Diktátor

01.03.2004

freeware

Diktátor je předělávka hry z dílny Victory Software se stejným názvem. Obsahuje řadu nových věcí, například i podporu novějších Windows (dříve byla hra určena pro DOS).

V Diktátorovi budete vládnout svému vlastnímu státu, který už nechce být nadále utlačován těmi ostatními. Těmi utlačovateli jsou Rusko, Morava, USA a Cigánie. Vaším úkolem bude ubránit se zejména zákeřné Cigánii a zároveň získat území, které brání partyzáni.

Začínáte s určitým množstvím peněz a vaším úkolem je udržet fungující a prosperující stát. Toho docílíte dotacemi jednotlivých státních sfér (armáda, policie, tajná policie, zemědělství, chudina, inteligence a osobní strážci). Jakmile docílíte špatné oblíbenosti státní sféry, které vás nemají rády, budete čelit hrozbě mocenského převratu ve váš neprospěch. S úspěšným převratem vůči vaší osobě prohráváte hru. Zároveň se musíte bránit Cigánii, partyzánům a získat všechna obsazená území.

Remake, remaku předělávky portu? Nebo nějak podobně to začalo. Prostě klasická resource management hra, které tu jsou už od nepaměti. A přesto, nebo spíš právě proto, pobaví. Resp. bude bavit zpočátku, kdy objevujete principy hry. Ve chvíli, kdy objevíte zlatou a pravděpodobně jedinou funkční strategii "End áááááj vil olvejs lav jůůůůů...." se hra stává vyčpělá a nenabízí další výzvu, ale ani bugy či chyby. Prostě je jen strašně průměrná a existují tuny her, kterým svůj čas budu věnovat raději.

Herní výzva 2017, kat. 7

Pro: Vtip

Proti: Nevyváženost

Diktátor je podle mě nejlepší hra, kterou za svou existenci Mystery studio vyprodukovalo. Níkdy jsem ji nedohrál (údajně je to lehký a pokud bude člověk dotovat některé části tak je to záležitost na pár minut), ale mnohokrát jsem si ji s chutí zahrál. Spolu s Barmanem je to nejlepší textová hra kterou jsem kdy hrál. O čem hra je se rozepisovat nebudu, už jsem všechno napsal do popisu takže pokud vás to zajímá mrkněte tam.

Pro: nápad, spousta možností

Nejlepší titul od na DH nechvalně proslulého Mystery Studia nese název Diktátor. I když jde o vykrádačku hry stejného názvu, tak už jen možnost spustit hru na Windows bez nutnosti použití DOSBoxu se počítá.

Na rozdíl od ostatních titulů daného studia hra neobsahuje téměř žádné gramatické chyby a má vcelku pohodovou hratelnost s několika vtipnými momenty. Nemám potřebu si ji někdy v budoucnu zahrát znovu, ale určitě ji mohu alespoň na vyzkoušení doporučit každému zájemci o tento typ strategií.

Pro: hratelnost, spousta možností, vtipné momenty

Proti: vykrádačka hry stejného názvu

Nebavil vás Tropico, nemáte na něj peníze nebo nezvládnete angličtinu? Nevadí, vaše tužby v češtině a v českých politicky nekorektních reálích (viz zákeřná Cigánie) naplní freeware hra Diktátor!

S popisem i hodnocením popkeca souhlasím, otázkou ovšem potom je, jak toto dílo které je remakem hodnotit? Diktátor není ani tak dokonalý technickým zpracováním jako nápadem a vtipností textů. Převod do Windows je chvályhodným činem, ale tu hlavní práci udělalo právě Victory Software (mimo jiné i autoři podobného hitu Playboy)

Pro: zajímavý nápad, vtipnost, orginalita

Proti: remake