Disciples II: Rise of the Elves

25.11.2003

V Nevendaaru žije ještě další rasa, a sice rasa elfů. Démoni však spálili jejich lesy a trpaslíci umlčeli jejich boha. Ale bůh se vrátil a žene své elfy do války, která má získat jejich domov zpět.

Tento samostatně hratelný datadisk neobsahuje jenom další mapy, ale i novou kampaň za přibyvší elfy, nová kouzla, artefakty, skladby a mnohá další vylepšení. Velkým plusem je také to, že v sobě obsahuje i původní Disciples II, což je ideální pro nováčky v sérii.

Poslední z datadisků k Disciples II vás hnedle několikrát překvapí. Vypraveč se vrátil alespoň na poloviční úvazek (tzn. namluvil jen briefing misí a nikoli epilogy), animace sice opět chybí (jen obrázky před misemi jsou nové) ale místo toho dostanete do rukou novou rasu - Elfy.

Elfové to jsou do značné míry originální. Jakožto služebníci dříve mrtvého, pak živého a nyní pološíleného boha Galleana jdou celkem tvrdě za svou věcí v tak nějak evolučním měřítku (přežijí jen ti nejsilnější). Či (chcete-li) z holubiček se stali jestřáby. Či ještě jina řečeno - zdejší elfové jsou celkem svině. :-)

Terčem útoků se tak stanou často dřívější spojenci a jejich poddaní z toho nevyjdou o nic lépe. Po dobytí měst jiných ras totiž často následuje rozkaz povraždit civilní obyvatelstvo - etnické čistky jak vyšité. A novými spojenci se pak pro změny stanou válkychtiví zástupci dřívějších nepřátel (např. trpaslíci). Značně signifikantní jest i to, že v jedné misi se dokonce spojíte s démony (byť jde jen o účelovou dohodu mající - alespoň u mne - krátkého trvání).

Přirozeně velkých cílů by nemohli elfové dosáhnout bez patřičné armády. Ta sice nevyniká odolností, ale především její zadní řady jsou rychlé (/vysoká iniciativa) a v poměru k ostatním rasám uštědřují největší zranění (obé se týká především střelců a dryády). Ostatní jednotky jsou však v poměru k ostatním zase vyloženě podprůměrné a nadto by jich mohlo být více. Nicméně celá rasa si svou relativní slabost (i přes vysokou rychlost) nahrazuje neskutečně rychlým povyšováním na další úrovně. Především díky tomu se z holubiček mohou stát právě oni jestřábi. :-)

S tím je do určité míry spojen i počet získatelných artefaktů. Ve zkratce řečeno - dostanete se v podstatě ke všem (včetně líbezného Bethrezenova pařátu). Nevzpomínám si na žádnou jinou stranu, která by se k takové výhodě dostala.

Co se počítače týče, pak si osvojil několi nových triků. Či spíše až cheatů. Vaše zázemí tak budou často narušovat "teleportované" jednotky. V jedné situaci (v poslední misi) ovšem počítač překočil určité meze. Poté, co jsem s hlavním hrdinou (hrdinkou) překročil určitý bod na druhém konci mapy, objevili se mi u jednoho hradu tři po zuby ozbrojení hrdinové na vysokých úrovních (18+). Prý tak trpaslíci testují, nakolik jsem si zajistil dobrou obranu. Přirozeně proti něčemu takovému se můžete postavit jen s nejlepší jednotkou a nějaká má obrana tak zde naprosto nehrála roli. Přiznám se, že jsem to považoval za dosti špatný vtip. Nicméně jako pokus o odklon od sebevražedných zlodějů a nosičů žezel to lze chápat.

Vzato kol kolem velmi doufám, že další díl přinese více možností především v bitvách (zatím tomu vše nasvědčuje), aby se z toho stalo cosi jiné, než trochu horší HoMaM se zajímavou grafikou.

Ještě taková malá poznámka. Měl jsem možnost srovnávat během hraní Disciples 2 český a anglický dabing a překvapivě musím říci, že český je o něco lepší. Zajímavé...