Final Fantasy XIII

09.03.2010
09.10.2014

Cocoon, kontinent vznášející se nad pláněmi světa Pulse, je rájem, kde lidé žijí bez nejmenších starostí. Děkovat mohou božským bytostem zvaným fal'Cie, které o ně pečují a zajišťují veškeré základní potřeby. Voják Lightning však při pokusu zachránit svou sestru přijde spolu se skupinou dalších obyvatel Cocoonu do kontaktu s fal'Cie pocházejícím z Pulse. Podle zákonů tak musí opustit ihned Cocoon nebo jí hrozí likvidace.

Ve Final Fantasy XIII se vrací osvědčený systém Active Time Battle, známý z většiny Final Fantasy titulů. Z Final Fantasy X si zase bere podobný systém sfér, které se zde nazývá Crystarium, kde si můžete zvyšovat různé hodnoty, např. životů, síly, magie nebo schopností. Podstatnou změnou je pak to, že Crystarium je pro každou postavu unikátní.

Final Fantasy XIII se odehrává v tzv. Fabula Nova Crystallis. Jde o malou odbočku od hlavní série Final Fantasy, jelikož Fabula Nova Crystallis je vlastně velký vesmír, ve kterém se na různých místech odehrávají děje her Final Fantasy XIII, Final Fantasy XIII-2, Final Fantasy Type-0, Final Fantasy Agito, Lightning Returns: Final Fantasy XIII, Final Fantasy XV a Final Fantasy Awakening.

Final Fantasy XIII je v západním světě známa jako černá ovce série. Přijde mi vtipné, že toto označení, ke kterému se často dodává také "nejhorší díl série" či "jediný díl, který ani fandové nedohráli", vyšel právě na nešťastné číslo 13. Za to v rodném Japonsku je tento díl poměrně populární, čemuž nasvědčují také dva sequely, i když ten druhý byl přijatý poměrně rozpačitě. Co tedy západním hráčům může na Final Fantasy XIII vadit? Na internetových diskuzích se nejvíce skloňuje naprostá koridorová linearita celé hry. To ale není tak úplně přesné. Vlastně je to naprostá koridorová linearita prvních deseti kapitol z třinácti, což je maximálně polovina hry (asi dvacet hodin). Když to přeženu tak celá tato část je dlouhý tutorial, který vás naučí ovládat hru, vysvětlí jak funguje herní svět, jaké jsou motivace a povaha hratelných postav a víceméně filmově v akčním stylu "jdeme z průseru do průseru" vás táhne jedním dlouhým koridorem bez možnosti jakékoliv odbočky.

Pak se hra výrazně změní a vy se ocitnete v klasickém open worldu s vedlejšími úkoly, kde zas není téměř žádný příběh, žádné vedlejší postavy a vy sami se můžete rozhodnout, jestli tím jen prolítnete nebo tam strávíte desítky hodin, než skočíte k samotnému závěru hry. Má to jeden zásadní problém, který vidím jako příčinu, proč tolik hráčů tento díl nikdy nedohrálo. Hra se v tomto bodě stane mnohem obtížnější. A když říkám mnohem, tak bych řekla, že je to jedna z nejtěžších Final Fantasy vůbec a v hlavní sérii jí v tomto mohou konkurovat snad jen originální vydání prvních dílů na NES. Tento náhlý a skokový nárůst obtížnosti v podstatě vylučuje jen prolítnout otevřenou část hry, protože pravděpodobně zjistíte, že ji bez toho nejste schopni dohrát a musíte se vrátit. Jasně, jsou hráči co hru dohráli bez jakéhokoliv expení či dokonce s jedinou postavou, ale to chce perfektní znalost hry a já si ani teď po dohrání neumím představit, jak je toho možné dosáhnout.

K tomu se váže také další často zmiňovaný nedostatek, a to příliš automatický soubojový systém, kde ovládáte jen jednu postavu z party a i u ní stačí mačkat jen jedno tlačítko. Přijde vám to u Final Fantasy naprosto normální? Tak jste pravděpodobně začali hrát až od pozdějšího dílu, ale právě ten třináctý za toto progresivní využití umělé inteligence schytal veškerou kritiku. Někdo být první prostě musel a fandům trvalo tuto změnu strávit (a většina ji tráví dodnes). Garantuji vám ale, že ten kdo napsal do recenze, že celou hru mačkal jen jedno tlačítko, tak ji nedohrál.

Takže co tu máme? Obtížnou hru, která zbortila řadu pravidel, kterými se řídily starší díly série a naopak nastolila řadu nových, které se používají v moderních Final Fantasy teď. Je dost filmová, většinou lineární, s menším otevřeným světem od druhé poloviny hry. Za mě nic, co by si zasloužilo takové hanění. Samozřejmě, není to dokonalý. Hlavně ten open world by šel zvládnout lépe, svižněji, s lepším systémem fast travelů a hlavně mnohem lepší mapou. Na dnešní poměry je trochu old school, ale pořád zábava. A tak vlastně úplně největší problém, který s touhle hrou mám, je zasazení do herního světa Fabula Nova Crystallis, který pro účely této hry vznikl, a který se snažili ozvláštnit hromadou divnojazyčných pojmů, které z předchozích dílů neznáte. Takže prvních pár hodin se budete jen topit v tom, co znamená Fal'Cie, l'Cie a Cie'th, jakoby se to všechno nemohlo jmenovat nějak normálně.

Dohráno za 68 hodin.

Pro: Lightning je super, určitě nejlepší hlavní protagonistka v sérii (konkurence je veliká).

Proti: Motivace záporáků jsou trochu na sílu, některý postavy jsou sice "uvěřitelně otravný", ale pořád otravný, a hlavně open worldová lokace by si zasloužila lepší práci s mapou.