Dragon Age: Origins - Witch Hunt

Dragon Age: Prameny - Hon na čarodějnici

07.09.2010

rozšíření

Uplynul rok od smrti Arcidémona a ukončení nákazy, Ferelden si užívá míru a to díky úsilí jednoho hrdinského Šedého strážce. Království se raduje po porážce pradávného zla a přesto je zde jedna záhada: Co se stalo s Morrigan, spolubojovnicí Šedého strážce? Pověsti tvrdily, že odešla přes hory za hranice Orlais a nikdo už o ní nikdy neslyšel. Až do teď. Morrigan se vrátila a byla spatřena v jižní části Fereldenu, a tak se hráč vydává Morrigan najít.

DLC opět obsahuje unikátní předměty, které se objeví v datadisku Dragon Age: Origins – Awakening a v původní hře Dragon Age: Origins po dokončení kampaně. Hrací doba je odhadována na 1 až 3 hodiny, je dostupná za Bioware body.

Mě tady vždy dožere, že není více dialogových možností. Klidně bych tomu capartovi nabídl trůn. Morrigan naopak mele z cesty, jako bych zrovna z toho měl obavu.

Děkoval jsem Jehovovi, Allahovi, Odinovi, Diovi a především Aštar Šeranovi, že tohle DLC vzniklo. Jelikož se Morrigan stala mým největším miláčkem v původních Originech, byl jsem docela dost skleslý z jejího následného odchodu, neboť samozřejmě byla mou romance option. Jaká to pro mě byla radost, když jsem si mohl tenhle přídavek zahrát a konečně tu černovlasou mršku přesvědčit, že prostě a jednoduše Warden + Morrigan = <3 4ever.

Že by ten samotný hon byla nějaká mega jízda, to se bohužel říct nedá. Samozřejmě tu jsou určité momenty, například se mi líbil úplný začátek ve Flemethině chatrči a povedený byl i výzkum ve věži mágů. Naopak Hluboké cesty byly neskutečně otravné. V elfích ruinách je to už lepší... Dva parťáci jsou celkem milí a sympatičtí, nicméně to neomlouvá ten fakt, že jsou vcelku nudní. Ale možná to je to tím faktem, že DLC je prostě krátké, tudíž se z nich toho nedá moc vyždímat.

S následným koncem jsem byl na jednu stranu spokojený, protože jsem dosáhl svého, ale na druhou stranu mi přijde až moc neuzavřený a odfláklý. A to je velká škoda, obzvlášť protože to je poslední dobrodružství Wardena. Šel jsem s Morrigan. Co taky jiného...ano, čokla jsem tam nechal, jsem to ale nelida. I přes občasnou nudu je ale Witch hunt jeden z těch zábavnějších přídavků. A ano, při opětovném rozehrání původní hry si ho rád dám znovu.

Pro: Slušné boje, počáteční lokace, závěr s Morrigan

Proti: některé lokace nudné, nezvládnutý konec

• Herní délka není extrémně dlouhá, tak akorát (u mě 1h:17min), tudíž dungeony nejsou zdlouhavé, ani příliš krátké.

∙ DLC prý nevychází s českými titulky, nicméně je lze oficiálně stáhnout zde a doinstalovat.

◦ Celé DLC je jako když si koupíš knihu, ze které se chceš dozvědět něco nového o čem trochu víš, ale po přečtení zjistíš, že jde o to, co už dávno víš, jen je to jinak napsané. A potenciál byl. Ubohé.
◦ Nic originálního. Úkoly průměrné a prakticky jeden jediný - najít Morrigan.
◦ Jestli v původní hře byly NPC v partě nudné, tady jsou zabití totálně. Pes toho moc nepokazí, ale připojí se ještě 2 noví. Nudná elfí bojovnice a dětinský lidský mág. Během průchodu naštěstí chatují je mezi sebou a hráče příliš neotravují.

Pro: Herní délka (1h:17min)

Proti: Pointa je kde tam | O jednom ze zajímavějších charakterů se hráč nedozví vůbec nic

Hon na čarodějnici je poslední dobrodružství Šedého strážce z Pramenů a zároveň se jedná o jakýsi nenápadný přechod mezi DA:O a DA II (zmínky o Kirkwallu, změna podoby světa, Eluvian atd.) Tentokrát působí přídavek v mezích možností velkolepě - příběh se točí okolo Morrigan, opět budeme moci cestovat po mapě Fereldenu a podíváme se do míst, kde jsme již byli. Putování za čarodějkou oživí trojice společníků (včetně starého známého psa). Myslím, že společníci se tvůrcům opravdu vydařili, a i když je herní doba někde okolo 3 hodin (když nespěcháte), dozvíte se o nich poměrně hodně a možná si je i oblíbíte.

Díky importu postavy se může hrdina pyšnit špičkovou výbavou, která však značně ulehčí postup. Během celého DLC jsem neměl na Normální obtížnost sebemenší problém. Možná by nastal, kdybych neměl dostatek peněz a nemohl si u obchodníka nakoupit prakticky cokoli. Tady ale snad ani nejde o nějakou výzvu, vždyť je to vůbec poslední epizodka z DA:O, poslední příběh Hrdiny Fereldenu a strávit ho řetězcem loadingů by nebylo ono.

Tvůrci zašli mnohem dál než u Golemů a tak příběh zpestřují dialogy mezi společníky, dále nechybí možnost vybrat si posloupnost při plnění dvou úkolů a jako perličku nemůžu nezmínit Věž Kruhu. V knížkách z knihovny se dá najít nejen to důležité pro splnění úkolu, ale kolikrát knihy obsahují přísady, recepty, či dokonce esenci neboli zvýšení statistik. A Kruh je nabit i řadou odkazů nejen na DA, ale i na jiná díla (třeba Harry Potter).

Přestože od DLC se dá očekávat řada odpovědí ohledně Morrigan, závěr příběhu přinese snad jen otázky navíc. Rozhodně se nedá říci, že by byl hráč po skončení příběhu moudřejší a něco zlomového odhalil. Z toho důvodu není koupě DLC nutností pro pochopení příběhu a to ani v rámci DA II. I tak je Hon na čarodějnici příjemným zážitkem, u kterého můžete zamáčknou pomyslnou slzu a rozloučit se s naším hrdinou.

Pro: Návrat do známých míst, kvalitní společníci (na tu délku DLC)

Proti: Zmařený potenciál, slabý závěr

Je to jeden z těch lepších přídavků. Mnohem výpravnější děj než v těch předchozích. Některé souboje jsou zajímavé, ale je jich moc. Kdybych alespoň neměl postavu na levelu ze kterého se nejde dál vypracovávat.

Je tady asi nejhezčí grafika z celého Dragon Age.

Společníci jsou nudní a někteří i trapní. Děj je docela zajímavý a táhl mě dál po celou hru. Na konci jsem se dočkal hodně dobrého bosse a žádné konkrétní odpovědi na nejisté otázky.

Ještě, že to bylo tak krátké. Až mi skoro připadalo, že tvůrcům ke konci začali docházet nápady. Žádný zvrat. Žádné překvapení. Jen docela slušně slepené DLC.

Pro: hlavní boss, pěkná grafika, některé zajímavé souboje

Proti: závěr, už jsem toho byl ke konci přesycený

Pozn.: Hodnocení DLC je rozdílné než hodnocení plných her.

Očekával jsem od takového materiálu mnohem větší a zajímavější projekt. S příběhem se dalo mnohem dramatičtěji vyhrát, jako například nalezení demonického syna, velká šťastná svatba nebo smrt Morrigan v náručí HP apod... Velká škoda. Snad bude pokračování!

Pro: návrat na známá místa, Morrigan, noví nepřátelé, noví a poměrně mocní přátelé

Proti: závěr