Alchemix

02.12.1996

Alchemix je logická hra pro jednoho až čtyři hráče. Základem je několik vertikálně postavených skleněných trubiček, každá z nich je na svém spodním konci vybavena baňkou s kyselinou. Každý z hráčů má velké množství kuliček, které musí jednu po druhé naházet do trubiček a rozpustit v kyselině. Komu se to podaří jako prvnímu, vyhrává.

Tento úkol je ztížen otočnými plošinkami, které jsou instalovány v jednotlivých baňkách. Jejich pozice je hru od hry jiná a plošinky rovněž mění polohu při pádu kuličky v sousední trubici. Hráči proto musí při vhazování svých kuliček taktizovat, aby protivníkovi svými kroky neulehčovali dosažení cíle. Hra se rovněž vyznačuje použitím renderovaných pozadí. Vydána byla i pro počítače Apple Macintosh.

O Alchemixu se toho neda napsat o moc vic, nez co vyctete z popisu. V roce 1996 (tim datem vydani si nejsem moc jisty, byl prevzaty ze stranek ceskehry.wz.cz, ovsem soubory na CD nesou data duben-kveten 1997) musela svym grafickym zpracovanim pusobit v ceskych podminkach jako zjeveni, se samotnou hratelnosti to ale asi nebylo slavne ani tehdy.

Rozumejte, napad na logickou hru to neni spatny, ale prinejmensim hra jednoho hrace proti pocitaci zacne velice rychle nudit. Cely koncept vzdalene pripomina hru Boloball, ktera vsak byla pri sve daleko stridmejsi grafice daleko prehlednejsi, sviznejsi a snadneji ovladatelna. Ovladani Alchemixu neni zrovna privetive - kulicku je potreba klikem mysi uchopit, drzet leve mysitko stisknute a pretahnout kulicku na presne misto tesne nad otvorem patricne banky. Kdyz tlacitko pustite, nebo se netrefite do presneho bodu, ktery hra uzna, muzete se zase vratit zpatky a celou akci opakovat. Stejne problematicke je nastavovani hlasitosti hudby a zvuku v menu.

Popravde byl pro mne cely hon za Alchemixem zabavnejsi, nez hrani hry samotne. Skoro je az prekvapive, ze se hra (na rozdil od Arga vyprodala, dostala se i do zahranici (nasel jsem jednu anglicky psanou recenzi!) a dnes je nesehnatelna. Pres sve zklamani vsak musim rict, ze po technicke strance jde o nesmirne dobre odvedenou praci a pres nizke rozliseni renderovanych sekvenci mi Alchemix slapal na soucasnem PC bez jakehokoli laborovani a pridavnych programu.