Cross Racing Championship 2005

CRC: Cross Racing Championship, Cross Racing Championship Extreme

03.06.2005

Cross Racing Championship 2005 je automobilový simulátor, ve kterém mají hráči možnost si zajezdit v šesti různých prostředích, v nichž jsou specificky orientované tratě. Ty mají jedno společné, a tím je šotolinový či štěrkový povrch, krom klasicky orientovaných silnic z asfaltu. Závody tedy spočívají v překonávání rozmanitě položeného a nerovného terénu. Proto tedy Cross v názvu. Zatímco v Maďarsku hýří tratě blátem, v USA pískem a vodou, ve Francii horskými masivy a jízdou lesem, tak ve Finsku je hráč postaven před kluzké úseky poseté sněhem a ledem. Ale vyzkouší si také strmé zatáčky a skokánky ve Velké Británii, nebo rychlostně koncipované a rovné dráhy v Německu.

V hlavní nabídce je kariéra, volná jízda, rychlý závod a jízda na čas. V prvním režimu si postupně odemykáte další obsah, vyhráváte medaile, postupujete vpřed, vylepšujete vozidla a získáváte body. V tom druhém si můžete volně jezdit, což znamená všemi odbočkami, bez jakéhokoli omezení a měření uplynulého času. A zcela osamoceni. Ve třetím režimu uplatníte vlastní nastavení, ať už jde o počet kol, oponentů či styl závodu. Lze jet vyřazovací kola, obyčejný závod, popřípadě do některého ze soupeřů nabourat. V té chvíli přesednete do jeho vozidla a chopíte se řízení. A poslední čtvrtá volba zahrnuje započítávání nejlepších časů hráče, v praxi se projevující promítnutím průchozí bílé stopy vozidla, kopírujícího styl předešlé jízdy.

Stupňů obtížnosti je celkem pět, Amateur, Novice, Intermediate, Semi-Pro a Professional. V prvních dvou se auto moc nepoškodí, umělá inteligence je slabší, kdežto v těch dalších už dochází k většímu poškození aut, soupeři srší vzrůstajícím umem a lze pozorovat dění jen z kokpitu.

Dne 18. září 2018 vyšla na Steamu verze Cross Racing Championship Extreme, v níž byly upraveny reklamy na trati, vybalancovány chyby a přidána podpora pro širokoúhlá rozlišení. Jinak mezi oběma verzemi moc odlišností není, ačkoli došlo i na ty herního rázu.

@MarezCZE (22.09.2018 08:41): Ta poslední věta platí pro tu verzi z roku 2005. Ta Extreme je nějaká lehká. A jízdní model je asi též jinak koncipovaný. Původní verze stále funguje, byla kdysi ve Score.

CRC 2005 je mix několika různých závodních simulátorů, takže jsem se zde projel asi sedmi odlišnými druhy aut, a to jak na polní cestě, silnici či okruhu, tak na blátě, písku či sněhu.

Obtížnost už je tu od začátku nastavena celkem vysoko, což je u dnešních (nejen) závodních her vcelku vzácnost. Již v počátečních fázích hry jsem tak měl daleko větší problémy s dojížděním na stupních vítězů, než v jiných, stejně starých závodních hrách. Za stupně vítězů jsem pak získával různé součástky, kterými jsem si vylepšoval svůj vozový park a tím jsem měl větší šanci na výhru. Jelikož autoři nemají licenční práva na originální názvy vozů, jsou vozy pojmenovány speciálními jmény. Nejvíce mě asi pobavil vůz s názvem Corus (místo Focus), se kterým začínáte svoji kariéru.

Po dohrání hlavní kampaně jsem si vyzkoušel i multiplayer, ale nepřišel mi zrovna jako silná stránka této hry, což mohlo být způsobeno i faktem, že jsme hráli pouze ve dvou. Další věc, kterou bych této hře vytkl je její postupně vytrácející se zábavnost. Když totiž jedete stejnou trať již potřetí a jediný rozdíl je v počtu kol, která máte odjet, všechno počáteční nadšení je to tam.

CRC 2005 je v některých recenzích přirovnáván k sérii FlatOut. Nemyslím si, že je toto přirovnání na místě, protože v sérii FlatOut jde hlavně o destrukci (ta se zde vyskytuje pouze v omezené míře), kdežto CRC 2005 je zaměřen hlavně na závodění jako takové.

Pro: několik druhů závodů, vyšší obtížnost, Corus

Proti: multiplayer, vytrácející se zábavnost