Conflict: FreeSpace - The Great War

Descent: FreeSpace - The Great War

19.03.1998
prosinec 2001

Po letech války mezi lidmi a mimozemskou rasou Vasudanů do boje vstupuje nový nepřítel - Shivané, kteří nemilosrdně napadají obě strany a díky pokročilejší technologii jsou téměř neporazitelní. Lidé a Vasudané se proto musí spojit, aby svého společného nepřítele porazili.

Vesmírný simulátor s jedinečnou atmosférou, umocněnou spoustou stíhaček, masivními explozemi a do té doby nevídanou velikostí bitevních lodí.

Ačkoliv vesmírné simulátory nepatří mezi moje nejoblíbenější záležitosti, Freespace jsem dohrál 4x :) Příběh, který si nezadá s největšími Hollywoodskými trháky, atmosféra tak hutná, že by se dala krájet, překvapení čekající na každém kroku a vesmírný dogfight, ze kterého stříká adrenalin na všechny strany. Dodnes si pamatuju na to zoufalství, když jsem se vrhal s vlastní lodí mezi útočníky a konvoje abych uchránil co nejvíc civilistů, nehledě na to, že mám posledních 10% pancíře....

Pro: Atmosféra, příběh, skvělé modely lodí, skvělý HUD

Proti: Nic mě nenapadá....

Freespace určitě nemá nejlepší příběh na světě. Rovněž grafika je ucházející. Ostatně udělat celkem hezký vesmír a pár modelů lodí asi zase není tak obtížné.

Čím v posledku tahle hra zaujme je... vyváženost. Především pokud máte joystick, tak je hra tak akorát obtížná, ovládání lodě i "wingmanů" tak akorát složité. Ničím hra nějak zvlášť nevyniká, jen do sebe vše zapadá. Nejde o strategii na kola ani bezhlavou střílečku. Vše je tedy obsaženo "tak akorát", aby hra nepostrádala dynamiku ani určitý prvek plánování.

Hráč je stále v centru dění. Společníci nejsou kdovíjak geniální a pocit, že je musíte tahat z bryndy, není zase tak ojedinělý. Nicméně své úkoly si plní a některé mise se tak stávají skutečnými vesmírnými bitvami, které máte z první ruky.

Opravdu si tak užijete ničení obřích vesmírných korábů Shivanských pejsků, řev vašich podřízených letících vstříc smrti, hvizd projektilů prolétajících kolem vaší lodi (pravověrní fyzici si naštěstí opět mohou leda škubnout pedálem) i nějaké ty medaile, jež občas inkasujete.

Pokud máte jakýkoliv funkční joystick, tak to prostě stojí za vyzkoušení. Nemusíte být kdovíjaký "letec". Občas sice budete nějakou misi muset opakovat, ale stačí trocha štěstí a možná i změna taktiky a už si to rázujete do další mise.

Freespace se prostě a jednoduše dobře hraje, hra není zbytečně obtížná (pocit frustrace se občas dostaví, ale misi vždy nakonec splníte max do 2-3 pokusu), bitky ve vesmíru se pohybují od zábavných až po vynikající a náplň hry je dostatečně variabilní.

Závěrem pokud jste fandové přestřelek v Hvězdných válkách, tak zde si to užijete na vlastní kůži. Mohu garantovat, že prolétání kolem trupu největších Shivanských lodí je opravdu zážitek. Zvláště, pokud by Freespace byl vaším prvním vesmírným simulátorem.

Pro: Funkční ovládání, ucházející wingmani, dynamika soubojů

Proti: příběh by mohl být lepší, občas možná zbytečně obtížnější mise

Dokonalá hra, jejíž podmanivá atmosféra si vás získá už při první misi. A když ne, postará se o to minimálně první mise proti Shivanům. K dokonalosti dovádí atmosféru skvělá hudba a v té době velmi dobré efekty.

Pro: Atmosféra, hudba, příběh, obrovské lodě

Proti: Nic vážného

Co říci k této skvělé hře?Jen to,že po zasednutí do kokpitu stíhače se ocitnete v parádním vesmíru,kde po průletu kolem obřích vesmírných lodí si uvědomíte jejich velikost,počítač lodi Vám hlásí,že máte za zády rakety,perťáci ve vykřicích umírají,či se radují ze setřelu.Je to hra ke které jsem se po letech rád vrátil.
"odnes si pamatuju na to zoufalství, když jsem se vrhal s vlastní lodí mezi útočníky a konvoje abych uchránil co nejvíc civilistů, nehledě na to, že mám posledních 10% pancíře...." inteligence místních pilotu nezná hranic, stejně jako jejich hodnocení. osobně když jsem se do tohoto simulátoru vesmírné stíhačky vrhal, tak jsem si nedělal vysoké ambice, že by mě to mohlo tak bavit, protože je to jen simulátor vesmírných stíhaček. . . kde je asi největší devízou palebná ruznorodost, kterou se autoři jakštakž snažili zachovat pronikáním skrze štíty, ale jinak je to na jedno brdo. nebýt raket, tak si z uspěšného zásahu ne "kličkujícího" nepřítele mužete hodit mašli. kadence i rychlost projektilu jde v téhle hře uplně stranou a to nemluvím o nějaké možnosti laseru, které používají jen mateřské lodě a snad až jenom v pokračování freespace 2, ale to jsem nedohrál. jinak ze světa "freespace" je to asi to nejlepší, co se zatím zmohlo vymyslet, příběh tam je a všechno v hangáru klape, trochu mi to konceptem připomínalo starcraft z jiného pohledu, ale ve výsledku je to přeci jenom trochu jednoduchá střílečka s podmanivou atmosférou.

Pro: nenarazíte do země jako v jiných simulátorech.

Proti: nikdy nevíte kde je nahoře a kde dole. . .