniky, protože se plně soustředíte na hru a máte velkou obrazovku. V tom případě je velká šance, že budete mít ze hry o dost odlišný dojem.

Vřele doporučuji, zejména pokud hru budete hrát na mobilním zařízení.

Celkové hodnocení: Výborná / Nářez

(Komentář byl původně zveřejněn v roce 2015 v angličtině na Steamu).