Chmelnica

2004

freeware

„Ahoj. Jmenuji se Honza Majer. Kluci mi říkaj kreténe a holky taky kreténe.“ Touto úvodní narážkou na Horké léto, aneb Majer v akci začíná příběh hry, kde se budete snažit v roli nespokojeného brigádníka pracujícího na chmelnici, co nejdříve ukončit zdejší nucený pobyt z důvodu malé mzdy za tvrdou práci.

Mluveného slova se sice ve hře nedočkáte, protože jsou všechny dialogy vedeny formou textů, ale bude vás provázet vcelku vhodně zvolená moderní hudba od skupiny Mano Negra, která zpříjemní váš herní zážitek. Pokud narazíte na nějaký předmět, který můžete sebrat nebo použít, kurzor myši začne rotovat kolem své osy a nejinak je tomu i u osob. Kvůli nelogickým kombinacím předmětů se asi nevyhnete známému používání všeho na všechno.

Chmelnicu vytvořil jednočlenný dívčí tým Marion Software spolu s Tomášem Krajčou, jenž je autorem scénáře, založeného na autentickém zážitku z chmelové brigády.

Chmelnica není žádným světoborným počinem, ale hrát se tak nějak dá. Vizuální stránka na tom není úplně špatně, i když to občas vypadá, že hlavní postava levituje nad zemí.

Příběh o chmelové brigádě neurazí, ale ani neuchvátí, dialogy vcelku ujdou, akorát kombinování předmětů je většinou hodně nelogické. Vůbec všechny tituly od Marion Software patří spíše k tomu horšímu, co jsem hrál, možná až na Billa De Billa, který přece jen za něco stojí.

Pro: vizuální stránka

Proti: kombinování předmětů

Tuhle hru jsem musel zkusit už jen z toho důvodu, že jsem kdysi také jednu chmelovou brigádu absolvoval. Navíc to na první dojem nevypadalo až tak špatně, což se ale ihned ukázalo jako omyl. Jediné pozitivum je zpracování, jinak je to děs a běs. Ovládaní příšerné, logika v postupech veškerá žádná a celkově je hraní téhle věci utrpení a to takové, že jsem to ani nezvládnul dohrát do konce a lětělo to z disku.

Pro: Ucházející zpracování

Proti: Ovládaní, logika dostala dovolenou