Berušky

01.11.1999

freeware

Berušky jsou hrou, která už dnes patří k známým českým freewarovkám. Sedmitečného broučka (respektive broučky) musíte provést několika desítkami levelů k bezpečnému východu z labyrintu chodbiček a pastí. Roztomilému hmyzu se v pouti za svobodou staví do cesty sudy, kameny či uzavřené dveře. Tam kde nestačí beruščí síly je potřeba pomoci si krumpáčem či dynamitem - podle toho, která nástraha právě blokuje cestu. Náročnost jednotlivých levelů narůstá a postup je třeba pečlivě plánovat. Jedna špatně odstrčená bedna nevratně blokující cestu k cíli znamená restart levelu. Pro vyznavače logických hříček představuje dohrání Berušek opravdovou výzvu.

Grafika je dvojrozměrná, ručně kreslená a na celé dění se díváte shora. V roce 2005 byla původní verze upravena tak, aby fungovala i pod Windows XP. A od dubna 2007 si své mozkovny mohou lámat i majitelé Linuxu.

V roce 2004 vyšlo pokračování Berušky 2.

Pampuch, Mamba, Jazz Jackrabbit a Berušky jsou čtyři vcelku odlišné hry. Pro mě mají ale jedno společné. Všechny jsem je hrál na základce v hodinách informatiky, a díky školním počítačům jsem tak dostal možnost strávit s nimi nespočet hodin.

Až s pěti různě barevnými beruškami jsem se snažil překonat všechny překážky, dostat se ke všem klíčům a dokončit všechny levely. To se mi nakonec podařilo, ale byla to opravdu fuška. S překážkami mně nepomáhali jen berušky samotné, ale také náčiní ve formě krumpáčů a dynamitů, které se hojně povalovalo kolem.

Zajímavým prvkem je ukazatel počtu kroků v každém levelu. Ten jsme se spolužáky využívali na soutěž, kterou vyhrál ten s nejméně kroky. Já jsem v moc levelech nevyhrál, ale byl jsem rád, že jsem je vůbec dokončil. Na potrápení mozkových závitů je to skutečně výtečná volba i když někdy až příliš obtížná.

Pro: logické prvky, pětice berušek, náčiní, ukazatel počtu kroků

Proti: někdy až příliš obtížné