Front Mission Evolved

28.09.2010

Front Mission Evolved je dalším dílem série Front Mission, známé především konzolovým hráčům. Po dílech společnosti Square Enix, která předchozí hry Front Mission vyvíjela, je svěřen Front Mission Evolved hernímu studiu Double Helix Games, díky čemuž se hra dostává na PC. Jedná se o akční hru obřích mechanických robotů, viděnou z pohledu třetí osoby. Děj hry nás zavádí 50 let po událostech Front Mission 5: Scars of the War, do roku 2171, kdy je lidstvo na planetě rozděleno na několik různých frakcí (O.C.U., U.C.S), které proti sobě vedou krvavé boje o vládu nad světem. Střety se ještě více vyostří ve chvíli, kdy je zničen speciální výtah na orbit k sledovacím družicím. Vy, v roli Dylana Ramseyho, jste nuceni zasednou do bojového mecha (s označením Wanzer) a zjistit, kdo za tím vším stojí.

Hra nabízí 17 úrovní, ve kterých je nutné porazit nepřátelské mechy (a další vojenskou techniku jako jsou tanky a vrtulníky), pěchotu nebo zničit určené budovy (náplň misí se dělí na tři základní druhy - útočné, obrané a záchranné). Své mechanické monstrum si můžete vylepšovat dokonalejšími vlastnostmi (štíty, rychlost atd.) nebo zbraněmi (kulomet, brokovnice, rakety). Mimo jiné disponujete také funkcí "skating", která slouží k překonávání větších vzdáleností a ničení menších pozemních cílů.

Hra obsahuje multiplayer v různých módech (Deathmatch, Co-op nebo Capture the Flag), po internetu i lokální síti.

Na platformě PC není mnoho her zabývající se válčením v obrovských mechanických oblecích. Když pominu sérii MechWarrior (a ještě doslova pár dalších kousků) opravdu není z čeho vybírat. Na konzolích je ovšem situace zcela odlišná a možná právě proto se do notně prořídlých řad těchto her snažil vnést trochu svěžího vánku Square Enix, když svou sérii FRONT MISSION vložili do rukou Double Helix Games. Těch, kteří se zasloužili o portování této hry.

Hra v jádru není špatná, je ale srážena typickými prvky předělávek, které hráči pc her nemají mnoho v lásce. Prvním takovýmto prvkem je na rok 2010 nepěkná grafická stránka (tedy až na animace, které jsou slušně provedeny). Dalším do řady je level design a celkově docela chudé prostředí. Cesta k dokončení levelu ve všech z pěti kapitol je jedna jediná, vedená ještě žlutou šipkou na radaru, tudíž sice odpadá nudné bloudění a vracení se, zároveň ale není ponechán prostor pro strategii v boji. Krajina je mimochodem fakt jednoduchá, skládající se doslova z pěti scenérií – města, džungle, písku, vesmíru, základny. Další chudým prvkem je variabilita nepřátel. Je jich na můj vkus nepočetné množství (v řádech jednotek, pokud se nemýlím) a nepočítám-li bossy, tak zde je cca 10 variant.

Co naopak stojí za pozornost, je dobře vymyšlený a slušně dávkovaný příběh, s klasickou příměsí pomsty, záchrany světa, s malým ostrůvkem romantiky a něco toho morálního ponaučení. Hudební doprovod se dle mých třmínků, kladívek a kovadlinek také povedl, vkusně dotváří atmosféru a pomáhá s vizualizací blízké budoucnosti.

Ohledně soubojů s bossy, samotná hra není nijak obtížná, tyto řežby ale stojí opravdu za to, přičemž na každého platí zcela jiné zbraně a taktika. S tím se pojí zbrojní arzenál a pancéřování a asi ten nejzábavnější prvek ve hře - nepřeberné množství variant, jak si vyzbrojit, oštítovat nebo přebarvit své ničivé monstrum.

Jako další malé plus, které kapánek dotváří hratelnost, bych započítal i možnost zesednout ze svého Wanzeru a vykosit část levelu po svých. Není to sice žádná sláva, netrvá dlouho a jde spíš o takový narychlo působící slepenec, rozhodně ale potěší a v mírné perspektivě bojuje proti stereotypu.

Pro: velké množství zbraní a úprav, příběh, hlavní postava, lokace po svých

Proti: grafika, prostředí, level design, po čase to samé, nepřátelé, obtížnost

Front Mission Evolved si recenzentské obce bůhví jaké dobré známky neodnesl. Označovaný za průměr někde hodnocen solidně podprůměr, tak jsem u toho kousku váhal zdali si ho koupit či ne. Slevová akce na Steamu je ale mocná věc tak jsem neodolal a 5 eur obětoval. A vůbec to nebyl špatný krok.

Po pěkném intru, se hráč ocitne uprostřed chaosu v New Yorku který je pod těžkým útokem. Začátek příběhu působil béčkově, avšak po celou dobu hraní drží mise pohromadě a neuráží hráče. Postavy co se zde objevují jsou klasickým prototypem a nijak zvlášť nepřekvapí.

Samotné souboje jsou fajn pokud máte rádi roboty, já jsem rád po dlouhé době uvítal změnu od klasiky ničení vetřelců, němců, rusů a dalších klišé nepřátel. Nepřátelští Wanzeři se dokonce kryjí, a umí i příjemně otravovat, přesto nepředstavují tak velkou překážku jako souboje s bossy. Ty jsou celkem časté a nabízí větší výzvu.

Prvek vylepší vašeho Mecha kdy si můžete za vydělané peníze pořídit jiné zbraně a vybavení bylo příjemným zpestřením a možností pro upravení stylu jak budete hrát a na jaký typ boje se zaměříte.

Bohužel co mě naopak moc nenadchlo jsou části kdy Dylan bojuje pěšmo. Nevím proč ale ovládání hrdiny je více těžkopádnější než jeho tunového kolosu. Míření a střelba se chová najednou hůře než tomu tak bylo po zbytek hry. Divné.

Hře je také vytýkána grafika, já s ním žádným problém neměl, není to sice poslední výkřik technologie ale svůj účel to plní a svižně se to hýbe. Tak to má přece být.

Hra je komplet v angličtině což některé hráče nenadchne, hudební doprovod je celkem výrazný a dokáže správně navodit ten pocit z akce. Jinak zde oceňuji taktéž cut-scény které jsou zde pěkně zvládnuty.

Po velké kritice jsem byl mile překvapen jak příjemných těch 7 hodin se hrou bylo, a jak se tato investice vyplatila. Téma Mechů je ve hrách jako šafránu, tak jsem vděčný za tento kousek který mě pobavil a po shlednutí závěrečných titulků se dostavil pocit že tato hra byla zbytečně podhodnocována.

Pro: Téma, Mechové, hratelnost, cena, zábavnost, zpracování

Proti: Je pravda že nepřátel mohlo být více druhů, hru nedoporučuji hrát v kuse dostaví se brzy pocit stereotypu