Dobrej datadisk k jedné z mých nejoblíbenějších her.

Zatímco původní hra byla megalomanských hracím hřištěm, kde bylo dovoleno vše, datadisk je již jen komorní dohrou. Závěrečný akt. Život jde dál. Návaznost je vynikající a ačkoliv se nepodíváte přímo do Arulca, alespoň zjistíte, co je nového u vašich oblíbených žoldáků. Herních novinek není moc - nové zbraně, pár nových panáků a několik minoritních vylepšení.

Styl hry se změnil - ukousávání sektorů a cvičení domobrany bylo nahrazeno bleskovou akcí. Žoldáky není nutno platit od hodiny, najímají se až do konce hry. Je nutno přežívat z nalezených věcí, nelze se spoléhat na dodávky z vnějšku. Zdálo se mi, že komornost do jisté míry prospěla hratelnosti (alespoň u mě to tak bylo) - nešetřil jsem s výbušninami ani municí, neboť bylo zřejmé, že mě čeká pouze pár přestřelek. Předmětů bylo méně, o to větší jsem pak měl radost z každého nálezu, přičemž jsem se snažil najít pro vše využití. Hrací doba byla krátka a intenzivní.

Škoda, že podobných přídavků nevyšlo víc, částečně to však vynahrazuje editor a neoficiální modifikace. Přiznám se ale, že u žádné modifikace jsem nevydržel až do konce.
JA 2 řadím mezi své nejoblíbenější hry, klenot mezi tahovými strategiemi. Datadisk už taková paráda není. Samozřejmě, zůstal vymakaný bojový systém, ale zmizela ta nikam netlačící volnost a celkově je UB zaměřen především na boj, v jehož rámci trošku přituhlo. Ne, určitě to není špatné, ale ty euforické pocity, které jsem zažíval při hraní JA 2 tu zkrátka už nejsou. Dohrál jsem jednou a pak mě už nenapadlo to spustit... narozdíl od původní hry.

Pro: Bojový systém z JA 2

Proti: Oproti původní hře daleko větší linearita, zaměření na bojovou stránku věci, krátkost, ...

První oficiální datadisk k mé nejoblíbenější hře na světě. Co se změnilo je tak trochu už nastíněno v popisu hry nahoře, takže neni k tomu co více dodávat a přejdu rovnou k mému pohledu.

Hra hlavně přiostřila co se týče obtížnosti tím, že zvýšila počty jednotek na sektor. Takže se je třeba připravit na až třiceti početní přesily, které pokud nezapojíte trochu do akce i mozek, vás rozdrtí během několika minut. Naštěstí v prvním a vlastně jediném krámku se zbraněmi si můžete opatřit nejlepší sniper pušku ve hře, kterou když svěříte do správných rukou, můžete likvidovat nepřitele jednou ranou do hlavy a to se vyplatí.
Dále si je třeba hned ještě před spuštěním hry uvědomit, že žoldáky, které si najímate hned v úvodu budete mít až do konce hry a žádné k nim už přidávat nebudete ( kromě několika málo volně pobihajicích šilenců po mapě ), takže si výběr hodně rozmyslete, protože to je kličový faktor pro úspěšné dokončení celé datadiskové hry.
Všechny důležité aspekty z původní hry zanrhujicí ovládaní, hratelnost, zvuky i grafický kabátek zůstaly beze změny a datadisk tak vyzařuje tou samou aurou jako JA2, což je skvělá zpráva hlavně pro všechny fanoušky hry, kteří znají Arulco jako své boty.

Záporem tak můžu nazvat jen malý počet mapových bojových sektorů, které hlavně natahujou hru už zmíněnou obtížnosti a závěr v nekonečně táhnoucích se interiérech mě taky spíše nudil než bavil. Hru jsem přesto dohrál několikrát a největším lákadlem tak 100% zůstává editor a desítky nových modových map, které do hry prakticky přidávají nekonečnou zábavu...

Pro: Vše hlavní co bylo skvělé v JA2 zůstalo zachováno, import své postavy z původních JA2 sejvů, editor s hromady komunitou vytvořených modů.

Proti: Malý počet sektoru, závěr hry v nekonečně táhnoucích se interiérech, pro někoho obtížnost.