Enigma

16.02.2003

freeware

Enigma je remakem klasické logické hry Oxyd Magnum! z roku 1993. Jedná se o velmi komplexní a návykovou logickou hříčku, která nabízí stovky úrovní v jednotlivých sadách level packů. Těchto sad je ve starší verzi 0.81 dohromady pět a v každém z nich jsou tématicky, nebo nezávisle na sobě, obsažené úrovně, které je třeba splnit. Jejich princip je velmi jednoduchý. Myší ovládanou kuličkou (tímtéž způsobem jakým pohybujete kurzorem na ploše) se snažíte nalézt a otevřít dva stejně barevné motivy (podobně jako v pexesu dva obrázky), naleznete-li je všechny, úroveň je splněna, Vy získáte medaili a naskočí úroveň další. Pokud máte některou z úrovní již kompletní, nic Vám nebrání vylepšit její dosažený čas a neustále se tak zlepšovat.

Úrovně jsou buď lehké nebo obtížné a skládají se i z dalších prvků, které dotvářejí vlastnosti a strukturu každé z nich. Například ve vodě se kulička utopí, v ohni spálí, při dotyku s lebkami se zase zničí, ve volném vesmíru nekontrolovaně vznáší... Na Vás tedy je tyto zákonitosti s ní ustát, a přijít na řešení, které může trvat buď jen několik vteřin nebo až desítky minut, vše závisí na obtížnosti a Vaší schopnosti logicky uvažovat.

Aktuální verze hry je 1.01 která, krom totožného obsahu z verze 0.81, nabízí stovky dalších úrovní navíc, dohromady kolem tisíce. Ty jsou ve vylepšené grafice, obohacené i o užitečnou funkci zobrazení dosažených světových rekordů cizími hráči, kteří tu a tu úroveň zvládli v určitém časovém limitu. Pokud tedy tyto limity pokoříte, budete mezi těmi nejlepšími, což jen zvyšuje motivaci v dosahování neustále lepších a lepších časů. Nejsou výjimkou levely, jež se dají dokončit za jednu pouhou vteřinu.

Obě zmíněné verze Enigmy jsou volně ke stažení na homepage a lze je mít nainstalované současně.

To bych měl někdy zase zkusit. Na Win7 mi to nešlo spustit. Verze 1.30 by už podporu novějších systémů mít měla. Oficiální stránky stále jedou, počet úrovní je závratný. Skvělé časy u Enigmy. Prostě si dát nějakou úroveň, mít medaili a vypnout to. Jenže, člověk míní, život mění.

Ač jsem se snažil to nejdůležitější zmínit v popisu, tak mechanismů a prvků hra obsahuje více. Předně, může být kulička zavěšená na provaze, houpat se a zároveň s tím uhýbat před rotujícími sekáčky. Nebo se prodírat bažinou, pomocí kladívka ničit čtvercové bloky, rychle utíkat po popraskaném povrchu, přemísťovat bloky na vyznačená místa, aktivovat laserové paprsky a uhýbat před nimi. To vše s jediným cílem, dostat se k daným barvám a otevřít je.

V tomto je Enigma hodně propracovaná neboť dále simuluje vlastnosti různých povrchů, síly gravitace, magnetu, váhy závaží. Což hráč pocítí při ovládáni myši, s kterou tak různě máchá, snažíc se udržet kuličku pod kontrolou a zdárně s ní překonat tyto potíže. Jež jsou tak mnohdy jediným omezením která mu brání level úspěšně splnit. Díky tomu je kulička hodně citlivá na sebemenší pohyb a je nutné s myší pohybovat pomalu. Naštěstí jsou přítomné i úrovně kde ke slovu přijde naopak šílená rychlost, takže nekorigované a rychlé pohyby jsou také užitečné.

Já si nejvíce oblíbil levely které jsou o přesouvání různých bloků na určené místo, v omezeném prostoru kde je nejdříve nutné každý pohyb před realizací pečlivě promyslet. Jinak se daný blok při nesprávném posunu změní v lebku a řešením je restartování úrovně. Ty jsou obsažené v sadě Sokoban a patří k těm nejtěžším. Celkově se mi na této hře líbí že je trvanlivá, s vyváženou obtížností a různorodými úrovněmi s řadou dalších nezmíněných věcí. Dá se hrát když není do čeho píchnout, plusem je soupeření s dalšími hráči kteří se můžou střídat. Hru se mi nepodařilo splnit nikdy celou ale pár stovek úrovní jsem kompletní měl, nyní ji tedy jedu od začátku a věnuji se hlavně starší verzi. Jenž je přehlednější a hraje se mi lépe než ta aktuální.

Pro: Trvanlivost, různorodost puzzlů, vhodné pro mladší i starší hráče.

Proti: Přílišná obtížnost některých úrovní, trpělivost v případě nezdaru, při každém restartu se barva vygeneruje jinde nebo v jiném pořadí.