@SilentWolf (18.04.2023 08:09): Taky jsem na ni hodně zvědavý. Nakonec asi budu hrát origin story za Ifana. Dlouho jsem přemýšlel, zda si nemám udělat custom postavu, protože mě i zajímá, nakolik kvalitně jsou ti parťáci napsaní. Ale pak někde na redditu jsem dočetl, že hraní za origin postavu působí, jako kdyby byla skutečně součástí toho světa, kdežto custom postava zas působí jako někdo, kdo jím jenom jen tak prochází. Tak snad nedělám chybu.

Prej je to i strašně dlouhý, tak snad to do toho srpna stihnu. :D
@Vurhor (komentář): Jsem zvědav co řekneš na tu dvojku. Mě trochu mrzí, že se k jedničce už asi nikdy nevrátím. Tehdy mi tuze nesedla a nevím proč. Zatímco dvojka mě úplně odpálila. :D
Tak ja vam nevim. Strasne rad bych mel tu hru rad ale nemuzu. Nemam rad hry, ktere jsou naprosto zjevne a umyslne nefer vuci hraci. Skilly jsou prakticky useless kdyz maji 7 10 tahu dlouhe cooldowny zatimco nepratele si skilly z vesela pouzivaji kazdy tah (undead priest regeneraci a resurrection kazdy tah?! to jako vazne?), levelovani je nesmyslne zdlouhave. Kdyz si chces vylepsit skill na druhy level, musis cekat dva levely, na treti tri? Pricemz odmenou vam je moznost se naucit nove skilly, ktere muzete pouzit jednou za souboj... Skvele. Zatim jsem nevidel, ze by undead archer minul zatimco muj lucistnik ma 50 procent sanci na zasah... Takze jak se to ma vlastne hrat? Hromadit scrolly a pouzivat ty kdyz jsou skilly k hovnu? Pro nekoho jako jsem ja, kdo ve hrach temer nikdy nepouziva consumables pokud to jde, je tohle cira nocni mura.

Pritom vse krom souboju mi prijde fajn, to reseni vrazdy me bavilo, libi se mi, jak vas hra nikde nevodi za rucicku, vse si prozkoumej a vykoumej sam. Ale ten soubojak je nejen strasne clunky, ale k tomu jeste tak nefer vuci hraci. Ach jo...
@H34D (19.02.2021 22:41): WTF? Jako mam podle tebe do hodnoceni hry spoilerovat? Myslim, ze jsem tam napsal jasne, co je v te hre spatne.
Tak jestli to chces natvrdo, tak jestli zabijim draka prazdnoty a ten mi da na jednu ranu tu astarte, aniz by mi hra sdelila, ze pokud ji zabije, ze hra konci, tak to neni uplne domyslene. Jestli jdu na finale podruhe a "zabiju" draka prazdnoty na 0 zivotu a ten jouda je furt zivej, tak uz je to k rozcileni. Me to fakt vytocilo. Uklidnil jsem se az, kdyz jsem zjistil na webu, ze to byl jen jeden z tisice bugu ty hry. Takze jsem na finale musel na potreti. Jako hodne her ma finalovy boj tuhy, ale je to dane obtiznosti. Ne, ze to autori zapomenou vysvetlit a jeste to maji zabugovane! Rekl bych, ze zhruba prvni pulka hry je v pohode, pak uz to vyvojari nedokazali ukocirovat a nadelali tam teda extremne chyb. (Pravda je ale ta, ze bugy jsou dnesnim standardem, hlavne, ze jsou hry graficky krasne, rozlehle na sto a vice hodin, ale pak je to vsude samej bug. Me to vytaci, chci nezabugovane hry.)
Zdravicko. Dnes som si dala particku splitskrínu s priatelom a celkom ma to bavilo. Je mozne, ze to do buducna zopakujeme a budeme pokracovat dalej. Chcela by som sa teda opytat,ci mate nejake rady pre zaciatok. Nejaku informaciu, ktora by bola uzitocna alebo ktoru ste vy povazovali za dolezitu. Napr.zatial som celkom stratena v krafteni a tiez si nie som ista co vsetko sa oplati predavat, co nie a pod. Ak by ste mali nejake vychytavky, tak to bude super :)
[neexistující komentář]: Není právě lepší u komentáře, který jde proti proudu, konkrétněji rozepsat důvody, co tě vedou k opačnému hodnocení + to hodnocení si nenechat pro sebe a stát si za ním? Takhle mám chuť ti dát mínus ne za ten opačný názor, ale za to, že jsem se vlastně nic konkrétního nedozvěděl.
[neexistující komentář]: Mohu se zeptat, jaké další hry si zařadil do 5 nejhorších?

Jinak u "opakující se, pořád dokola to samé, hrozně to ruší příběh, který si tak vůbec neužijete. " se obávám, že ten příběh si nejde moc užít ani kdyby ho nic nerušilo. Je to prostě generická shit fantasy. S komentářem pak úplně nesouhlasím, nicméně osobně jsem to též nebyl schopný dohrát. Souboje mě nudily a absence zajímavého příběhu mě spolehlivě odradila pokračovat. Tebou zmiňované obrovské množství možností je na hře však dle mého to nejlepší a nechal jsem v tom i tak přes 50 hodin právě díky těm možnostem, jak řešit jednotlivé questy, a vysoké interaktivitě, což je fakt zábava. Lariany bych však nezatracoval. Divinity 2 je podstatně lepší hra. :)
@S4TW (07.04.2020 08:35): Adult Gamers je skupina v english jazyku tym pádom je pre mna zbytočná. Ja potrebujem rady v CZ jazyku. Anglicky neviem plynule a nechcem sa ten jazyk ani učiť, necestujem nemám ským, a doma mi je english zbytočna a lepšiu pracu aj tak mi nedaju.

Ano máš pravdu tu je to prehladne, ale rady ake ja hladam v bodoch tu zatial nikdo nespísal k tejto konkretnej hre. Krok po kroku všetko vysvetliť.
@Saskiel (06.04.2020 23:47): tak tohle je ideální prostor, kde můžeš hledat rady, u většiny her se najde skupinka lidí, která je schopná poradit, popřípadě ti poskytnout své dojmy :-).... také můžu doporučit skupinu na FB Adult Gamers, tam se taky dá často najít nějaká rada, ale tady je to přehlednější
Ešte ma pri Pillars mrzí jedna vec, PoE 2 neni v češtine a preklad sa nechystá. PoE 1 preklad má preložili to nadšenci a neni to oficialny preklad, za to tým ľudom uprimne ďakujem a som im vdačný. Pre mna je čeština nutná. Výhoda DoS je to preložené, ja by som potreboval nájst tipy, rady v CZ kompletne rady. Toto som vôbec nenašiel na nete, česky hráči to moc ani nehrajú.

Možno som sa unáhlil s tým vrátenim dvojky ale nevadí, ešte bude príležitosť. ja som typ hráča čo potrebuje preklad.
@Saskiel (06.04.2020 10:34): Ponuka u obchodníkov sa škáluje v závislosti na úrovni družiny a to isté platí aj pre crafting. Potrénuj aspoň jednej z postáv crafting a keď nahráš novú úroveň, vyrob si vlastný luk alebo meč! Do zbraní sa dajú vkladať aj rozličné vylepšenia, ktoré pridajú hromadu bonusov a zvyšujú poškodenie.
@S4TW (06.04.2020 09:07): Tak izometria dáva zabrať, nechcem to nejak moc vzdávať ale čil to odkladám trocha. Dragon Age Prameny to išlo uplne bez problemov a ten dej je tam perfektný. DoS Má tiež dobre story, len ide o to to zvládnuť.

@Red (06.04.2020 10:02): Tak moje postavy som levlil takym čúdným štylom, na začiatku som dal bojoveho maga, moc dobre to nevyšlo a druha hlavna postava niečo ako paladin. Lieči ma, vo vysledku to nefunguje moc a zbytok postav je to čo som našiel tak som ich pribral. Teraz som k situacii vela questov, ale vyriešiť ich teda skôr najst na tie questy vhodny gear je problem s tych kostlivcov čo som čistil nepadlo dohromady nič. V obchodoch je vybavenie nad moje finančne možnosti
@Saskiel (05.04.2020 22:17): Říkám, magie země a vyvolat pavouk je hrozně OP, nemusí se zabývat nějakým vybavením. Pavouk s tebou leveluje, takže je to aspoň pro ty, co nemohou vyvolat ještě něco silnějšího, univerzální dobrý první tah. 4 postavy -> 4 pavouci -> to co z nepřítele zbyde po zabití/odvolání pavouků už nějak zmákneš.

Samozřejmě máš pravdu, že souboje v Divinity Original Sin nepatří mezi nejjednodušší a to ani v rámci izometrických RPG. Ale zase se nejedná o nic, kde bys měl důvod se frustrovat. Možná ses jen snažil dostat bojovat s nepřátely, který byly moc vysoký lvl. Ono je totiž okolí města rozdělený na oblasti od nejlehčích po nejtěžší, pokud bys četl rozhovory tak ti to mnohokrát řekne kam bys měl jít nejdřív a jinak to poznáš podle toho, že umřeš na jednu ránu:)

Pokud ti přijde DoS složitý, tak by ti asi spíš vyhovoval žánr hacknslash. Baldurs gate a Pillars of Eternity rozhodně jednodušší na pochopení nejsou, ale ty souboje asi rychleji odsýpají.
Tak ADnD má THAC0, na první pohled nelogické Armor Class a jiné. O pravidlech zbrojí pro zloděje a mágy ani nemluvě. Dobrý dual class už je pak úplný kumšt, který trvá naplánovat. :)

Original Sin 2 mi nepřijde nijak složitý. Navíc se po internetech válí spousta fajn buildů, kde lidé už probírají, do čeho má smysl vrážet body (úplně bych je nekopíroval, ale na naučení se správného vytváření postav je dobré jich pár přečíst).

Ale obecně má za mě OS 2 k top RPG ještě celkem daleko. Je to dobrá hra ale. Jen ne vyloženě skvělá.
Baldury jsem nedavno dohral a jako ty v izometrii nejsem nejsilnejsi... ja osobne zacinal taky na Dragon Age, ale to je fakt dost jine... prvni takove echt izometricld RPG byl Fallout 1 a urcite to neni na zacatek spatna volba, BG mi prisel na pochopeni pravidel tezsi... ale jestli chces, tak si muzeme vymenit pocity :)
@Saskiel (05.04.2020 23:26): Ano, PoE 1 jsem dohral. Kazdopadne neni ostuda hrat na jakoukoliv obtiznost, hlavne kdyz to cloveka bavi. V PoE 1 lze take menit obtiznost behem hry (nahoru i dolu, pokud vim), takze si tim lze pomoci.
@Garion (05.04.2020 23:18): Tak ja to skusim len asi som sa unahlil ze som Divinity 2 vratil, ale v podstate zlavy ešte budu. Ale i tak nemam dohrany prvy diel. Nechapem sam seba. Mam zasebou Skyrim, Mass effect 1,2, Zaklinač 1,2,3. Dragon age Prameny. Hrám hry od 6 rokov čil mam 27 a porazilo ma Divinity, moje prve izometricke RPG, nemôžem takuto poražku moc vystať ked som si tu hru kúpil. Ale treba to ešte skúšať. Pillars máš zasebou? Nechcem hrat na easy, dám normal obtiažnosť. Ten text a vela textu bude slúžiť na rozmýšlanie a pohltenie sa do príbehu aby som nemyslel na osamelost a stres v reali čo ma zužuje.
@Saskiel (05.04.2020 22:59): Pockal bych na nejakou slevu a zkusil bych to. Pripadne bych se nedivil, kdyby ti to Zx Atari byl schopny sehnat za par EUR. Ale pokud jsou problem jen (tahove) boje, mozna bych sel mimo RPG a procvicil jen ty. Treba Hard West mi neprisel tak ukrutne tezky a je to tahova (takticka) strategie (a je aktualne na GOGu za 2EUR).
@Garion (05.04.2020 22:46): Izometria je požiadavok. Pillars je trocha vážna vec, Divinity som nedal. Pillars ma asi iný systém čo by sadnuť mohol. Hráč ako ty čo ma zasebou Baldurs gate je zaruka dobrých rád. Mám zasebou vela vecí a RPG. Ale všetko je mimo izometrického pohladu. Tento žáner je pre mna nový.

Aj Witcherov mam zasebou som fanúšik Geralta.
@Jab (05.04.2020 22:38): Beru jako pozadavek tu izometrii. Jestli ne, moznosti jsou samozrejme sirsi.

@Saskiel (05.04.2020 22:35): Boje mi tam neprisly extremne tezke (hral jsem na nejakou normalni obtiznost) - obzvlaste ne ty povinne, takze proc ne. Baldur's Gate a podobne jsou zalozene na ADnD a tam mi prijde, ze clovek musi premyslet vice (system je "striktnejsi" a vyzaduje vetsi prizpusobeni ze strany hrace, dele trva, nez se do toho clovek dostane).
To spíše už zkusit RPG s větší akční složkou. Buď vyloženě nějakou diablovku (Grim Dawn?) nebo všelijaké ty Mass Effecty, Jade Empire, Vampire: The Masquerade - Bloodlines nebo... Co Might and Magic VII? To je taková RPG doomovka, ale na rozdíl od mnoha jiných dungeonů se dá přepnout i na tahové souboje a FPSko je to pak o něco méně. A hlavně nejde uběhat opozičníka tím šíleně hloupým strafováním. :)

P. S. Witcher 3 bych i přes akční souboje asi nedoporučil.
@Garion (05.04.2020 22:30): Zlyhal som v Divinity: OS a to mi veríš že v Pillars bude lepší? Mi to celkom lichoti, ako nepride mi to zly napad, keď by mam pri sebe človeka v reali alebo na discorde čo to hral alebo hra tak mam viac šanci hentie navody v english mi neporadia ja nie som v tom taky plynuly v prekladani. Pillars ma vela textu počul som aj skvelý príbeh je to klasicke fantasy zo starej školy. Čo Baldurs Gate nezvladol by som to?
@Garion (05.04.2020 22:10): Som sa tam mierne zle vyjadril. Dragon Age som prešiel kompletne celý.Divinity robi obrovske problemy. Dialogy ok, ale ten boj je na mna moc, neviem najst vybavenie ani na prvu zonu. Neviem sa tam pohnut v pribehu dalej. Stále mam pocit že moja hlavna dvojica hrdinov je nevhodná že som zvolil zle classy. Ale skor to bude že to neviem hrať. Divinity 2 som ponižene vratil, asi musim na tu hru dozrieť
@Saskiel (05.04.2020 22:06): Ten Dragon Age jsi nezvladl proc? Obecne je to spise jednodussi izometricke RPG. Pokud i to na tebe bylo prilis tezke, mozna by bylo lepsi zacit spise nejakym akcnim RPG, kde si zazijes alespon reseni vybavy, rozdelovani bodiku a tak dale (a nemusi to byt nutne Diablo).
@Red (05.04.2020 15:09): Tak Bloodborne a Sekiro je oproti Divinity jednoduchšie, viem to skrátka som to vzdal túto hru mne to nesadlo, neviem sa v tom systéme orientovať. Rozmyšlal som aj nad Pillars ale to už nemám žiadnu šancu. Dragon Age Prameny mi sadlo viacej, bohužial som to nedal túto hru. Bola to moja prvá hra taketo izometrické príbehove RPG.
Túto hru vzdávam bol som po 15h na začiatku. Nevyšiel som s prístavu pomaly, boj je tam problémovy a ziskanie vybavenia takmer nemožné. Videa v angličtine čo mi majú pomôcť túto hru som nezvládol. Divinity 2 som radšej vrátil a dostanem peniaze naspat
Tak to ja sa snažim do tej hry preniknúť, je to pútave ale neskúsenosť s tahovým systémom tak to semnou v tej hre vypadá biedne. By som poprosil nejakeho odbornika na rady v sukromnej komunikacii. To čo som tam teraz zažil bola uplna porážka s nemrtvými, mam začiatočnicky gear, ta hra je naozaj náročna. Neviem sa dostať k nejakemu vybaveniu. Poplnil som čo sa dalo, nove kuzla nikde, davam do atributov aj dovednosti a stale nič.
@mazar1234 (29.03.2020 00:48): Len smelo do mňa! :-)
AoD má aj výborný súbojový systém, viac taktický než v D:OS. Navyše sú všetky NPC umiestnené ručne, každú potýčku nadizajnovali autori osobitne a nie sú to len naspawnované tlupy rovnakých súperov ako väčšina bojov v D:OS a Zakláňačovi.
@Richmond (28.03.2020 22:41): U Zaklinača stačilo sa unášať svetom a vybavenie sa zháňalo plynule samo, šlo to od ruky a bez problémov. Divinity je moja prvotina v týchto izometrických poctivých RPG. Rozmýšlal som aj nad Pillars ale som rád že som si to rozmyslel tam by som bol stratený viac. V Zaklinačovi som sa nechal unášať príbehom a prešlo to celé do rúk. Absolutné ponorenie do sveta.
@Neelixx (28.03.2020 20:51): Ten system hry je priliš komplexný, dialogy a čítať to je velmi pútave ale zhananie itemov a vybavenia je náročne. Neviem či mam naplnit celu partiu, alebo stačia dve postavy. Som rád že ovládnem tie dve hlavné postavy je to pútavy svet. Trocha ale neprehladné, mám rád taketo RPG kde sa rozhoduje o deji v Zaklinačovi 3 mam 200h
Keď by tak túto hru niekdo za mna aj dohrá by som bol rád, ostal som na začiatku v prístave v tom meste. Ako mám do tejto hry preniknúť aby som to prešiel celé? Zaťial to hrám metodou, pokus a omyl.
@Widl (02.02.2020 17:34): Také tak. Konkrétně mi to trvalo 5 let (první pokus). Druhý (úspěšný) pokus od června 2019 do ledna 2020.

Ale pokračování radši nechám až za delší časový úsek :).
Po pár letech a pár zákysech konečně dohráno. A ve výsledku jedno z nejzábavnějších RPG za hodně dlouhou dobu. Dám si chvíli oddych a vrhnu se na pokračování :)
@Drolin (02.04.2014 20:17): Tak více než jsem čekal! Inspirace Ultimou VII je zjevná, a je to obrovské plus. Plus tedy asi nejzábavnější souboje v izometrickém RPG co jsem viděl (vedle Albionu a Temple of Elemental Evil).
@mazar1234 (29.12.2019 17:13): tak možné to je, stejně tak mám kouzlo,kdy se mi na jedno kolo navýší uhýbání asi o 90 % ale stejně mě ti nepřátelé v mnoha případech zasáhnou, což mě fakt vytáčí protože to zakouzlím tím pádem úplně zbytečně.
@Laurona (29.12.2019 12:54): No existuje aj iný EHM "šport", pri ktorom je absurdný miss extrémne nebezpečná vec, ale iné som chcel, možno tam je tá mechanika, ktorá je prítomná v niektorých systémoch a to, že pri hode kockou na percentá 1-100, 1=FAIL a 100=Win bez ohľadu na to, aké sú reálne percentá.

tzn. že aj pri pravdepodobnosti 0% môžeš uspieť ak ti po 300 loadingoch padne 100 na kocke.
To že v praxi padá 1 absurdne častejšie ako 100 je druhá vec.