J.U.L.I.A.: Among the Stars

12.09.2014

J.U.L.I.A.: Among the Stars je remake hry J.U.L.I.A.. Základní zápletka zůstala nezměněna, takže hra vypráví příběh astrobioložky Rachel Manners, která se účastní expedice do nově objevené hvězdné soustavy. Rachel je však probuzena z kryogenického spánku a dozvídá se, že je jediným přeživším členem posádky. Nyní musí zjistit, co se stalo a v tom jí pomůže umělá inteligence lodi známá jako J.U.L.I.A. a průzkumný robot MOBOT.

Oproti původní hře se remake posunuje blíže ke klasickým adventurám. Navíc dochází k výraznému vylepšení grafiky a redesignu hlavní hrdinky, která byla v původní hře, podle hráčů, ošklivá. Zároveň se rozšiřuje i příběhová linka, což znamená více postav, větší lokace na prozkoumání a větší volnost rozhodování.

@Drolin (11.10.2014 18:32): Původní verzi jsem nehrál, ale potvrzuji, že tohle je výborná hra. Jediný co mi zatím schází je nějaké vžití do postavy či něco emocionálně silného. Jinak nemám co vytknout.

Zlaté české ručičky se opět projevily a vykouzlily krásnou adventuru. Je vidět, že point and click mechanika je trochu v pozadí a různé logické minihry hrají přinejmenším stejně důležitou roli. Dočkáme se napínavého zjišťování příběhu pomoci dobývání se do datapadů (i když je součástí celkem povedený deník, podobně jako u Stasis nebo Mean Streets doporučuji u počítače používat vlastní bloček). Ten využijete i v dalších poznámkách, týkajících se puzzlů či orientace ohledně příběhu. Z miniher mi nejoriginálnější přišel asi systém vylepšování svého robota, kdy dostanete podrobný návod na sestavení obvodu, jenže nedostanete všechny dílky a tak musíte přemýšlet, jak obvody zkrátit a přitom zachovat jejich funkcionalitu.

Ze začátku jsem měl trochu problém s příběhem, který neměl takový spád jako jsem byl zvyklý. Na konci mě také překvapily trochu neadekvátní reakce hrdinky v dialozích na odhalení příběhu, ale nakonec jsem byl spokojen. Hodně tomu pomáhá i příjemný britský dabing, překvapivě dobré animace/videa a příběh, co se vyhnul hlavním klišé. U interface je trošku náročnější se zorientovat (do konce hry jsem nezjistil, jak se mohu po návratu z interface vrátit na herní obrazovku bez toho, abych na planetu znovu přiletěl). Zamrzí, že u mnoha předmětů hrdinka komentuje pouze jednou a popis věci se nezmění (například zjistíte čí je mrtvola, ale popis se nezmění a když zapomenete o koho se jedná, tak už to nezjistíte).

Celkově jsem však nesmírně příjemně překvapen a hru bych doporučil všem. co mají rádi adventury z vlastního pohledu, putování po neznámých planetách a odkrývání příběhu ztracené posádky.

Pro: Putování po hvězdné soustavě, minihry/puzzle, příběh

Proti: Občas zmatečný interface, popis předmětů se nemění

Hra J.U.L.I.A. mě zaujala hned, jak jsem si o ní přečetl před několika lety v herních magazínech. Následně jsem na ní zapomněl a pak se dostal až k jejímu remaku, který se objevil v časopisu Score. Jedná se příjemnou českou adventuru s velkým množstvím logických hádanek a miniher.

Hra vypráví příběh průzkumné lodi a její umělé inteligence jménem J.U.L.I.A. Hráč se ujímá role vědkyně Rachel Manners, která se po dlouhé době probouzí z kryogenického spánku. Posádka zmizela, loď je poškozená a Rachel trpí ztrátou paměti. Postupně se Rachel podaří opravit loď a po seznámení se situací se vydává prozkoumat nejbližší planetu, která byla cílem výpravy. Zde nachází pozůstatky výzkumné základny a začíná postupně odhalovat pravdivý příběh celé expedice, který je vyprávěn prostřednictvím záznamů v nalezených datapadech. Na planetu se však Rachel nevydává osobně, ale prostřednictvím robota označeného MOBOT, kterého ovládá z bezpečí kosmické lodi, na které jí dělá společnost pouze umělá inteligence, která často zasahuje do dialogů mezi Rachel a MOBOTem a vyjadřuje se k okolnímu dění.

Z hlediska hratelnosti se jedná o "point & lick" adventuru, kdy kliknete na aktivní předmět a následně se objeví nabídka, ze které vyberet požadovanou činnost (prozkoumej, použij). Příběh je napínavý a vyhýbá se očekávaným klišé, hádanky jsou logické a různorodé a hudba se příjemně poslouchá, to vše v pěkné grafice, která je skutečně lepší než v původní hře (dle videí na YouTube). Hra se mi líbila a jednou se k ní (i s DLC Untold) znovu vrátím, abych si doplnil achievementy. Doporučuju si hru zahrát, i když nejste zrovna milovníkem adventur či logických her.

Pro: Grafika, příběh, atmosféra, prostředí.

Proti: Krátká.