4PM

10.07.2014

Početná komunita hráčů v poslední době postrádá nějaký ten propracovaný a rozvinutý příběh s větším množstvím emocí. Něco takového ovšem nelze stvořit lusknutím prstu. Nezapomeňme rovněž, že v minulosti se právě "v těchto vodách" spálilo mnoho vývojářských studií. Nicméně Bojan Brbora se nikterak nenechal odradit a šel si tvrdě za svým. Načež vzniklo interaktivní drama "4PM", jež, díky své intenzivní výpravné hodnotě děje, lze přirovnat k filmovému prožitku.

"4PM" vypráví uvěřitelný lidský příběh ženy, Caroline Wellsové, která každodenně bojuje s nepříznivým osudem; hrdinky, utápící žal ze smrti blízké osoby a pracovní i osobní neúspěchy v litrech alkoholu a na nespoutaných večírcích, po nichž si zpravidla nic nepamatuje. Dnešní ráno nevybočuje z ustáleného trendu, opět kocovina, opět "vokno" na včerejší události a opět do práce dorážíme se zpožděním. Jenomže správci osudu dnes pro Caroline připravili krapet jinou cestu, dovolí-li to samozřejmě i hráč svými rozhodnutími. FPS počin hráčovi nabídne několik přípustných řešení, které zamíchají nejen Caroliným životem, ale i životem jedinců okolo nás.

Hra nabídne vrstevnaté nahlédnutí na děj, v časovém rozmezí od 10:00 A.M. po 4:00 P.M., flashbacky nevyjímaje. V doprovodu kvalitního dabingu a hudby i vložených cut-scén.

@Drolin (09.08.2014 12:12): Bad mojo vůbec není tak krátké, jak jsem původně čekal. Čekal jsem totiž spíše jednohubkovou záležitost na jeden večer a takhle si to musím odložit na dobu, kdy na to bude více času:). Zvláště pokud chce hráč vše opravdu poctivě prošmejdit, tak na nějaký čas vydrží. Každopádně se však jedná o parádní a jedinečný zážitek, který též rozhodně doporučuji.

The Cat Lady má pak celkem klasickou adventurní délku, řekl bych (cca těch 10+ hodin). A třebaže má hádanky jednoduššího charakteru, do interaktivního filmu má též poměrně daleko. Byť je to asi ideálním kompromisem pro ty, kteří nehledají příliš složité point and click adventury (v nichž někdy zbytečně otravně nesmyslné hádanky zasahují do plynulosti vyprávění), ale zároveň se nechtějí "pouze pasivně dívat".

Nevzpomínám si, že bych kdy odcházel od nějaké hry s pocitem jako v tomto případě. Začátek a vůbec první rozkoukání působilo vcelku neutrálním dojmem. V té chví jsem ještě netušil, že zhruba za necelých dvacet minut budu zírat na probíhající titulky a klást si otázku, jestli je toto myšleno vážně.

4PM je hodně přímočará, poměrně kratičká hra, což samo o sobě nemusí být na škodu, ale člověk tu poměrně těžko hledá nějaká hmatatelná pozitiva. Hratelná mapa je poměrně dost malá, je tu sice možnost určité interakce s některými předměty, ale v celkovém měřítku je to spíše zanedbatelné a postrádá to nějaký zásadní smysl. Hra svou jednoduchostí nejde nedohrát, prakticky neposkytuje žádnou výzvu a spíše než aktivním hraním se řadí do pasivní procházečky z jednoho místa na druhé.

Za normálních okolností bych to vnímal asi jako experiment nějakého začínajícího game developera. Experiment, který by svým rozsahem a kvalitou horko těžko odpovídal klasickému demu. Tato hra zkrátka nenabízí prakticky nic jiného, než pár kroků z jednoho místa na druhé. Ano, je tu určitá možnost jak vést dialog a rozhodovat kam hovor směřovat, nicméně i toto celé věci v ničem nepřidává, neboť samotný děj to v zásadě nijak neovlivňuje. Pár dní po dohrání jsem se ke hře ze zvědavosti znovu vrátil, neboť jsem měl v záměru projít všechny kroky, možnosti a rozhodnutí, které hra nabízí, ale i z tohoto druhého odehrání jsem si odnesl veskrze zklamání.

Překvapivě povedené a svým způsobem originální byly závěrečné titulky, ale to bohužel na kvalitě hry a celkovém prožitku nic moc nemění.
Tuhle „hru“ jsem nepochopil. Měl by to být interaktivní film. Nicméně tenhle projekt dohrajete nejdéle za 20 minut. A to ještě v těch dvou momentech, kdy po vás vývojáři chtějí, abyste někam v časovém limitu došli, musíte být alespoň trochu leví a několikrát si to zopakovat. Hráči má jít o jedno a to zjistit, kdo je hlavní postava. Bohužel ještě než jsem opustil první scénu, jsem věděl, která bije. Takže detektivní žánr tu jasně nefunguje. Příběh by měl být drama. No, i když se vývojáři snažili a některá místa ověnčili dramatickou hudbou, či mlhou vzpomínek, tak to nikdy dramaticky nepůsobí.

Ve hře je údajně spousty cest v příběhu. No, stačí to tak na dvoje dohrání, ale ve skutečnosti můžete změnit konec jen poslední volbou v rozhovoru. Tím se sice změní konečná scénka, ale to je všechno. 4 PM, jako školní projekt dobrý. Ale jako hra za stovku (ve chvíli, kdy píšu komentář), to prostě nejde. Čekal jsem zkráceninu Fahrenheitu, místo toho je to něco, co nejde ani moc dobře zařadit. Nicméně prvky videoherní to má, takže to tak také ohodnotím.

Příběh je krátký a mě nezaujal. Hlavní postava je sice uvěřitelná, ale ty ostatní nikoliv. Vážně jsem nebral žádnou jinou postavu. V prvé řadě s nimi nestrávíte moc času, v druhé ani moc reálně nevystupují.

Animace postav je dost blbá, vhledem k tomu, že má jít o interaktivní film, tak alespoň mimika by měla být dobrá. Ale ty slova, které z postav lezou, jim prostě nejdou do pusy.

Místa v rozhovorech a tím pádem vlastně jen možnost vést rozhovor trochu jinou cestou (ale opravdu jen trochu) jsou opět strašně slabá. Mám stočit rozhovor k dětem na fotce, nebo penězům v peněžence?! Až na poslední volbu, na ničem vlastně nezáleží a nic to nezmění.

Časové limitky (jinak se tomu opravdu říct nedá), jsou otravné. Když jsem poprvé nevěděl, kde mám onen cíl najít a musel tak scénu opakovat, tak jsem si ho našel předem a ve chvíli kdy mi běžel limit, jsem dokonce upíjel čaj.

Po grafické stránce je hra opět velmi slabá. Chápu, že jde o céčkový titul, i když bych v tomto případě řekl nejraději déčkový, nicméně má jít o interaktivní film, takže by prostředí mělo nějak vypadat. Sice si vývojáři vyhráli se stíny a efekty alkoholového opojení, nicméně jde o velmi krátkou hru a bral bych alespoň, aby hrany byly opravdu vyhlazené. Přeci jen je rok 2014.

Pravda je, že na všem se najdou klady. Tady když tak přemýšlím, musím pochválit alespoň kameru. Víc k tomu psát ale opravdu nemusím. A málem bych zapomněl na konečné titulky, s kterými si vývojářský tým dal snad větší práci, než s celou hrou.

A nejsmutnější na tom je, že i tenhle komentář je delší než tahle hra. :D (Což by nevadilo, kdyby to ostatní bylo kvalitní.)

Pro: ???

Proti: Prostě to nehrajte. A nebo jo, jestli nevěříte.

Jedna z mnou nejrychleji dohraných her vůbec. Podle popisku byl na začátku dobrý nápad, jenže mu skutečně nepomohly tragické schopnosti pana vývojáře.

a) Hra je neskutečně hnusná, což je v době několika snad i běžně volně dostupných herních enginů zvláštní.
b) Hra se nedá ovládat, vaše věčně namol postava se sice kvalitně furt motá, ale nedá se pořádně pohybovat a vertikální pohled myší nejde obrátit, takže jsem správně ožralecky pořád čuměl na zem.

Skončil jsem v hned v kanceláři, ze které jsem se měl vyplížit na drink a jelikož jsem (se) nemohl pořádně ovládat a pohybovat, neustále mě šéf načapával a ztrácel jsem smysl s tím vším vůbec, co by hráč, bojovat a marnit čas.

Idea možná dobrá, ale raději to měl natočit s kamarády jako amatérský film na Youtube. Jako kus software je to ale crap i zadarmo, natož za aktuálních neakčních 3€.

Pro: Nápad

Proti: Zpracování