Crazy Cars III

Lamborghini: American Challenge

Titus France SA •  Cistar (PC) •  The Tre (C64)
1993
1994

Třetí pokračování nelegálních závodů Crazy Cars. Tentokrát s automobilem značky Lamborghini Diablo. Závodí 4 divize po 20 jezdcích, vy samozřejmě začínáte v té nejnižší a vaším úkolem je, během 60 závodů rozsetých po celém USA, dosáhnout na prvenství v nejvyšší divizi.

Na každý závod je dobré se připravit na hlavní mapě. Najdete zde přehled všech dostupných lokací (zápisné, obtížnost, počasí atd.) a určitě využijete nákupu nějakého upgradu do vašeho vozidla. Peníze ale není radno jen tak rozhazovat, kvůli vysokému zápisnému. Lehko se stane, že jednou závod nevyjde a bez financí hra končí bankrotem. Po výběru tratě se můžete vsadit s ostatními závodníky o nějaký ten dolar k výhře navíc. Závod jede 20 jezdců za běžného silničního provozu, a tak budete kličkovat mezi auty jako o život. Občas se do závodu vloží i strážci zákona, kteří měří rychlost a hříšníky čeká mastná pokuta (v tom lepším případě). Našetříte-li dost peněz, můžete si zkusit obtížný postupový závod do vyšší divize.

Tak na tuhle hru mám spoustu krásných vzpomínek. Pro mě osobně určitě jedna z nejlepších závodních her, co jsem měl čest poznat. Nádherná atmosféra, grafika na dobu vydání vcelku oslňující a také možnost vsázení se svými protivníky, z nichž někteří vypadají například jako Al Capone či Michael Jackson - což mě dost pobavilo, dělají hru kvalitativně tak vysoko (alespoň pro mě).

Rovněž, jak píše uživatel Marty McFly, jsem znal hru pod názvem Lamborghini a divil jsem se, že když jsem spouštěl hru, tak tam byl i nápis Crazy Cars 3. Verze hry, co jsem hrál já, byla trochu novější, než ta úplně původní, protože zde byla možnost hrát i ve dvou hráčích na jednom počítači (samozřejmě se jedná o obrazovku rozdělenou na dvě stejné části), což jsem mnohokrát využil se svým bráchou nebo bratrancem.

Hra se vyznačuje dost vysokou obtížností a dlouho jsem si myslel, že ani nelze dohrát. V dětství jsem se o to pokoušel mnohokrát, ale vždycky jsem - ať už po kratší či delší době - ztroskotal. Až tyto prázdniny, kdy jsem si ze zvědavosti a z nostalgie Lamborghini znova zahrál, mě hra opět naprosto uchvátila a na první pokus jsem celou hru prošel a ani mi to tak těžké a dlouhé nepřišlo. Ono stačí znát pár dobrých triků, které vám hru neskutečně ulehčí a já jsem si je z minulosti, když jsem hru pařil o sto šest, ještě pamatoval. Ale přijít na ně chvilku trvá a je na to zapotřebí pár hodin hraní.

A můžu s čistým srdcem prohlásit, že i po tolika letech od vydání se tato hra dá v klidu hrát a je to i zábava (pevný obzor ve hře vůbec nevadí, stejně jako pár jednoduchých zvuků a melodií, co ve hře jsou). Zvlášť projíždění jednotlivých kol (ať už se jedná o kolo pouštní, zimní, městské nebo jen někde v krajině - vše samozřejmě na území USA) dokáže učarovat, stejně tak i možnost tuningu svého auta.
Hra, kterou jsem ve své době hrál a znal jí jen pod názvem složky Lambgini (kvůli DOS formátu 8 znaků). Nebyl internet, nebyly zdroje, víc jsem nevěděl.

Ale to mi samozřejmě nebránilo si jí užívat. CC3 je podle mého nejlepší zpracování "tohoto" typu závodů - znáte to - vysoké rychlosti, pevný obzor ke kterému se vlastně nejde přiblížit, auta které doháníte po skocích a do nichž pak jde strkat. Takových bylo spousta. Ale kombinace vlastností této hry a vzpomínek, které přesně na tuto mám .

Celkem vysoká obtížnost. Dalo mi dost zabrat hru dohrát, ale zas to byla jedna z mála her, které jsem tenkrát dohrával. Chtělo to hodně nervů a zkoušení. Sázky samozřejmě na maximum. Grafika je standardní, takových už bylo - ale je hezká, to ano. Mám rád toho tónování do oranžova, pouštní krajiny. Hraje se to ale hezky.

Alespoň tak vypadá hra v mojí paměti.