Company of Heroes: Opposing Fronts

Relic Entertainment •  Feral Interactive (iOS, Android)
25.09.2007
13.04.2021

Opposing Fronts je samostatný datadisk pro Company of Heroes. Zahrajete si v něm dvě nové kampaně, a to jak za britskou armádu při osvobozování města Caen, tak i za německou tankovou divizi Panzer Elite při spojenecké operaci Market Garden. Hru pohání vylepšený engine z původní hry a nabízí mimo jiné nové DirectX10 efekty. Nesmíme však zapomenout ani na zdokonalenou fyziku, promyšlenější AI a vylepšený multiplayer s novými módy a možností hrát za dvě nové armády ze singleplayerové kampaně.

Čerstvě dohráno a musím uznat, že se opravdu jedná o parádní jízdu. Samostatně spustitelný datadisk je rozdělen na dvě kratší kampaně za Německou a Britskou stranu, každá po cca 8mi misích.
Jízda je to parádní, v mém případě hlavně za německou tankovou divizi :) .

Údajně se vylepšily efekty a fyzika oproti původní hře, já si ale nějakých rozdílů nevšiml, nad jen, když jsem používal slabou ráži na nepřátelské tanky, tak jsem viděl jak se projektily od pancéřování odráží... Ale i přesto je grafika i dnes na vysoké úrovni a nemá se za co stydět (tomu odpovídá i HW náročnost).

Kampaň mi však přišla oproti původní hře lehčí, anebo byli lépe vybalancovány síly na bojišti. AI mi přišla na stejně dobré úrovni, tak jak v původní hře. Princip a ovládání zůstalo zachováno což není vůbec na škodu a kdo hrál původní CoH tak se zde bude cítit jako doma.Český překlad je na výborné úrovni. Zvuky a hudba mají standard dílu předchozího.

Datadisk přináší jak nové jednotky a mise (byť již ve známém prostředí) ale to hlavní co přinesl je, že je neuvěřitelně zábavný a o to přeci jde!

Pro: Kampaň,nové jednotky,je to pořád CoH

Proti: V mém přípdě nic

Teprve nedávno jsem měl tu možnost se konečně zakousnout do série Company of Heroes. Po původní hře přišel standardně na řadu první datadisk, který je některými hráči vychvalován více než sama původní hra. Co se týče mého názoru, jsou si hry dosti podobné, ale na to, že je Opposing Fronts "pouhým" datadiskem, který vyšel rok po původní hře obsahuje tolik novinek, jako by se jednalo o naprosto nové pokračování.

Oproti původní hře se graficky a hratelnostně moc nemění. Zachovává si své standardy a hlavně nahazuje dvě kampaně, jak za Angličany, tak i za Němce a pohled na druhou stranu je neméně zajímavý. Popravdě mi v první části chyběla spojenecká vojska, na stranu druhou těch možností, jak okusit hru za němce moc není. Obě kampaně jsou přitom ukázkou vynikajícího výběru lokací - bitva o město Caen a německá odpověď na operaci Market Garden.

K mému překvapení je hra opravdu v některých aspektech lepší, než-li původní hra. Kampaň je přibližně stejně dlouhá, ne-li delší, graficky se hra posunula k lepšímu a nových možnostní je tolik, že se mi ani nechce věřit, že rozdíl mezi hrami je skutečně rok. Přesto tam je to něco, co mi chybí, abych dal lepší hodnocení, než původní hře. U Company of Heroes jde i přesto vidět, že tématika 2. světové války má stále co nabídnout!

V kostce: Jeden z nejlepších datadisků, jaký jsem měl možnost hrát! To jako kompliment snad stačí, nebo ne?! Ne? Tak si padejte zahrát!

Pro: grafika, hratelnost, délka kampaně, uvěřitelnost lokací a náplní, technika

Proti: menší variabilita lokací, dlouhé, bránící úseky, chybí mi Amíci :D

Málokedy sa stane, že datadisk prekoná pôvodnú hru a tento datadisk patrí k tomu málu. Ponúkol toho viac ako samotná pôvodná hra a kľudne mohlo ísť aj o pokračovanie.

Pribudli dve plnohodnotné kampane, a každá z nich sa minimálne vyrovná kampani z pôvodnej hry. Nové štýly hrateľnosti za Britov a Nemcov je na hre cítiť a chvíľu mi trvalo než som si zvykol na novú hrateľnosť. Kampane mi tentoraz prišli omnoho pestrejšie, rovnako ako príbehové cutscény ma zaujali viac.

Do multiplayeru pribudli dve nové hrateľné strany, čo spolu s tým, že každá má 3 zamerania vytvára už pekne zamotanú taktickú hru na najlepšie skombinovanie tímu.

Grafika je stále skvelá a najmä fyzika dodáva hre určitú atmosféru. Hudobný doprovod je na úrovni a perfektne dopĺňa priebeh hry bez toho aby rušil. Zvukom zbraní a jednotiek sa tiež nedá čo vyčítať. Čo trochu zamrzí je trochu smiešny dabing u niektorých postáv, kde sa snažia napodobňovať britský a nemecký prízvuk a nie vždy to dopadlo dobre.

Zostali však aj nejaké neduhy z pôvodnej hry, a to najmä neustále ťahanice o strategické body a dosť vysoké nároky na výkon PC.

Pro: kampane, nové frakcie, atmosféra

Proti: menšie chybyčky v AI, ťahanice o strategické body

První ze dvou příběhových datadisků, s podtitulem Opposing Fronts, který nepotřebuje původní hru ke spuštění, nás zavede zpět na bojiště Druhé světové války, kterou však tentokráte poznáme z jiných stran konfliktu. Hra tentokráte obsahuje 2 kampaně, které počtem misí dokonce převyšují původní hru.

V první z nich, pojmenované Osvobození Caen, se opět vydáme do Francie, na rozdíl od původní hry už však nepůjdeme po stopách amerických výsadkářů, nýbrž se vžijeme do rolí britských, skotských nebo kanadských vojáků, plnících vlastně podobné mise jako jejich američtí spojenci. Dostaneme se přes vylodění v Normandii až k tomu hlavnímu, k osvobození města Caen, přičemž se to celé odehraje v 9 misích. Ačkoliv je to pouze datadisk, kvalita tím rozhodně netrpí, mise jsou stejně jako v původní hře pořád stejně akční a strhující a je to jízda od začátku až do konce. Některé mise byly sice vyloženě dost lehké, ale to ani tolik nevadilo.

Teď k druhé kampani, ve které se ujmete velení nad elitní německou jednotkou Panzer Lehr, se kterou budete odrážet spojenecké útoky během operace Market Garden. Podle ní se taktéž jmenuje tato druhá kampaň. Abych pravdu řekl, hrát pro jednou za němčoury, za ty zlé, bylo docela dobré povyražení, neboť jste vlastně mohli zažít veškeré mise, které jste hráli předtím, z té druhé strany. A ti hodní, za které jste vždy hráli, byli pro Vás najednou ti zlí nepřátelé.

Stejně jako v první kampani, i zde Vás čeká stejná, ne-li lepší akce než v původní hře. Elitní jednotka Panzer Lehr Division je opravdu zábavná a velmi velmi silná, dává Vám mnoho bojových možností a mnohem větší výběr jednotek než u první kampaně. Abych pravdu řekl, mise mě bavily o dost více než za Brity. Celkově je zde 8 misí, tudíž o jednu méně než u Britů, herní doba je však skoro stejná. A stejně jako u první kampaně zde musím vyřknout jeden neduh a tím je skutečnost, že jelikož jsou Němci zde opravdu hodně jak se říká OP, jsou mise docela jednoduché. Jenže to by v tom nebyl háček, aby se zde nenašla jedna mise, která je opravdu velmi těžká a já osobně jsem jí udělal použitím malého exploitu hry (využil jsem chybičky ve hře, abych si misi hodně ulehčil. Nebudu však prozrazovat jaký, na to si musíte už přijít sami.

Ostatní, vesměs technické a gameplay aspekty hry, jsou totožné jako v původní hře, nemá tudíž cenu se o nich zmiňovat. Všechny klady i zápory platící pro původní hru platí i zde. Když si to spočítám, obě kampaně mi zabraly nějakých 13 hodin, což je na datadisk slušné číslo. Celkově pak hodnotím 85%.

Klady a zápory:

Osvobození Caen:
+ Prakticky stejná akce jako původní CoH
+ Docela dlouhá herní doba (9 misí)
- Mise byly občas až moc jednoduché

Operace Market Garden:
+ stejná, ne li lepší akce jako původní CoH
+ Herní doba přibližně stejná jako Caen (8 misí)
+ Zábavnější mise než za první kampaň
+ Panzer Lehr frakce je hodně OP a mnooohem lepší než britové, mnoho možností a jednotek
- Jedna mise naprosto otravná, bez exploitu velmi těžká
- Ostatní mise až příliš jednoduché

Pro: V článku.

Proti: V článku.