Football Manager 2010

30.10.2009

Football Manager 2010 je pokračování úspěšné série, ve kterém se zhostíte role fotbalového manažera se vším všudy. Budete určovat základní sestavu a taktiku, podepisovat nové smlouvy, kupovat/prodávat hráče, plánovat tréninky, vyvíjet mediální tlak na soupeře atd.

Nejzásadnější novinkou tohoto ročníku je přepracované uživatelské rozhraní - zmizelo svislé levé menu a řada ovládacích prvků byla přesunuta, což spolu s novým skinem přidává hře na přehlednosti (sic dlouholetí hráči série si budou muset chvilku zvykat). Druhou zásadní novinkou je přepracovaný systém určování taktiky - nyní i méně zkušení hráči dokážou určit přesně takovou taktiku, kterou chtějí praktikovat. Vše je přehlednější a průhlednější.

Přidána byla analýza zápasu, ve které můžete zjistit, kam a odkud šly střely, přihrávky, centry jednotlivých hráčů a jak byly úspěšné, zlepšen byl zápasový engine, který obsahuje přes 100 nových animací, stejně tak AI hráčů je teď lepší a jejich pohyb přirozenější. Předělán byl také data editor.

Mám krásně rozjetou hru za Spartu - za sezonu z 30 utkání 28 výher a 2 remízy, viz obrázek, 5x v řadě vítězství v lize a v lize mistrů jsem se nejdál dostal do čtvrtfinále, kde mě porazil strašně trapnej arsenal :) To všechno samozřejmě bez cheatů, respektive nahrávání pozice v případě prohry jak to někteří dělají.

Trhá mi srdce že to musim ukončit, protože vyšel FM11, ale stejně jsem narazil na problém, že i přes tyhle úspěchy ke mě nechtěli známější hráči a prostě jsem nedokázal sehnat top stopera. Už se proto těšim na Dynamic League Reputation v FM11, snad to bude fungovat :)

Moje sestava

Po 40 hodinovom vikendovom maratone FM 2010 mozem bez okolkov vyhlasit: FM 2010 je lepsia prezentacia a simulacia futbalu ako futbal samotny. A to som urputily fanusik tohto sportu.

Je zbytocne rozoberat bod po bode kde vsade FM 2010 exceluje, on totiz exceluje vsade: od presnosti statistik, cez riadenie klubu so vsetkym co k tomu patri, az po samotnu simulaciu zapasu, kde sa rozhodne a ukaze Vase trenerske umenie. FM 2010 je pre mna splneny sen z detstva ked uz som si uvedomil, ze skutocny futbalista ci trener zo mna zrejme nebude.
Vskutku ideálně strávený čas u PC. Jsem typ hráče, kterého většina her začne po pár hodinách nudit a instaluji nějakou jinou... To ovšem neplatí u série her Football manager. U posledního dílu této série jsem strávil neuvěřitelné množství hodin a hra mě stále neomrzela a stále v jejím hraní pokračuji.

Football manager je nejrealističtější manager, se kterým jsem se doposud setkal. Určitě jsou věci, které by se dali vylepšit nebo přidat, ale nejsou to tak důležité věci, které by jakýmkoliv způsobem zhoršovali můj velice kladný pohled na tuto hru...

Tuto sérii her hraji již od ročníku 2005 a ačkoliv již tento díl byl velice kvalitní, změny, kterými série prošla jsou ohromné... Rok od roku lepší..

Za zmínku stojí hlavně změna přenosu zápasu. Přechod na 3D zobrazení mě velice potěšil a myslím že hře dodal větší \"šmrnc\". 3D pohled ještě není tak kvalitní, ale věřím že další díl série nabýdne opět zlepšení v tomto směru.

Pro mě kvalitní zpestření spousty hodin. Mé hodnocení nemůže být jiné než 100%. Každému, kdo se alespoň trochu zajímá o fotbal plně doporučuji.
A já osobně teď zapínám hru a jdu věnovat další svůj drahocený čas této hře:D Snad dosáhnu fotbalových úspěchů alespoň ve virtuální realitě...

Pro: realističnost ve všech směrech, nové 3D zobrazení zápasu

Proti: za celou dobu, co píšu tento článek, mě žádný protiklad nenapadl :)