DayZ

DayZ: The end of the beginning, DayZ: Standalone

13.12.2018
27.03.2019
29.05.2019

Drsně realistická střílečka z vlastního pohledu odehrávající se v otevřeném postapokalyptickém světě, ve kterém se hráči snaží pouze o jedno: přežít co nejdéle.

DayZ je samostatnou verzí mimořádně úspěšné modifikace stejného názvu od Deana Halla pro vojenskou simulaci ARMA 2 od Bohemia Interactive. Hráči se v ní ocitají v Černarusi, fiktivním postsovětském státě založeném na českých reáliích, kde neznámý virus přeměnil většinu populace v po krvi lačnící zombie. V těchto troskách civilizace o rozloze 225 km2 si přeživší musí obstarat vodu, jídlo, zbraně či léky, aby byli na boj s nakaženými připraveni. Postupem času hráč ovšem zjišťuje, že zombie jsou to poslední, čeho by se měl obávat.

Popularita DayZ totiž plyne především z interakce mezi hráči, kdy na první, mnohdy ani na druhý pohled není jasné, zda je ten druhý přítel či nepřítel, zda chce spolupracovat nebo vás hodlá rovnou zastřelit a obrat o pracně nashromážděné vybavení. Tyto okamžiky bývají vždy velmi emocionálně vypjaté, protože pokud hráčova postava ať kvůli zranění nebo nemoci zemře, přichází o všechno.

@Hrajme (15.01.2024 05:58): Na to by mělo stačit přímo nastavení zvuku ve Windows, aby veškerý zvuk v PC cpal do jednoho kanálu, bez ohledu na to, co je spuštěno. Nevím teď přesně, kde to hledat, bude to zkrátka někde kolem směšovače, nastavení zvuku, kanálů... Sama jsem si to kdysi přenastavovala, když jsem měla problémy se sluchem.

Tahle hra měla potenciál. Bohužel jako většina early access her dopadla dost neslavně. Spousta slibů, které se nikdy nerealizovaly a pravděpodobně už nerealizují. Vývoj sice nějakým způsobem stále probíhá, ale tým dedikovaný pro tuto hru se notně zúžil a tak je vývoj extrémě pomalý, až takřka neznatelný.

Nedávno však došlo k uvolnění nástrojů umožňující fanouškovské modifikace hry. A to je zřejmě jediný způsob, jak se mohou skalní fanoušci dočkat nějaké "finální podoby" hry. Od samotných vývojářů se jí už pravděpodobně nedočkají.

Pro: fanouškovské modifikace

Proti: vývoj se takřka zastavil