Deadpool

25.06.2013
17.11.2015

Deadpool je 3rd person akcí na motivy komiksů o stejnojmenném hrdinovi od nakladatelství Marvel. O scénář se postaral scénárista Daniel Way ve spolupráci s hercem Nolanem Northem, který propůjčil Deadpoolovi svůj hlas. Důležitou roli tu hraje také padouch Mister Sinister, přičemž se ve hře vyskytují i známé postavy z ostatních Marvel komiksů, jako například Domino, Wolverine, Cable, Rogue, Blockbuster, Vertigo a další.

Příběh otevírá mise, ve které by měl Deadpool zavraždit zkorumpovaného mediálního magnáta, jehož televize produkuje příšerné reality show, jako je například "Přeskoč žraloka", ve které zúčastnění skutečně riskují životy. Deadpool ovládá různá komba, která zesilují s vaším postupem hrou. Komba jsou kombinací melee útoků a střelby, se značným důrazem na na kladiva, meče či třeba dýky sai.

Deadpool často vtipně komentuje své chvaty, jejichž úroveň se zakládá na jeho skillech. Deadpool takto interaguje s hráčem, čímž může dojít i na objev nového komba. Hra obsahuje groteskně přehnané násilí, takže o utržené končetiny a krvavé cákance není nouze. Pokud je Deadpool zraněn, uplatní svou regenerativní superschopnost, která mu pomůže získat zpět dokonce i ztracené končetiny.

Deadpool je pro mne jedním z nejlepších překvapení letošního roku. Vtrhává na pole hack and slash žánru jako svěží vítr a jasně ukazuje ostatním, že mladá krev a tichá voda břehy melou. Jakže to ale bývá u nováčků s velkým potencionálem? Mají co říct. Ale taky se pořád mají co učit. Deadpool je toho dokonalou ukázkou.

V první řadě je Deadpool vtipný. Místy sice sklouzává do trapnosti, obzvlášť, když se až přehnaně pitvoří a piští, ale co se týče humoru, je Deadpool po celou hru poměrně stabilní. Humor je to nechutný, sexistický, černý a přiblblý. Dělá si srandu nejen ze sebe, ale i z konkurence a některá prolamování čtvrté stěny a Deadpoolova setkání s ostatními postavami jsou opravdu třeskutě vtipné.
Celá hra stojí a padá na hlavním protagonistovi. Je to šílenec, blbec a hovado. Je ale v celku dobře nadabovaný ,konzistentní a osobnost mu nelze upřít. Sice se jeho standardní bojové hlášky po čase oposlouchají, ale jinak po celou hru komentuje prostředí a dění kolem sebe - povětšinou opravdu vtipně, i když se najdou výjimky.

Příběh není v podstatě důležitý. Je jen schránkou, do které se narval humor a Deadpoolovo řádění. Ostatně, ani samotného Deadpoola nijak příběh nebo záchrana světa moc nezajímá, chce jen udělat pořádný randál, sbalit pár ženských a udělat výbornou hru o sobě. Deadpool a jeho humor hru táhne.

Hratelnost tomu celkem zdatně sekunduje Ovládání je sice zvláštní a klávesy snad bindoval opilý člověk, ale tak budiž. Deadpool buďto může padouchy řezat svými meči a střílet do nich svými pistolemi, ale za body, které dostáváte buď za komba, nebo je sesbíráte ležící na zemi, si lze koupit další zbraně a ty i s těmi starými vylepšovat.
Nutno říci, že to funguje docela dobře, ačkoli až najdete kombinaci vylepšených mečů a plasmové pušky a jejich spojení v boji na blízko, je hra už směšně jednoduchá. Jinak je boj po čase docela repetivní. Nepřátelé moc zajímaví nejsou, což vzhledem k tomu, že boje zabírají drtivou část hry moc čupr není. Jinak je to ale po zvyknutí si na klávesy poměrně dobře ovladatelná a nesmírně krvavá a brutální uspokojivá řež. Hra je první polovinu dost jednoduchá, což se rázně změní ke konci hry.
Horší už je to s level designem. První půlku hry strávíte v absolutně nezajímavém, kanálovitém, betonovém prostředí, které fakt ubíjí. Ten se taky ale hned po půlce hry nějakým zázračným způsobem změní a kosit nepřátelé v hrobkách je už paráda. Škoda, že je to tak krátké.

Ke konci hry se prostě náhle zvýší obtížnost, vtip, různorodost a obecně zábava, což je poměrně zvláštní, neboť většinou hry ze sebe to nejhorší dávají právě na konec.

Občas se poštěstí a užijete si vtipné části s interakcemi s okolím. Hezký je taky detail, že čím více dostává Deadpool poškození, tím je jeho tělo poničenější a potrhanější a je vidět, jak se postupně regeneruje. Vůbec model poškození postav je super.

O grafice toho příliš moc říct nejde. Poměrně zastaralá, ale dostačující. Kdo nebude čekat orgie, bude spokojen. O kousek ošklivější než takové Arkham City.

Největší chyby hry jsou v její nevyváženosti. Začátek vás dobře navnadí, střed vás úplně ubije a konec to zas vytáhne pořádně vysoko. Boje jsou dobré, ale měly by být různorodější. Hra je vtipná, ale chtělo by to krapet silnější dějovou linii. Přeci jen Deadpoolův humor nezvládne vše. Ovládání je v jádru jednoduché, ale nabindování je na hovno. Levely poměrně nudné.

Deadpool je hodně dobrá hra. Nabízí toho dost a až trochu zlevní, určitě bude stát za vaši pozornost. Umí zabavit a má potenciál ostatním zatopit, ale musí se taky toho dost naučit. Ale tak klidně příště, High Moon Studios evidentně umí a já věřím, že do dalšího Deadpoola by se už poučili.

Takže pokud se dočkáme pokračování, které opraví chyby a udrží to kvalitní, moc rád si ho zahraju a hodnocení poženu o dost výš.

Pro: humor, efektní souboje. Deadpool, první a poslední třetina hry, dobrý soubojový a upgradový systém, v jistých částech smysl pro detail, model poškození postav

Proti: kanálo-bunkrovito-troskovité levely, poměrně nezajímaví nepřátelé, prostřední třetina hry, nabindování kláves

Herní výzva 2019 - Kategorie č. 4 - S humorem jde všechno lépe (Hard)

Jako zástupce do žertovně zaměřeného 4. bodu Herní výzvy jsem si zvolil Marvelovského hrdinu Deadpoola. Tato známá komiksová i filmová postava je typická svým všudypřítomným drsným a nekorektním humorem, tudíž do škatulky sedí přímo dokonale. Deadpoola (alespoň ve verzi pro PC) je v současné době poměrně obtížné sehnat, jelikož byl stažen ze Steamu, ale prostřednictvím šedých distribučních kanálů se mi jej podařilo získat. Jistě dostačuje i verze z 266. čísla Score, která je ale ochuzena o online prvky, zejména výzvy a achievementy.

Měl jsem před rozehráním dojem, že je Deadpool především bojovkou, z čehož pro mě vyplývaly určité obavy, jelikož v tomto žánru nedosahuji zrovna převratných výsledků. Samozřejmě je boj nablízko prioritou a nepřátele můžete porcovat pomocí mečů, saiů a také mocné palice, a to klasickým a těžkým úderem. Naštěstí je nedílnou součástí bojové taktiky i střelba z pistolí, brokovnic, samopalu a plazmové pušky, kterou samozřejmě můžete kombinovat se studenými bojovými prostředky.

Akce většinou spočívá ve zběsilém bušením do tlačítek úderů v kombinaci s klávesou pro vykrývání, podobně jako v Batmanovských hrách od Rocksteady. Přičemž se někdy hodí vzdálenější protivníky napřed eliminovat střelami z palných zbraní. K tomu se navíc občas objevují tužší potvoráci, jejichž likvidace vyžaduje specifickou taktiku. Úspěšný řetězec úderů se pěkně sčítá a za provedená komba se vám plní proužek tzv. Momenta a dalších dvou speciálních útoků, po jejichž použití docílíte opravdu zničujících ataků. Takže vaše skóre utěšeně naskakuje a obrazovka se mění v déšť krve a odsekaných údů a hlav, jelikož Deadpool brutalitou příliš nešetří.

Nicméně boj není nic převratného a originálního, co bychom v jiných hrách neviděli. Navíc jsem docela zápolil s prstokladem kláves, které mi nešly kloudně nakonfigurovat a nešly mi ideálně na klávesnici k ruce. Takže pokročilejší komba a speciální údery se mi příliš nedařily a boj tak v mém podání ztrácel na plynulosti. Po úrovni se ještě všude povalují terčíky, které poslouží jako měna k nákupům vylepšení Deadpoolových vlastností i zbraní, takže se náš prostořeký hrdina stává silnější a lépe vybaven.

To, co ční titul hlavně zajímavým, je samotný Deadpool, jehož postava s sebou přináší notnou porci humoru. Samozřejmě černého a politicky nekorektního, sám se divím, že hra prošla bez závad schvalovacími procedurami. Přímočará brutalita, sexistické narážky spolu s odhalenými děvami, neustálé Deadpoolovy komentáře, hlody a hlášky, včetně typického čtvrtého rozměru, kdy náš hrdina promlouvá k hráči, to vše se na nás řítí s rychlou kadencí. I když jsem měl k dispozici češtinu, tak když Deadpool komentuje situaci při boji, díky líté akci se to všechno prostě nedalo stíhat. I tak se koutky během hraní permanentně cukají a roztahují k úsměvu.

Vše začíná už v Deadpoolově brlohu, který prozkoumáváme a pátráme po tajných zákoutích a hned prvních pár achievementů se dá najít právě zde. Třeba když připravíme pořádnou porci palačinek. Aby vše nebylo stereotypní a neotlačily se nám prsty, tak se tvůrci snaží i o žánrové vsuvky. Úvod by se s přimhouřením oka dal považovat za adventuru a na několika místech se setkáme s plošinovkovými sekvencemi. Místy je dokonce třeba vyřešit jednoduchý puzzle, abychom si zpřístupnili cestu dále.

Kromě kampaně si můžeme projít výzvami, v nichž musíme v časovém limitu zlikvidovat nájezdy postupně tužších nepřátel s cílem získat co nejlepší skóre. Pokud máte Score verzi, i bez nich základní příběh dokonale stačí k hernímu vyžití a moje herní doba činila 7.3 hodiny. Lepší hráči než já jistě docílí kratší herní doby, i tak je hra našlapaná zábavou a akcí. Připočítáme-li si dokonalou a stylovou grafickou prezentaci a povedený dabing, kvalita je zaručena. I když je přítomna celá řada vedlejších komiksových hrdinů, včetně asi nejznámějšího Wolverina, také laik komiksů neznalý si může udělat obrázek díky informačním kartám.

Hru lze doporučit každému akčnímu fanouškovi, zejména komiksově zaměřenému. Relativně nízkých 75% dávám za relativně neoriginální a mnohokrát viděnou hratelnost a taky za nemožnost konfigurace kláves, což mi trochu kazilo herní zážitek. Ale určitě si Deadpoola zkuste a dobře se pobavíte.

Pro: Všudypřítomný humor. Rychlý spád. Zábavná akce. Brutalita. Věrnost předloze.

Proti: Krkolomné ovládání

Je to především humor, který dělá z Deadpoola hack’n’slash mlátičku vybočující se standardních šablon. Na srandě celá hra stojí a padá a to ostatní... jsou jenom nudle.

Prakticky na každém rohu je nějaký gag nebo ironická poznámka, Deadpool hláškuje s razancí šicího stroje a množství gameplayových odboček dokáže po dlouhém mydlení nepřátel pěkně vzpružit. Gamepad se v mých rukách měnil na skřípající kus létajícího plastu pouze při finálním fajtu, jinak je hratelnost velice plynulá a zábavná. Intenzita humoru je ale vykoupena krátkostí a vcelku plytkým a nezajímavým dějem.

Zasmál jsem se jako už dlouho ne, ale celý zážitek vyzněl dost naprázdno a po parádních titulcích mizí rohlík na rtech stejně rychle, jako vzpomínky na ty nejlepší momenty ze hry. Deadpool je jako tuctová komedie, u které se člověk zasměje, ale druhý den ráno už si na ni ani nevzpomene.

***/5
Herní výzva 2019 - S humorem jde všechno lépe

Tahle hra měla být vtipná, měla pobavit, ideálně rozesmát, aspoň v rámci herní výzvy (nicméně si dovolím tvrdit, že sama hra si to dala za takovou výzvu a zbytek byl lehce upozaděný). Nooo, nebudu to napínat, v rámci tohoto bodu se jedná o prvotřídní materiál a já mohu potvrdit, že jsem se nikdy u hry takhle nezasmál jako tomu bylo s Deadpoolem.

Určitě je i velkou výhodou to, že čtu komiksy, díky tomu se mě většina narážek a vtípků přímo dotýkala a spoustu věcí, které nečtenář (nebo aspoň člověk, který si díky superhrdinským filmům nedělá větší rešerše) nemůže úplně pochytit. Ale i tak je zde spousta (tuna, megatuna) klasického drsného, černého a téměř bezokolkového humoru, jak ho mám rád.

Další takovou perlou je, že hra paroduje nebo si aspoň dělá srandu z několika herních žánrů, ať už to je JRPG, platforma či akční adventura ve stylu Tomb Raider. Vy si vlastně za nějakých 8 hodin vyzkoušíte minimálně 5 žánrů (spíš víc), což se také počítá.

Dalším poznávacím znakem je bourání čtvrté stěny, což už většina z nás zná z komiksu či filmu, ale pořád to působí skvěle, je to sranda, absurdita a Deadpool to dotahuje na úplnou hranu, což potvrzuje i samotný absurdní konec. Takže co se týče humoru, to si nemohu na nic stěžovat, v tomhle směru se jedná o absolutní herní špičku. Samozřejmě, pokud vám Deadpoolův humor není blízký (film může být klidně měřítko), tak vás nepobaví ani toto.

Rád bych vyzdvihl a to vlastně téměř nikdy nedělám, vynikající dabing hlavního aktéra. To se maximálně povedlo a není divu, že ho chválil i sám Reynolds. Příběh... ten je jedno, něco tam je, do té absurdnosti se to náramně hodí, ale tady je fakt důležité to celé okolo.

No, bohužel nemohu zůstat pouze u humoru. Samotná hratelnost už může lehce skřípat. Tady zase záleží jaký žánr preferujete. Jako já chápu, že na Deadpoola se asi bezhlavé mlácení a mačkání dvou čudlíků do zblbnutí s občasným teleportem či střelbou, asi hodí, ale prostě to není úplné herní požitkářství. Jako jo, krásně se u toho vypne, nějak zvlášť se nemusíte soustředit, naučíte se pár fíglů a jde to samo, ale po pár hodinách už to je trochu moc bezhlavé.

Tohle trochu zachraňuje pár boss fightů či obměna protivníků, kteří to dokážou zpestřit. Navíc musím říct, že ta tuna nepřátel a neustálá akce mi trochu kazila dojem ze samotných vtípků, které jsem mnohdy ani nestíhal, což mi bylo trochu líto. Jsem trochu v rozporu s tím, jestli bych ještě pár hodin vydržel tuhle hratelnost (asi jo, přeci jen jsem to dohrál za dva dny) nebo mi to stačilo. 8 hodin prostě není moc a tahle hra by zasloužila něco navíc, klidně i otevřenější možnosti, nějaké kontrakty a tak.

Graficky mi to také přišlo lehce slabší, občas nějaký glitch, za těch osm hodin jsem hru asi 3-4 musel shodit, což považuji za lehký nadprůměr. Můžete tu nakupovat a upgradovat nějaké zbraně či schopnosti, což je také fajn, není to přehnané, což ani v takto krátké hrací době není žádané.

Jako celkově jsem nadprůměrně spokojený, s humorem maximálně a po této stránce musím hru doporučit. Co se týče hry jako takové, tak jsem za poslední dobu měl daleko silnější a zajímavější zážitky, ale na takové to vypnutí a zběsilé masakrování to je vlastně fajn.
Tak Deadpool dohrán, a rest z loňského roku pokořen. Tento kousek překvapil hlavně díky samotnému hrdinovy a jeho humoru. V tom je hlavní síla hry, která to celé táhne dopředu, pokud Vám jeho humor nesedne, tak hraní nemá význam.

A mě jeho styl naštěstí oslovil a během hraní se bavil. Jelikož v dnešní době málo her vsadí na humor jako na hlavní náplň hry. Deadpool se s tím nemaže, bere vše s nadhledem, dělá si ze všeho prdel, a jeho hlavní hnací cíl jsou ženy a pořádná řezba. Opravdu tolik vtipných situacích a gagů, jsem už dlouho neviděl. On ten příběh je vlastně jen linka, na kterou je potřeba nacpat co nejvíc humorných hlášek a šílených situací. A tak to i funguje.

Co už funguje méně je hratelnost. Ono mlácení protivníků se časem přejí, zde brzy jelikož kromě toho že se objeví během hry několik nových typů nepřátel a odemknou se nové zbraně, je to v podstatě furt to samé. Na Deadpoola se nahrne banda která útočí z blízka a okolo se pohybují ti se střelnými zbraněmi, a ti pro mě byly nejvíc zákeřní. Jelikož útok zblízka lze vykrýt a provést protiúder, tak palné zbraně ukusují zdraví hrdiny hodně, a dostat se mezi skupinu střelců se rovná smrti a zpět k checkpointu. Pocit ze střelby z vlastních zbraní, mě taky nějak neomráčil, přijde mi, že má malou účinnost. Lze je sice vylepšovat ale bodů je docela málo, a přeci jen jejich investice je spíše do sečných zbraní a vlastnosti hrdiny.

Rozhodně ale musím pochválit pasáže kterou jsou originální a humorné. Jsou to ty kdy dojde k úplné změně grafiky nebo k úplné změně v hratelnosti. Nebudu tu konkrétní abych nezkazil překvapení. Tyto pasáže jsou příjemným zpestřením.

Dabing a postavy se zkrátka povedl, Deadpool a jeho dialogy jsou správně šílené, jen je potřeba trochu umět AJ. Objeví se zde i další hrdinové známí z X-Menů, a nebyl by to Deadpool kdyby je pořádně nesetřel.

Deadpool zkrátka překvapil co se týče humoru tam exceluje na výbornou. Bohužel v hratelnosti je to taková normální rubačka, u které se brzy dostaví pocit stereotypu. Naštěstí hra není zbytečně natahovaná a herní doba je okolo 8 hodin. Přesto hru doporučuji i když nejste třeba fandové tohoto hrdiny. Vtipných her je dnes málo.