Command & Conquer: Red Alert 3 - Uprising

Command & Conquer: Red Alert 3 – Commander's Challenge

12.03.2009
24.09.2009

Jedná se o samostatně spustitelný datadisk k Red Alert 3, který je dostupný pouze ve stažitelné formě.

Uprising je přídavek určený především pro hru jednoho hráče, přináší trojici kampaní za Rusko, Spojence a Japonsko, a jednu bonusovou kampaň s RPG prvky za dívku s nadpřirozenými schopnostmi Yuriko. Dále na hráče čeká zbrusu nový mód Commander's Challenge, ve kterém je k dispozici 50 jednotlivých misí. Ty jsou vždy podložené jednoduchým příběhem a nechybí v nich ani krátké scény s reálnými herci (např. Malcolm McDowell, Gemma Atkinson).

Samozřejmostí je také několik nových jednotek, např. dělostřelectvo Pacifier FAV a bojový letoun Harbinger pro Spojence, obří pohyblivá pevnost Giga-Fortress a robotický Steel Ronin pro Japonsko, anebo buldozér Grinder pro Rusko.

Přemýšlel jsem, že bych nahrál playthrough na svůj YT, ale pak jsem si řekl, že nikdo nechce sledovat, jak noob hraje na střední obtížnosti. :-D

Command & Conquer: Red Alert 3 - Uprising není žádný nedomrlý datadisk k nedomrlé RA3 jak by se mohlo na první pohled zdát, je to právě naopak nejlepší pokračovatel C&C série jaký bych si dokázal představit - kvalitní old-school RTS která stojí hlavně na hratelnosti a "strategii", ne až tak na přehršli skriptovaných sekvencí provázejících epický příběh a "akci".

Stylem se hra ze všeho nejvíc podobá C&C: Generals, a není to žádný div - stojí za ní autoři jejího datadisku Zero Hour. Jeho vliv se hodně projevuje hlavně v "Commander's Challenge" módu stojícím vedle klasické kampaně, ne nepodobnému tehdejším "generálským výzvám". Ty ale ještě masivně prohlubuje a rozvádí na doslova desítky různých bitev, v nich si hráč postupně odemyká technologický strom jednotek a v každé čelí odlišným výzvám - všechny mapy jsou nějakým způsobem speciální (a do každé si lze zvolit libovolnou ze tří stran, přičemž už u toho výběru se vyplatí trochu přemýšlet - ne na všechno se každá hodí stejně).

Commander's Challenge ale každopádně stojí spíše stranou, vedle klasických kampaní za všechny tři strany (Amerika, Rusko, Japonsko), plus jedné bonusové. Ty jsou všechny dost krátké, neobsahují moc misí, ale jsou dost výživné a slušně propracované. A hlavně mají konečně aspoň trochu rozumnou obtížnost, žádná procházka růžovým sadem jak je bohužel dnes běžné. Nějaký příběh tu nicméně v podstatě neexistuje.
O ten se trochu snaží jen bonusová kampaň - ta ale není klasicky RTSková, ale spíš připomíná RPS ala Starcraft: Heart of the Swarm. Jen tady místo Kerriganové ovládáte a postupně vylepšujete roztomile krvežíznivou lolitku s telekinetickými schopnostmi, a při brutálním masakrování všeho živého s ní prcháte z vězeňského komplexu - celé to vypadá asi nějak takto (jen lolitka ve hře je želbohu oblečená).

To celé se dohromady složí na mnoho desítek hodin skvělé zábavy, takové, jakou jsem už v RTS žánru nepotkal opravdu hodně let... a to jsem ještě ani nezabrousil do multiplayeru.
Datadisk Uprising navazuje na Command & Conquer: Red Alert 3 - konkrétně příběhově staví na vítězství v rámci Spojenecké kampaně (jinak to v dnešní době přeci nejde :-) ), ačkoliv příběh nijak rozvinutý není. Spojenci vyhráli, obsadili Rusko a Japonsko a nechali jej na pospas soukromým technologickým firmám, kteří si na lokálním obyvatelstvu testují nové zbraně. Přeživší hrdinové z předchozího dílu to tak nehodlají nechat a postaví se do čela povstání.

Na hráče tak čeká kampaň o deseti misích za Rusy, Spojence a Japonce a minikampaň o čtyřech misích za sexy freaky školačku Yuriko Omega, která je vtipným ztělesněním všech klišé o školačkách s nadpřirozenými schopnostmi, které můžeme znát z japonských anime. To ale není všechno! Datadisk obsahuje tzv. Commander Mod obsahující celkem 50 náročných misí. Tyto mise jsou každá zaměřené na určitou jednotku a využití jejích možností na maximum. Vítězstvím v misi se vám daná jednotka trvale odemkne a vy ji tak můžete používat i v dalších misích. Za splnění mise získáváte 1% do celkového postupu, 2% v případě splnění mise do stanovaného limitu. Ke Commander Módu se váže ten nejhorší bug, a to chyba časomíry, která se objevuje nejčastěji po kliknutí na ikonu Red Alert, jež se objevuje průběhu misí a kliknutím na ní získáte bonusy. Nicméně může se objevit, i když na ni nekliknete a to zcela náhodně. Pak je třeba hrát misi znovu, což je vzhledem ke krátkým časovým limitům (na PC jsou ještě kratší než u konzolí) o nervy. Vyjímečně se mi i stávalo, že se nespustil skript, který měl a nešlo dokončit misi.

Grafika zůstala stejná, mapy jsou různorodé a propracovné - tudíž vůbec nenudí. Některé mise mi však přišly zbytečně těžké. Hudba je stále skvělá a hlášky velitelů a jednotek pobaví. Hráčům, kterým se Command & Conquer: Red Alert 3 líbil a nemají dost, příp. chtějí nějakou výzvu, určitě doporučuji. Pokud ne, datadisk není lepší.

Pro: Kampaň za Yuriko, Commander mód.

Proti: Bugy, příliš krátké časové limity u některých misí.

Překvapivě velmi solidní datadisk nyní za nízkou cenu. Děj hry navazuje na situaci kdy byl Sovětský svaz a Japonsko poraženo Spojenci. Kampaně nyní už jsou bez kooperace a obtížnost proti původní hře docela vzrostla což je rozhodně plus, navíc některé bitvy doznávají větších rozměrů. Speciální 4 kampaň přináší příběh Yurika dívky s psychickými schopnostmi kdy ji má hráč k dispozici a využivá schopnosti s lehkými prvky RPG.

Velkým zpestřením je rozhodně mód Challenge kde v 50 misích prověříte své schopnosti proti všem frakcím a každá mise je navržena speciálně pro získaní určité jednotky či budovy a předvedení její maximální účinnosti a taktiky. Palec nahoru za tento řežim který je taktéž solidně těžký.

Nové jednotky výborně zapadají mezi starou sestavu a přináší další možnosti jak při hraní taktizovat. Závěrem hra nabízí možná ještě silnější zážitek posunutý ještě dál díky obtížnosti, novým jednotkám a možnostem Challenge Módu. Škoda jen že hra je distribuována digitálně, takže koupíte jen krabici s kódem ale to je jen povzdechnutí sběratele. Tento datadisk rozhodně stojí za ty peníze.

Pro: Challange mód, nové kampaně a jednotky, větší obtížnost, absence coopu

Proti: Digitální distribuce a absence fyzického média