Dragon Age: Origins - Return to Ostagar

Dragon Age: Prameny - Návrat do Ostagaru

29.01.2010
11.03.2010

rozšíření

V pořadí třetí příběhové DLC do původní hry Dragon Age: Origins, které umožňuje se vrátit na místo bojiště v Ostagaru, kde byli Šedí strážci téměř vyhlazeni zplozenci. Objevily se totiž zvěsti, že jeden z těch, kdo také bojoval v této bitvě, uniknul ze zajetí a hledá pomoc Šedých strážců. Nastal čas, aby se se hlavní hrdina vrátil do Ostagaru a pomstil se zplozencům. Hráč se zde také více dozvídá o králi Cailanovi a může nalézt jeho královskou zbroj, štít a meč.

DLC přidává do hry jeden nový achievement a nové předměty. Také je zde možnost naverbovat válečného psa Mabari do vaší party, pokud se příležitost nenaskytla dříve.

@Tulareanus (15.06.2016 21:06): Jak psali další kolegové níže, jsme na českém webu, tak opravdu komentář v angličtině nepovažuji za vhodný. Ten mínus je vyjádření mého nesouhlasu s tímto přístupem, není v tom nic osobního a za své ostatní pěkné komentáře má u mě Vurhor vždycky pluska.

Tohle už je teda trochu nuda. Jen jít vpřed a prosekávat se zplozenci. Žádný zaznamenání hodný děj se tu nekoná. Přišlo mi, že se docela zvedla obtížnost. Samozřejmě, jako každé zdejší DLC. I tohle vám opět trochu zjednoduší průchod základní hrou. Ať už nabitýma zkušenostmi, nebo sebranýma věcmi.

Nová sada zbroje je fajn. Nové meče taky. Fajn krystal pro golema. Bohužel toho moc víc není. Tohle DLC má ze všech nejmenší přídavnou hodnotu. Jenom rubačka. I když trochu delší než předchozí přípravky. Možná by alespoň stálo zato zapojit do boje ty balisty.

Zvýšená obtížnost mě v pár bojích donutila popřemýšlet o taktice. To je fajn (druhá nejtěžší obtížnost). Jinak je to vcelku zbytečný přídavek.

Pro: nová sada zbroje, celkem slušná výbava se tu dá vykosit, vyšší obtížnost

Proti: jen rubačka, žádný děj, po chvíli nuda (což je při téhle délce naprd)

To byly doby, kdy DLC obsahovaly opravdu jen věci nad rámec základní hry a ne části oné hry. Nutno dodat, že díky tomu byly taky méně záživné, jelikož nemohli obsahovat příliš zajímavý/zásadní příběh. Tak co my hráči vlastně chcem, že? Vše má hold své pro a proti.
Návrat do Ostagaru je příjemný nostalgický výlet (až na ty darkspawny). Bohužel celé je to omílání již odvyprávěného příběhu. Jedinou novinkou je osud krále Cailana a i tak to není žádné velké terno. Celkově je toto DLC zajímavé spíš po herní stránce - kdo by nechtěl dalšího zlobra na porážku a naprosto úžasné legendární vybavení, které nám tu Cailan a Duncan na poli zanechali.
Původně bylo DLC vůči obsahu předražené, ale v rámci Ultimate Edition už nemá význam se o ceně bavit.

Pro: nové vybavení (zbroj, sada zbraní), nostalgické komentáře postav

Proti: stejná lokace, opakování událostí, žádný nový příběh

Zřejmě nejhorší DLC rozšiřující základní příběh. Jak je z názvu jasně patrné, vrátíme se do zplozenci obsazeného Ostagaru. Jde tedy především o trochu té nostalgie. Výsledný dojem podpoří vhodně zvolení společníci - tedy ti, kteří mají s Ostagarem něco společného (Alistair, Wynne a Loghain).

A co že nám ten slavný návrat do míst, kde to všechno začalo, přinese? Inu, nic moc. Skoro dvouhodinová procházka po zasněženém Ostagaru je značně koridorová, neboť cesty jsou přehrazeny podivnými zátarasy a náplní není nic jiného než neustálé bojování se zplozenci. Občas se objeví balisty, ale málokdy jsou tak dobře umístěny, aby se daly využít. Změnu nepřinese ani přízemí věže a ani tunel mezi věží a bojištěm. Jen boj, boj a boj. Pouze na samém konci túry přichází možnost volby, která ale neovlivní nic jiného než míru +/- bodů oblíbenosti u společníků.

Z čistě praktického hlediska je návštěva Ostagaru výhodná díky kompletnímu brnění a zbrani krále Cailaina a také kvůli hromadám běžných předmětů (hlavně zbraní a jedů). Také se tu dá získat pes jakožto společník, to pokud je hráč tak nepozorný a první příležitost k získání psa promarní (lidskému šlechtici něco takového nehrozí).

Návrat do Ostagaru působí oproti ostatním DLC zasazeným do příběhu Pramenů vcelku lacině a sází snad opravdu jen na tu nostalgii, jejíž kouzlo bude větší a větší, čím déle vám bude trvat, než se sem vypravíte.

Pro: Trocha nostalgie z návratu do známého prostředí

Proti: Mizerná náplň - jen stereotypní bojování

Neco jako Normandy Crash Site, jen v upravene lokaci z puvodni hry. Kouzlo stoji a pada na spolecnicich, ktere se vezmete, predevsim kombinace Wynne, Alistair nebo Loghain. Pokud vam ovsem predstava, ze kral Cailan mel pletky s orlesijskou cisarovnou, nepripada zajimava, odectete si z meho hodnoceni dvacet procent.

Musim rict, ze ta Ultimate Collection byla skvelym darkem, jsem zvedavy na dalsi DLC.
Jedna hodina filler combatu v lokácii, ktorá už bola v základnej hre je trošku moc aj na Bioware. Tu nie je moc čo hodnotiť, hocikto s minimálnou zdatnosťou modelovania a scriptovania by v Eclipse dokázal behom 3-4 hodín vytvoriť (vrátane zbežného prebehnutia dokumentácie a krátkej prezentácie lead designerovi) viac než čo nám tu predáva Bioware.
-1 +8 −9