Battlefield: Bad Company 2 - Vietnam

18.12.2010
21.12.2010
10.01.2017

rozšíření

První a jediné velké rozšíření do Battlefield: Bad Company 2, které hráče přenese z moderních bojišť původní hry do syrové války ve Vietnamu.

Jde pouze o multiplayerové rozšíření obsahující čtyři nové mapy a jednu předělávku oblíbené mapy ze staršího Battlefield Vietnam se jménem Operation Hastings. Dále přináší šest dobových vozidel. Například Jeep Willis, tank M48 a T54 a samozřejmě na americké straně nepostradatelnou helikoptéru Huey. Nechybí ani patnáct nových zbraní v čele s plamenometem, který se zásadně projevil na celkové hratelnosti. Ta je mnohem sevřenější, více orientovaná na pěchotu a intenzivní boj na kratší vzdálenosti.

Vietnam obsahuje také dvě hodiny licencované dobové hudby, která hraje pouze ve vozidlech a jejich okolí. V helikoptéře například uslyšíme Ride of Valkyries naplno hrající do všech stran, jako odkaz na film Apokalypsa.

Tři kila za DLC mi přišlo trošku hodně, ale jakmile jsem hru poprvé spustil, byl jsem nadšený. Jakožto veliký fanda původního Bad Company 2 si právě užívám nových map, kterých sice není moc, ale jsou opravdu propracované.

Mapky jsou opravdu krásné a to nejen graficky. Velmi mile mě potěšilo, že se Vietnam hýbe o dost lépe než původní hra. Zatímco BC2 se mi místy drobně škube, zejména při pořádné bitevní vřavě, Vietnam naopak běží krásné plynule a to mi příjde, že je na mapě objektů o trochu více - zejména stromů. Je to možná tím, že mapy jsou zaměřené spíše na kontaktní boje, ale zároveň nespadají do hektické akce po vzoru CoD, což je dle mého názoru ideální.

Nové zbraně jsou vesměs vyvážené, ale dosti mě mrzelo, že si je nemůžu odemykat postupně jako u původní hry. Nové dopravní prostředky jsou rovněž výborné, zejména vrtulník Huey je dokonalou smrtící zbraní. Bohužel mi ale příjde, že je to nástroj až moc mocný a velmi těžko jde sundat z oblohy, protože létá neskutečně rychle a s lehkostí, narozdíl od těch těžkopádných plechových krabic z Bad Company 2.

Jako třešnička na už tak delikátním dortu slouží pečlivě vybraná dobová hudba hrající v dopravních prostředcích, která mě, jakožto fandu tohoto období, neskutečně potěšila. Prozatím jsem velmi nadšený. Hodnoceno jako DLC, ne jako plnohodnotná hra. 95%

Pro: hromada novinek - mapy, zbraně, vozidla; dobový soundtrack

Proti: vyšší cena (alespoň v českých obchodech)

Vietnam je podle mě tím nejlepším multiplayerovým DLC co kdy vyšlo a pokud se pletu, štípněte mě. Jak už název napovídá, vše se bude odehrávat ve Vietnamu, k dispozici máme pět více méně skvělých map, u kterých nelze nic moc vytknout, snad jen mírná nevyrovnanost mezi útočníky a obránci na některých mapách v módu rush, ale to je jen výmluva pro lamy. Dále nám Vietnam servíruje nový arzenál, u kterého jsem se těšil na to, jak si všechny zbraně postupně odemknu, avšak pokud už máte u všech tříd v Bad Company všechno odemknuté a máte nějakou tu vyšší šarži, automaticky se vám vše odemkne i ve Vietnamu, někoho to možná potěší, ale mě to docela naštvalo. Vyváženost mezi zbraněmi je znatelná, je jich málo ,ale každá je jiná a každá se hodí na úplně jinou situaci či mapu, víc zbraní by tomu podle mě jen víc uškodilo. Objeví se tu samozřejmě i nová vozidla, které mi připadaly více méně stejné, až na jednu výjimku a tou je vrtulník Huey který se podle mě ovládá mnohem lépe než ty velké létající krávy z Bad Company a navíc je úplně boží. Pokud se s ním naučíte dobře létat a manévrovat, seženete si "přesnou" posádku, tak se stanete naprosto smrtící a z taktického hlediska účinnou zbraní (pozor! ne však nesmrtelnou). DLC sebou přináší také jinou hratelnost, vše je orientované víc na blízko a vše je takové… nebezpečnější. Za zmínku taky stojí velmi kvalitní hudba, která úžasně dokresluje atmosféru drsné Vietnamské války.

Pro: Huey, vietnam, zbraně.

Proti: Ono to má své zápory, ale najít ty opravdu záporné, dá opravdu zabrat.

Pro mě jednoznačně jeden z nejlepších multiplayerových datadisků co kdy vyšel a který by klidně vydal na samostatnou hru. Ačkoliv mě původní počin Bad Company 2 příliš nezaujal, a to jak částí singleplayerovou tak překvapivě i to multiplayerovou, tomuhle jsem zcela propadl. Asi to bude dáno tím, že mám obecně rád tématiku války ve Vietnamu a kvalitních her, co na tohle téma v minulosti vyšlo, by šlo spočítat na prstech jedné ruky.

Asi bych měl ještě na úvod zmínit, že tohle není první hra zaobírající se vietnamským konfliktem, kterou tohle studio vytvořilo. V roce 2004 vyšel titul Battlefield: Vietnam, který rovněž patří k těm kvalitnějším hrám a i z celé série Battlefield se nepochybně řadí k tomu nejlepšímu. A tento - dalo by se říci remake - mu ostudu určitě nedělá, spíše naopak.

Datadisk sice nabízí pouhých 5 map (přičemž nejdříve byly jen čtyři a tu pátou - Operaci Hastings - která se nachází i ve hře z roku 2004, přidali až o něco později), přesto zabaví na spousty hodin. Mapy jsou velmi pěkné, do detailu propracované a především rozmanité. Jsou zaměřené spíše na kontaktní boj a každá z nich má svoje kouzlo a jedinečnou atmosféru. Budete zde bojovat v džungli a rozvalinách starého chrámu, na hořícím kopci, kde je vše vypálené napalmem, v rýžových polích, na vodě i ve vzduchu. Zkrátka každý si zde něco najde.

Hra obsahuje několik herních modů, pro hráče předchozích dílů Battlefieldu již dobře známe. Jedná se Conquest, Rush, Squad Deathmatch a Squad Rush. Možná stojí i za zmínku, že byl i plánovaný kooperativní mód Onslaught, kde byste spolu s několika dalšími hráči bojovali proti botům, ale nakonec z toho bohužel sešlo.

Co se týče arsenálu zbraní, k tomu nemám žádné námitky. Zvlášť potěší možnost použít ve hře plamenomet, a to jak u pěchoty, tak i u tanků. Stejně tak nemám žádné námitky k vojenské technice. Jsou zde tanky, jeepy a nechybí zde ani říční hlídkové čluny PBR a především vrtulník Huey, který k válce ve Vietnamu neodmyslitelně patří.

Vše pak dokresluje parádní hudba šedesátých a sedmdesátých let, která hraje při načítání jednotlivých map a rovněž také ve vozidlech americké armády a vytváří tak tu pravou, jedinečnou a pohlcující atmosféru vietnamské války.

Na závěr musím říct, že mám z hraní tohoto datadisku spousty nezapomenutelných zážitků (zvlášť v rámi herního módu Rush), rád se k ní čas od času vracím a doporučuji ji všem, kteří mají už plné zuby moderních konfliktů nebo druhé světové války. Možná je trochu škoda, že map není ve hře tak o dvě či tři více a že se datadisk už příliš nehraje. Proto pevně doufám, že pro nás Dice za pár let připraví opět nějaký podobný a zábavný datadisk z války ve Vietnamu.
Stejne jako v pripade puvodni hry, i zde jsem predchozi recenzi odflakl. Prikladam tedy reparat cislo dva. Tento stahovatelny obsah pridava do hry Battlefield: Bad Company 2 valku ve Vietnamu. Tehdejsi cena tri stovky se mi zpocatku zdala prehnana, ale jakmile jsem se dostal do hry, byl jsem nadseny a penez ani na vterinu nelitoval.

Loadovaci obrazovka puvodni hry se zmenila z moderni na vietnamskou a uvitala vas dobova muzika v podobe Creedence Clearwater Revival - Fortunate Son. Ve srovnani s poslednimi dvema BF se jedna o historicky vyrazne presnejsi Battlefield, i kdyz za svym predchudcem Battlefield Vietnam samozrejme zaostava. Herni klasy jsou stejne, tedy Assault, Engineer, Medic a Recon a kazda ma k dispozici tri dobove zbrane, tanky, jeepy, lode a vrtulnik. Takze si zastrilite napriklad z M16, AK-47, M14, PPSh-41, Uzi, M60, RPK, SVD, M40 a z dalsich. Je ale skoda, ze zbrane nejsou striktne zamcene pro danou frakci. Muzete tedy za NVA strilet z americkych zbrani a naopak, coz ubira hre na autenticnosti. Takova mala drobnost - mensi bug vam na spolecnych zbranich prenese killy a medaile z BFBC2 i naopak. Konkterne napriklad na zbranich 870, RPG, 1911 a M60 napriklad. A zamerovani bylo zpocatku drsne, jelikoz s vyjimkou Recona nemate pristup k zadnym kolminatorum.

Mapy jsou o neco mensi nez v BFBC2, ale zpracovane jsou suprove. Dodnes pamatuji na dobyvani kopce Hill 137 a na tankove bitvy na Operation Hastings. Tyto dve mapy me osobne bavily nejvic, zbyle tri uz mene. Zejmena na Phu Bai Valley byl neskutecne otravny vrtulnik, ktery se dal velmi spatne sestrelit. Cao Son Temple a Vantage Point ubiralo, ze mely obe dve pouze tri obsazovaci body. Na Vantage Point jsem strasne rad behal mezi baraky s plamenometem a podnikal "BBQ vylety" :D. Ze vsech map ale drsna vietnamska valka okamzite dychla. Uz jen loading okoreneny dobovym radio komentarem a muzikou poradne navnadil do boju. Hra se dodnes hraje, i kdyz jen na dvou, trech serverech. Mozna skoda, ze nevysla samostatne s alespon stejne kvalitnim storylinem puvodniho BFBC2, rozhodne by si ho zaslouzila. Dodnes si ale drzi vysokou kvalitu, prestoze se jedna o titul vydany primarne pro konzole. Pokud ale hledate autenticitu, pripadne realisticnost, sahnete spis po Rising Storm 2: Vietnam.

Pro: atmosfera, ozvuceni, Creedence, vietnamske autenticke zbrane a vojenstka technika, design map a jejich rozdilnost

Proti: vyssi cena, chybejici storyline, nediverzni frakce, nevyvazene mapy z hledicka poctu obsazovacich bodu