CyClones

1994

V nepříliš vzdálené budoucnosti lidstvo doslova mele z posledního. S nadsázkou by se dalo říci, že se ničí samo, protože planetu Zemi devastuje armáda lidských kybernetických klonů. Veškeré naděje se paradoxně upírají k jednomu z ničitelů, supervojákovi s přezdívkou "Havoc". Ten zprvu přijímal rozkazy od iniciátorů invaze a podílel se na zvěrstvech páchaných klony, ale posléze prohlédl a stal se jejich nejhorším nepřítelem. Dokud bojuje, má lidstvo naději na přežití, avšak jedině, když se Havoc prostřílí až k mimozemšťanům, bude mít jeho úsilí skutečně smysl.

Na první pohled tuctová FPS z poloviny 90. let přinesla žánru několik zásadních inovací, že je až s podivem, v jak hluboké zapomnění v hráčské obci od té doby upadla. Právě tady je k vidění vůbec první tutoriál, kterak hrát FPS. Zároveň mělo CyClones plně funkční mouselook, a to ještě dříve, než The Terminator: Future Shock či trilogie Marathon. Nastavitelná 3D mapa úrovně, kde se právě nacházíte nebyla v roce 1994 právě standardem. Za menší inovaci se dá označit i inventář, mapa a hlavní menu přístupné poklikem na příslušnou ikonu během hraní.

Jinak se první střílečka od Raven Softwaru příliš neliší od dobové konkurence. Trojrozměrné úrovně připomínají bludiště, sbíráte náboje, medkity, power-upy a nechybí ani vývojáři tolik oblíbené výbušné barely. Neutuchající akci přerušuje pouze pár krátkých stealth pasáží.

tohle si pamatuju nejenom proto ze si kolega pred par mesici za halasneho pokriku slava koupil na ebay soundtrack :-D

Raven patří mezi má oblíbená studia a tak jsem většinu jejich her alespoň zkoušel. V případě CyClones jsem hrál demoverzi. Z té si pamatuji hlavně to, že mě hra bavila a jeden druh nepřátel, kteří jako by vypadly z o rok novějšího Hexenu. Navzdory pozitivnímu názoru jsem se dostal k dohrání plné verze až o 26 let později. A přesto, že hra technicky zestárla, mám hlavně slova chvály. Hráč se ujímá prototypu speciální jednotky HAVOC a musí zastavit mimozemskou invazi. Páteř nepřátelské armády tvoří kybernetické klony CyClones, vytvořené ze vzorků lidských tkání. Odtud název hry. Další nepřátelé jsou různí roboti, sami mimozemšťané a jejich stvůry. Mezi misemi a někdy i během nich se objevují dva druhy videí - klasické počítačem vytvořené animace a digitalizované záběry herců. Ty jsou samozřejmě v dost nízkém rozlišení a na malé části obrazovky, přesto jde o milé zpestření. Hra je v podstatě klasická FPS, ale obsahuje několik revolučních prvků. Nejzásadnější je dost unikátní ovládání, kdy myš řídí zaměřování, ale neotáčí výhledem jak je obvyklé. Zaměřovač také slouží jako kurzor při výběru položek z inventáře, odpalování náloží nebo aktivaci zařízení v jednotlivých levelech. Na svou dobu je celkem unikátní i zmiňovaný inventář i když obsahuje jen lékárničky, energii pro oblek a několik úkolových předmětů. Mimo života má hráč také brnění s vlastní výdrží (podobně jako v Halo).

Samotné levely jsou skvělé. Prostředí se mění dostatečně často a design je dost komplikovaný aby zaujal, ale není frustrující. Větší zásek jsem měl jen dvakrát a to přestože je často nutné pokračovat skrytými chodbami. Zaměřovač je naštěstí indikuje změnou barvy, stejně jako dveře a tak není problém je rozpoznat klidně přes celou místnost. V případě záseku bohužel moc nepomůže mapa, která je navzdory mnoha možnostem dost nepřehledná a tak jsem jí vlastně vůbec nepoužíval. Úkoly jednotlivých levelů jsou také dost různorodé, často nestačí prostě dojít k nějakému východu. Engine umožňuje omezený pohled nahoru a dolů, ale využil jsem to pouze při sbírání předmětů na malém prostoru. Předměty se sbírají také pomocí zaměřovače. CyClones je bohužel trochu pozapomenutá hra, kterou bych ovšem s klidem doporučil. Myslím že by se dobře hrála i dnešním hráčům a díky mnoha originálním prvkům a slušné atmosféře stojí za pozornost.