Deep Black: Reloaded

01.03.2012
25.04.2012
21.08.2012

V ne příliš vzdálené budoucnosti je svět tvořen z větší části vodní plochou a je rozdělen na teritoria ovládaná různými společenstvími a korporacemi, vzniklá spojením různých států. Tyto korporace spolu vedou již dlouhá léta boje, snažíc si urvat nepřátelská území se vším, co s nimi souvisí.

Hráč je v roli vysloužilého vojáka Pierce vyslán jedním z těchto společenství na tajnou operaci za záchranou rukojmích. Co se na první pohled jeví jako jednoduchý úkol se záhy rapidně změní. Pierce totiž zjišťuje, že na určeném místě se žádní rukojmí nenachází a je zde pouze tajná laboratoř na výzkum smrtících zbraní. Sám si tedy pokládá otázku, proč byl vyslán na záchrannou misi? A vědělo společenství o těchto skutečnostech?

Akční střílečka, viděná z pohledu třetí osoby, s dnes už poměrně známým krycím systémem, se rozkládá na prostoru o 40 misích. Prostředí, ve kterých se hra odehrává, jsou z větší části podvodní komplexy a tajné vojenské laboratoře. Pierce jakožto zkušený “specnaz“ samozřejmě dostává do vínku několik příhodných vychytávek - oblek s helmou, umožňující strávit pod vodou neomezenou dobu nebo vystřelovací kabel k hackování dveří a nepřátelských droidů (je pomocí něj také možné přitáhnout si nepřítele a následně jej eliminovat zblízka). K pacifikaci nepřátel na dálku slouží jinak dostatečný arzenál zbraní (pistole, samopal, brokovnice, raketomet, pulzní puška) nebo granáty.

Hra obsahuje multiplayer s módy Deathmatch a Team deathmatch.

Nemám už sílu to hrát. Checkpoint, který mě vrátí o dva další, jako proč ?! Různě bugující mise, kde nejde nacist checkpoint apd.. Ok kdyby hra mela par misi, tak bych rekl, ze je to jen strilecka o nicem proste vypnout a strilet, ale porad to same dokola. A ta odolnost nepratel :(

Čím bych asi tak začal? Jo už vim...

Naprosto zbytečná, nudná, stereotypní a neuvěřitelně blbá hra u který není blbost výhoda, ale katastrofální chyba. Co se zdálo za začátku jako fajn zábava ( přestřelky, mise pod vodou ) se někde v půlce proměni ve stále stejný kolotoč nudných situací, který se už potom opakují až do konce. Krycí systém tu je pochopitelně jak je dneska zvykem, ten nejdůležitější herní prvek bez kterýho jste ve většině přípádů hned mrtvý. Akční sekvence se totiž stále opakujou - kde jsou dveře tam většinou čekejte, že z nich vyběhne blbá armáda vojáků. Nezachrání to ani boje z bossy, což je asi nejtrapnější část hry, kde stačí jenom haluzácky pobíhat a pomalinku ožužlávat buď velkýho mecha nebo pro jistotu menšího mechokraba. A nesmim zapomenout, že je téměř vše okopírováno od ostatních her, až to neni hezký. No jo kdyby to bylo aspoň kvalitně zpracovaný :-). Co jsem se nanervoval než sem tenhle patvar dohrál, brrr. Už nikdy víc. Ani kvůli achivmentům to neudělám :-D

Mimochodem, naprosto souhlasím s minirecenzí, co vyšla v LEVELu 223, proto ta jistá podobnost a taky nechuť se o této hře více rozepisovat :-).

Komentář by měl přece jenom vyjadřovat hlavně emoce a pocity ze hry a já říkám, že tohle je hra pro lidi z pokročilou demencí jinak si nedokážu představit normálního člověka, kterýho by to nepoznamenalo :-D

Howgh!

Pro: grafika, používání ,,háku,, pod vodou

Proti: nuda, nuda, nuda, krkolomná animace všech nepřátel a pohyb hlavního hrdiny, nuda, nuda, špatně okopírovaný herní prvky od konkurence, jo zase nuda

Deep Black Reloaded začal svůj komplikovaný vývoj jako U-Wars / Underwater Wars, po vlažném přijetí původní verze Deep Black se tvůrci rozhodli hru předělat a vydat jako Deep Black Reloaded (aby se následně rozhodli hru předělat pomocí dalších patchů, v pozdějších verzích hry je na některých problémových místech méně nepřátel či chybí minimálně jeden souboj s bossem).

Hlavním tahákem hry jsou mise pod vodou a používání speciálního háku (hackování některých nepřátel, otevírání cesty dál či stahování nepřátel ze souše pod vodu). Jinak se jedná o klasickou střílečku s důrazem na střelbu z krytu, vetšina nepřátel totiž na obtížnost Normal vydrží až nepříjemně mnoho zásahů (někteří klidně 10 a více do hlavy). Hlavní hrdina disponuje třemi základními zbraněmi, jedna z nich je ovšem totálně nepoužitelná pistole, kterou bohužel nejde zahodit a tím vyměnit za jakoukoli použitelnou zbraň. Krom oné pistole lze najít obdobně nepoužitelnou brokovnici, velmi slušný samopal, silnou útočnou pušku, sniperku a dva druhy energetických zbraní, plus až osm granátů. Přechodně je také možné používat raketomet a rotační kulomet, hlavní hrdina se ovšem s těmito zbraněmi pohybuje nadmíru pomalu.

Celá hra je jeden velký tunel, kdy není možné odbočit z připravené cesty (maximum je možnost odbočky do místnosti, ve které je možné sebrat náboje a pokračovat následně dále připravenou cestou). Narozdíl od kolegy Indiana se ovšem nedomnívám, že hlavním problémem hry je stereotyp (díky vysoké obtížosti, nutnosti krytí, pobytu pod vodou a bojům s bossy to není zase tak hrozné). Do tří čtvrtin hry se podle mého jedná o lehoučký nadprůměr, kdy člověk řeší "jen" problémy typu "opakování boje s jedním bossem po dvacáté" nebo "téměř nefunkční hackování nepřátel, u kterých autoři předpokládali jejich hackování". Problémy ovšem vygradují právě ve třech čtvrtinách hry, kdy se stává její dohrání na Normal nemožným úkolem (poprvé jsem přepnul na Easy kvůli pasáži se stacionární střílnou, kde boj s koleoptérou koření donekonečna nabíhající vlny nepřátel a tu tak není možné dostatečně rychle ustřílet). Volbu obtížnosti Insane tak považuji za špatný vtip (na Easy hrál i autor walkthrough na youtube).

Následují další i na Easy otravně obtížné pasáže, aby designérská blbost vygradovala tři kola před koncem. Jak jsem psal už v diskuzi, účelem je hacknout 4x body na dvou lodích a pak plavat pryč v "aréně", kde se dokola objevují podvodní roboti, co střílí plasmu (a u kterých nefunguje pořádně to hackování, které u nich pořádně fungovat má, protože strafují doslova jako o život). K tomu od začátku asistují dva odporně odolní raketometčíci a po hackování oněch bodů další roboti. Hnusná práce, více než hodina marných pokusů. Zbytek hry už je sice otravný méně, ale o Easy mám poněkud jiné představy.

Další problémy jsou proti výše uvedenému (celkem) banality. Boj nablízko je padlý na hlavu (po zmáčknutí jedné klávesy se spustí animace, u které je hlavní hrdina občas přihlížejícími rozstřílen na kaši, neb se není možné bránit), recyklace (a občas opět hloupý návrh) boje se stejnými bossy, střelba přes rohy betonových zdí (což občas dost pomůže), útoky některých nepřátel natolik rozhodí obraz, že se po dvou zásazích nedá mířit (což bývá občas osudné) a nepřátelé, objevující se odnikud po překročení čáry na zemi (případně totéž s jejich respawnem do překročení čáry na zemi, naštěstí vyjímečně). Bonusem je dost ošklivá grafika, módní rozmazávání kde čeho se na ní opravdu značně podepsalo.

Vyrobit po několika pokusech a re-releasech hru, která je (přes bezesporu zajímavé nápady) ve svých lepších momentech průměrná a v horších na Normal nehratelná je opravdu kumšt. Ale třeba bude Deep Black Reloaded Reloaded za další dva roky po překopání poloviny obsahu na alespoň 6/10.

Pro: nápaditost levelů pod vodou, pomalejší taktické přestřelky

Proti: otravná odolnost nepřátel, způsob jejich objevování, recyklace bojů s bossy, hrozná poslední čtvrtina